Část republiky opět trápí silný vítr, padají stromy, stovky domácností bez elektřiny

Silný vítr v noci na dnešek a dopoledne v několika krajích opět zaměstnal hasiče, kteří vyjížděli hlavně k popadaným stromům. Napilno měli také energetici. Bez proudu bylo ve třech krajích zhruba 1300 domácností, jimž dodává elektřinu firma E.ON. Vítr zastavil i provoz kabinové lanovky na Sněžku a na Ještěd v Liberci.

Hasiči odstraňují následky silného větru
doporučujeme

Nejvíce domácností, 600, bylo odříznuto od proudu v jižních Čechách, další na Vysočině a ve Zlínském kraji. Energetici od rána poruchy opravovali, většinu z nich pravděpodobně odstraní dopoledne. Poruchy vznikly kvůli silnému větru, větve a stromy popadaly do elektrického vedení.

"V jižních Čechách je kvůli dvěma poruchám na vedení vysokého napětí omezeno zhruba 600 domácností na Jindřichohradecku v okolí Stráže nad Nežárkou. Jedná se o obce Dolní Lhota, Vydří, Hatín a Plavsko," uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Na Vysočině je bez elektřiny 229 míst v Opatově na Třebíčsku, ve Zlínském kraji 450 domácností v obcích Lopeník a Ludkovice. V sobotu bylo kvůli silnému větru v Česku ráno skoro 30.000 domácností bez elektřiny, nejvíc poruch způsobily pády stromů na dráty vedení ve východních Čechách.

Hasiči na Vysočině měli k dnešním 7:00 za posledních 24 hodin 67 zásahů, z toho byla většina kvůli větru. Nejčastěji vyjížděli v okresech Pelhřimov a Havlíčkův Brod. V Pardubickém kraji hasiči od sobotního večera do dnešních 09:00 vyjížděli k více než 20 událostem, řešili i poškozené střechy, utržené okapy a billboardy.

Silný vítr lámal stromy a místy komplikoval dopravu i v hradeckém kraji. Hasiči od soboty do dnešních 08:00 zasahovali u 65 událostí, z toho asi 45 výjezdů souviselo s větrem. Nejvíce případů, zhruba 35, bylo na Rychnovsku. Středočeští hasiči evidují od vydání výstrahy 55 zásahů, zasahovali hlavně na Kutnohorsku a Benešovsku.

Silný vítr stejně jako po celou sobotu ani dnes nedovoluje provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. Rychlost větru na horní stanici lanovky byla ráno podle přednosty lanovky Vladimíra Štěpána mezi 90 až 93 kilometry v hodině. Přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině. Také kabinovou lanovku na Sněžku dnes zastavil silný vítr, ráno nejel ani jeden ze dvou úseků. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku stál kvůli větru také v sobotu, kdy se lanovka po pravidelné podzimní odstávce opět dostala do denního provozu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výstraha meteorologů: Hrozí náledí a silné sněžení, ukazuje předpověď…

24.01.2021 06:00 Na východě České republiky bude v neděli ráno a dopoledne silně sněžit, místy může napadnout až…

Počasí se opět ochladí. V únoru se přižene další sněžení

23.01.2021 22:00 Aktualizováno V únoru se zřejmě ochladí a bude sněžit i v nižších polohách. Na konci ledna v příštím týdnu ale…

V Krkonoších je metr sněhu, platí druhý lavinový stupeň

20.01.2021 09:53 V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin 15 centimetrů sněhu a celková…

Velmi mrazivé ráno v Česku: Teploty místy spadly pod minus 20 stupňů

18.01.2021 10:56 Aktualizováno Česko v noci na dnešek prožilo mrazivou noc. Teploty byly na mnoha místech pod minus 20 stupni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama