Počasí šílí. Tropy ve Francii, vichřice decimuje Slovensko, záplavy Rakousko

Mimořádně silný vítr dnes na Slovensku převracel auta, sníh zavál některé silnice vedoucí přes hory a vichr na mnoha místech zpřetrhal elektrické vedení. Energetici kvůli tomu vyhlásili ve střední části země kalamitní stav, informují slovenská média. V Rakousku se nedaleko Lince utopil bagrista, který přijel odstraňovat naplaveniny ze silnice.

Počasí

Podle mluvčího společnosti Stredoslovenská distribučná Miroslava Gajdoše bylo v podvečer mimo provoz pět desítek trafostanic, nejhorší je přitom situace v oblasti Žiliny, Banské Bystrice a Žiaru nad Hronom. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí na noc i na středu je velmi pravděpodobné, že poruch bude přibývat, varoval Gajdoš.

Mnohonásobně častěji proti obvyklým dnům vyjížděli nyní hasiči k popadaným stromům, strženým střechám a zatopeným objektům. Na Prístavném mostě v Bratislavě se při poryvu větru převrátil kamion, nikomu se nic nestalo. Kvůli silnému větru dnes před budou slovenského parlamentu ani nevlála vlajka na 30metrovém stožáru, který tam nechal vztyčit jeho předseda Andrej Danko.

V lyžařském středisku Jasná v Nízkých Tatrách se zastavily vleky a lanovky. Lyžaři, kteří přijeli ze severní části, tak uvázli v jižní části areálu, uvedl portál aktuality.sk.

V Rakousku spadl do řeky Gusen bagrista, který měl čistit silnici, ale všiml si, že u jednoho z mostů se nahromadilo velké množství naplavenin a hrozilo, že se voda přes něj přelije. Po 300 až 400 metrech ho z vody vylovili záchranáři s pomocí vrtulníku, oživit ho už ale nedokázali.

Jihozápad Německa, Švýcarsko i část Rakouska v noci na dnešek zasáhla bouře Petra, kterou provázely silné deště. Dnes ráno bouře dorazila i do Čech. Zejména na jihozápadě Německa voda na mnoha místech zaplavila ulice a popadené stromy způsobily dopravní komplikace. Ve středním Švýcarsku byli kvůli vichru zraněni dva řidiči. Síla větru tam v nižších polohách přesáhla 120 kilometrů za hodinu, na horách naměřili až 170 kilometrů za hodinu.

Silné deště postihly zejména jihozápad Německa. V oblasti Černý les (Schwarzwald) ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko spadlo podle německé meteorologické služby (DWD) do dnešního rána za 72 hodin na 120 litrů srážek na metr čtvereční, uvedla agentura DPA.

Voda zaplavila na jihozápadě Německa četné sklepy i ulice a zvedla mimo jiné hladinu řeky Mosela. Ve městě Trier v Porýní-Vestfálsku stoupla hladina Mosely pět metrů nad normální úroveň a očekává se, že bude dál stoupat. Důvodem stoupající hladiny této řeky jsou především vydatné srážky, které zvedly její hladinu ve Francii, kde řeka pramení.

Několik extrémně teplých dní zažil o víkendu a v úvodu tohoto týdne jih Francie. Vlna mimořádného počasí vyvrcholila dnes odpoledne, kdy na mnoha místech teplota vystoupala nad 25 stupňů Celsia. Meteorologická služba Météo France informovala, že nejtepleji bylo v Cambo-les-Bains na samém jihozápadě Francie, kde bylo denním maximem 27,8 stupňů.

Počasí má v novodobé historii na svědomí stovky mrtvých. V žebříčku se…

16.07.2021 07:00 Kvůli vytrvalému dešti a záplavám zemřelo během posledních dvou dnů na západě Německa zhruba šest…

Silný déšť zaplavil v Německu sklepy, ulice a pozemky

14.07.2021 10:18 Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil v noci na dnešek v některých regionech Německa…

Klimatické změny netrápí jen Česko. Tropické počasí trhá v zahraničí…

07.07.2021 07:00 Po nejteplejším červnu, jaký kdy byl zaznamenán ve Finsku a v některých oblastech Švédska, se…

Bouře v částech Německa zaplavila silnice či sklepy

29.06.2021 08:57 Silné lijáky a prudký vítr si v noci na dnešek v některých částech Německa vyžádaly intenzivní…

Jihozápad Německa opět sužuje extrémní počasí. Silné bouřky, krupobití,…

28.06.2021 21:56 Silné bouřky dnes způsobily lijáky, krupobití a lokální záplavy na jihozápadě Německa. Nejhůře…

Související:

Právě se děje