Výročí horkovzdušného balonu. Poprvé se vznesl před 240 lety

Dne 5. června je tomu přesně 240 let, co vzlétl první horkovzdušný balon. Jednalo se o vůbec první úspěšný letecký pokus. 

Snahy člověka o vzlétnutí k nebi jsou staré jako lidstvo samo. Již staré řecké mýty se zmiňují o pokusech létat, známý je například příběh o Daidalovi a Ikarovi. Ten vypráví o tom, že Daidalos zkoušel létat pomocí křídel vyrobených z peří a vosku. Létat způsobem napodobení ptáků, tedy díky sestrojeným křídlům z nejrůznějších materiálů, se pokoušeli lidé až někdy do 17. století. 
 
O století později docházelo k pokusům o výrobu prvních létajících strojů, a to horkovzdušných balonů. První úspěšný let balonem se uskutečnil přesně před 240 lety, v červnu roku 1783. Tehdy sestrojili bratři Montgolfierové tzv. montgolfiéru, tedy první létající balon, který byl podle nich pojmenován. Tito francouzští podnikatelé vlastnili továrnu na výrobu papíru a již od dětství se zajímali o přírodní vědy a fyziku, a prováděli různé fyzikální pokusy. Tato záliba jim vydržela až do dospělosti a díky ní se zapsali do historie jako vynálezci horkovzdušného balonu. 
 
O létání se bratři Montgolfierové pokoušeli od sedmdesátých let 18. století, kdy začali studovat odborné spisy o složení plynů. Tehdy je zaujala skutečnost, že jsou některé plyny lehčí než vzduch a rozhodli se této vlastnosti využít při pokusech vznést se k nebi. Ve své papírně nejprve experimentovali s vodíkem, kterým naplňovali papírové sáčky a vypouštěli je do vzduchu. Plyn jim však neustále ze sáčků unikal, a proto nevydržely dlouho létat. Stejný problém zaznamenali i při naplňování pytlíků horkou párou. Ta se v nich rychle srážela. Trvalo přes deset let, než své experimenty dovedli sourozenci k dokonalosti. K úspěšným pokusům je prý přivedla náhoda. Jednoho listopadového dne roku 1782 podnikl Joseph Montgolfier se svou manželkou výlet do Avignonu, kde je však zastihl silný déšť. Promoklí manželé se před nepřízní počasí schovali v hotelu, kde rozložili mokré prádlo k usušení ke krbu. Tehdy si Joseph všiml, že se nad horkým vzduchem vznáší spodnička jeho ženy jako balon. Toto pozorování ho údajně přivedlo k nápadu zkonstruovat létající horkovzdušný balon. A ten skutečně brzy vznikl na dvoře rodinné továrny. 
 
První let takovým balonem proběhl před 240 lety, a to na tržišti v Annonay. Balon nebyl vyroben z papíru, jak původně bratři Montgolfierové zamýšleli, ale z taftu; v průměru měřil přes deset metrů. Tento první horkovzdušný balon se tehdy vznesl do výšky zhruba dvou kilometrů nad zemským povrchem a asi deset minut se vznášel na obloze, za tu dobu urazil přibližně jeden kilometr. Balon však zatím neřídil člověk. 
 
Ještě v témže roce, v září 1783, se uskutečnil let horkovzdušným balonem bratří Montgolfierů ve Versailles za dohledu samotného francouzského krále Ludvíka XVI. a jeho manželky Marie Antoinetty, dcery Marie Terezie. Významnou událost si nenechalo ujít i více než sto tisíc dalších lidí. Balon již tehdy nesl posádku, a to zvířata – kohouta, kachnu a berana. Uletěl vzdálenost delší než tři kilometry, všichni zvířecí pasažéři let přečkali bez úhony. Lidé se tak přesvědčili o tom, že se nad zemí nevyskytují jedovaté plyny, jak se domnívali. Nic už nebránilo dalším pokusům o létání. 
 
První let horkovzdušným balonem s lidskou posádkou proběhl rovněž za přítomnosti francouzského panovníka dne 21. listopadu 1783. Balon stoupal k nebi z parku zámku La Muette na okraji Paříže. Do koše tehdy nastoupil a řízení se ujal fyzik Jean Francouis Pilatre de Rozier. Ve vzduchu balon setrval takřka půl hodiny, za kterou urazil devět kilometrů. 
 
Úspěch bratrů Montgolfierových ocenil král Ludvík XVI. jejich povýšením do šlechtického stavu. Zároveň byla sourozencům uznána doživotní penze a jejich podnik byl označen za královskou manufakturu. Bratři se také stali členy francouzské Akademie věd. 
 
V roce 1784 následovaly lety horkovzdušnými balony i za hranicemi Francie. V italské Lombardii, v Brugheriu, podnikl tehdy let v balonu jistý Paolo Andreoni. V Čechách horkovzdušný balon poprvé otestoval v témže roce Tadeáš Haenke, ovšem bez posádky. O dva roky později iniciovala let balonem bez posádky na území Moravy, na zámku v Židlochovicích, dvorní dáma rakouské císařovny Marie Kristina z Ditrichštejna. Lidskou posádku vynesl horkovzdušný balon do nebe na našem území v roce 1790. 

Související

Více souvisejících

Balóny historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy