Pandemie španělské chřipky: Jaká opatření se dodržovala před 100 lety?

Už od dob morových epidemií se objevovaly snahy všemožnými způsoby zabránit šíření nebezpečné choroby. Jaká preventivní opatření se dodržovala během epidemie španělské chřipky?

Španělská chřipka

Již s prvními zaznamenanými případy španělské chřipky se lékaři snažili radit nemocným, jak s nákazou účinně bojovat. Také se objevily poučky pro zdravé, jak se nebezpečnou chorobou nenakazit. V obou případech se měli lidé co nejvíce šetřit, zamezit přepracování a nadměrnému vyčerpání, dbát na zdravou a vyváženou stravu, vyhnout se podchlazení, odepřít si alkoholické nápoje a pokud možno se nestresovat. Doporučováno bylo trávení času na čerstvém vzduchu a hluboké dýchání, které mělo posílit funkci plic.

Nejdůležitějším preventivním opatřením během epidemie španělské chřipky bylo omezení mezilidských kontaktů na nezbytné minimum, a to především v uzavřených prostorech. Lékaři radili všem osobám, které se necítily dobře, aby zůstaly po několik dnů v domácí izolaci a odpočívaly v posteli, dokud se jejich stav nezlepší. V případě náhlé horečky nebo zimnice měly vyhledat lékaře.

Vysoké riziko nákazy bylo zejména v hospodách a restauračních zařízeních, hromadné dopravě, v nemocnicích a ve školách. K nařízením uzavírajícím tyto prostory však bylo přistupováno spíše výjimečně. Namísto toho bylo například doporučováno, aby si návštěvníci restauračních zařízení nosili svoje vlastní příbory nebo dokonce vlastní skleničky. Lidé měli zvýšit frekvenci zubní hygieny i mytí rukou. Doporučováno bylo také nenavazovat hovory v uzavřených a špatně větraných prostorech. Pokud někdo v rodině onemocněl, měla se celá domácnost izolovat a její členové neměli nikam chodit a s nikým se stýkat. Toto doporučení však nebylo vždy dodržováno, zvláště v chudých dělnických čtvrtích.

Objevila se také rada, že v rámci omezení rizika nákazy by si lidé neměli při pozdravu podávat ruce. Pražské noviny v srpnu roku 1918 nabádaly občany, aby se zdravili jiným způsobem: „Přitom bychom měli, jak je zvykem u lidí z Východu, položit ruce při pozdravu na prsa a uklonit se. Rozhodně už žádný stisk ruky!“ O dva měsíce později se ve stejném tisku objevil další apel na veřejnost, aby se podávání ruky vyhnula: „Ujasněme si jen celý proces: Někdo zakašle, zdvořile si zakryje ústa rukou, vyplivnuté zárodky infekce se rozmnoží díky tělesnému teplu jeho dlaně miliónkrát, pak do jisté míry zaschnou. Při každém podání ruky jsou předány před námi stojícímu člověku.“

Podle názoru tehdejších odborníků nebylo bezpečné během epidemie španělské chřipky používat papírové bankovky, na kterých měly viry a bakterie dlouho přežívat. U kovových mincí prý tak vysoké riziko nehrozilo, a manipulace s nimi tak byla považována za bezpečnější. Varovalo se také předtím, že se může člověk nakazit v knihovně, a to z infikovaných knih a časopisů. Lékaři dokonce volali po uzavření knihoven během šíření choroby, ne vždy však byli vyslyšeni.

Dbát se mělo na pravidelné čištění ulic a veřejných prostranství. Protože však zároveň se španělskou chřipkou zuřila válka, ulice se zpravidla nečistily. Pokud ano, tak nevhodným suchým zametáním, které vířilo prach a riziko nákazy spíše zvyšovalo. Důležité bylo rovněž větrání uzavřených místností – hostinců, kaváren, divadel či biografů. Dle vydaných nařízení měly být tyto prostory větrány každý den alespoň po jednu hodinu.

V některých zemích bylo nařízeno, jinde pouze doporučováno nošení ochranných roušek, většinou vyrobených z gázy. Jejich ochranný účinek však zřejmě nebyl moc vysoký, protože byly dosti propustné.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Před 80 lety proběhla operace Anthropoid. Kdo se na ní podílel?

27.05.2022 08:30 Atentát na Reinharda Heydricha, krycím názvem operace Anthropoid, proběhl dne 27. května 1942, tedy…

Typické ukrajinské pokrmy dobře známe i v Česku

15.05.2022 09:30 Ukrajinská gastronomie je typická používáním běžně dostupných surovin domácí produkce i starých…

Ukrajinci si také vyprávějí pohádky. Známe jejich příběhy i u nás?

01.05.2022 09:30 Každá země má své pohádky a Ukrajina není výjimkou. Některé ukrajinské národní pohádky se nápadně…

Vědci se chystají vysílat nový vzkaz pro mimozemské civilizace

23.04.2022 07:21 Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší…

Ukrajinské Velikonoce. Jak se liší od těch našich?

18.04.2022 09:40 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají zmrtvýchvstání…

Související:

Právě se děje

reklama