KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Martiny Klicperové: Největšími vrahy nejsou jen Hitler a Stalin. Snad dojde i na další...

Pamětníci si možná vzpomenou na gruzínský film Pokání natočený v orwellovském roce 1984. Ten film symbolicky vykopal z hrobů stalinistické mrtvoly a předznamenal uvolnění klepet sovětské totality. Pokání může mít symbolický, psychologický, ale i politický smysl.

Češi dostali nejednu lekci politického násilí, většinou byli na ukřivděné straně. Mnichovský diktát a Chamberlainova věta o konfliktech „ve vzdálené zemi mezi národy, o kterých nic nevíme“ nicméně platí i v opačném gardu; snad jsme se dost nezajímali, co se děje Čečencům (i když režisér Jaromír Štětina zdokumentoval už tehdy „bezprecedentní porušování lidských práv a Ženevských konvencí ze strany ruských vojáků“..) ani co se děje v Sýrii, až když Putin rube takřka v našem lese a osud syrského Aleppa potkává bratry Ukrajince, jejichž ženy a děti končí u našich prahů, jsme konečně náležitě zděšeni. 

Amerika nám pomohla vyhrát světovou válku, poté i úspěšně demokratizovala Německo a Japonsko. Proč  se nepodařilo totéž se Sovětským svazem? Prorocky zaznívají Havlova slova, kterými naléhal na americký Kongres: „Nejvíc nám pomůžete, když pomůžete Sovětskému svazu na jeho sice nezvratné, ale přesto nesmírně komplikované cestě k demokracii.“ Nepodařilo se. Privatizace a demokratizace se zvrhly v to, co Rusové cynicky nazvali prichvatizacija a děrmo(h***o)kracija. (Ostatně i my dodnes dodnes pykáme za to, že kapitál padal do rukou komunistům a stbákům a právem a morálkou se pohrdalo.) Nejen USA, ani Německo, které mělo samo moc dobře vědět „o co go“ při denacifikaci a zavedení vlády práva, se nevyznamenalo – hospodářsky se připoutalo k autoritářské zemi, podivně se zachovali kancléř Schrὄder, jenž hned po skončení svého úřadu zasedl jako předseda dozorčí rady Rosněfti, Thomas Bach jako předseda Mezinárodního olympijského výboru a druzí.  Naskytne se další příležitost pomoci novodobým „Sovětům“ k demokratizaci, po které Havel volal?

Němci a Švýcaři vytvořili důležitá filosofická díla, která se vztahují k odpovědnosti, vině a pokání. Třeba Martin Niemoeller – ten chlapík, který se proslavil citátem „Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista; když přišli pro sociální demokraty... odboráře...když přišli pro mne, již nezbyl nikdo, kdo by mohl protestovat“. Anebo Karl Jaspers, který vytvořil typologii viny a zdůraznil existenci metafyzické viny, tedy solidarity a spoluodpovědnosti za všechno bezpráví na světě.  Slušelo by nám všem, obzvláště však Rusům, kdyby se nad tématem společenské viny zamysleli. A když ne společenské viny, tak kolektivní odpovědnosti. Ono totiž není dost dobře možné být hrdý na ruskou hudbu, balet a literaturu a zároveň nenést odpovědnost za ruské zločiny. Dosud se exkulpovala jen malá část ruské společnosti, těm patří obdiv a dík. Omlouvá snad neznalost? Někteří Němci by se možná dokázali podělit o zkušenost.

Zamyslíme-li se nad největšími moderními vrahy a historickým pokáním, nemůžeme ovšem zůstat jen u Hitlera a Stalina. Snad dojde zanedlouho i na další...., která jména se Vám vybavila?

Autorkou textu je PhDr. Martina Klicperová, DSc.Psychologický ústav Akademie věd ČR

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin komentář Martina Klicperová-Baker (psycholožka)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy