Část Česka zasypal sníh. Počasí bude podobné i nadále

Část země v noci na dnešek pokryly první sněhové vločky. Mokrý a těžký sníh začal padat v úterý večer a zasypal výše položená místa v Čechách a na Vysočině. Napadlo od pěti do deseti centimetrů, na Šumavě a v Krkonoších meteorologové naměřili i kolem 25 centimetrů. Na silnicích sníh vážnější problémy nezpůsobil. Podle varování meteorologů bude v Čechách v polohách nad 400 metrů sněžit i v dalších hodinách. V noci a ve čtvrtek ráno se může tvořit náledí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bohatou sněhovou nadílka dnes dostaly hlavně Krkonoše. Třeba u hřebenové Luční boudy v Krkonoších v nadmořské výšce 1415 metrů bylo v podvečer okolo minus čtyř stupňů Celsia a asi 30 centimetrů sněhu. "Od úterního večera do teď nasněžilo okolo 25 centimetrů sněhu," řekla dnes v 17:00 Klára Sovová z Luční boudy.

V Krkonoších ani Orlických horách dnes ale kvůli počasí zásadní komplikace nevznikly. Silničáři v Královéhradeckém kraji od úterý, kdy na horách začalo sněžit, najezdili téměř 1000 kilometrů a spotřebovali 40 tun posypových materiálů. Silnice díky tomu zůstaly sjízdné bez omezení. Na horách byla na vozovkách rozbředlá vrstva sněhu.

Až 20 centimetrů těžkého mokrého sněhu dnes napadlo v Libereckém kraji. Vydatně sněžilo hlavně v Jizerských horách, kam už vyrazili první běžkaři. Stopu si ale musí zatím prošlapávat sami. Lyžařská magistrála se strojově neupravuje, sněhu je málo.

Ani v Libereckém kraji dnes žádné velké problémy na silnicích hlášené nebyly. Nehod nebylo mnoho a většinou se obešly bez vážných zranění. Nejvážnější byla zřejmě odpolední nehoda v Horní Libchavě na Českolipsku, kde osobní auto porazilo dítě. Se středně těžkým zraněním ho sanitka odvezla do pražské nemocnice v Motole.

O stavu vozovek v Libereckém kraji se dnes ráno jel přesvědčit krajský ředitel silničářů Petr Šén. Namísto rozmarů počasí ho ale zaskočil uprchlý velbloud, který se procházel na silnici u Bedřichova na Jablonecku. Jiný silničář zase narazil na koně. Nikomu se ani v jednom případě nic nestalo. Zvířata se dostala z ohrady poté, co ji poškodil padající sníh.

Na nejvytíženější české dálnici D1 dnešní sněžení větší komplikace nezpůsobilo. Silničáři na Vysočině nasadili na údržbu dálnice čtyři vozy, dva z nich vyjíždějí z Humpolce, v němž Ředitelství silnic a dálnic nedávno zřídilo jejich stanoviště. Vozovka je podle dispečerů ze Střediska správy a údržby dálnic ve Velkém Beranově mokrá. Závažnější problémy sněžení nepřineslo ani na jiných místech Vysočiny.

V Čechách bude podle meteorologů sněžit v polohách nad 400 metrů nad mořem i v dalších hodinách. Na většině území Čech a na jihu Moravy se pak v druhé polovině noci na čtvrtek a ráno bude při ochlazení tvořit na silnicích a chodnících náledí či zmrazky. V pátek a v neděli se očekává silný vítr, který bude hlavně na Českomoravské vrchovině dosahovat v nárazech rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrací se podzim? Zimní počasí potrápí Česko, pak si vezme pauzu

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Po chladném týdnu se Česko dočkalo víkendu, při němž teploty dnes dosáhnou až 10 stupňů. Příští…

Husté sněžení, sněhové jazyky... Počasí příští týden potrápí Česko

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Příští týden se do Česka přižene husté sněžení. To udeří zejména na horách, kde může vytvořit i…

Pozor na počasí o víkendu. Meteorologové zvažují výstrahu

07.12.2019 22:10 Aktualizováno Ačkoliv má být víkend z hlediska počasí oproti posledním dnům podstatně teplejší, přesto se…

Většinu Česka zasype sníh, ukazuje nová předpověď počasí

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Na Česko se řítí sněžení, které pokryje bílou nadílkou většinu našeho území. Česko se tak po teplém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama