Počasí v Rakousku zabíjí. Přívaly sněhu, hrozí laviny, seniora pohřbilo bahno

S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Sesuvy podmáčené půdy zničily několik domů a v Korutanech si vyžádaly i jeden lidský život. Několik výše položených obcí sníh odřízl od okolního světa, jednou z nich je i Heiligenblut pod horou Grossglockner, informovala agentura APA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

hory
doporučujeme

Vydatné sněžení i déšť zasáhly především spolkové země Tyrolsko, Salcbursko a Korutany. Ve východním Tyrolsku zůstaly dnes kvůli nebezpečí lavin uzavřené školy. Díky tomu, že se počasí dočasně zlepšilo, mohly v horských oblastech vyletět vrtulníky, z nichž odborníci hledají místa, kde by se mohly utrhnout laviny.

V Korutanech se z břehů vylilo několik jezer. Například na jezeře Faaker See nedaleko Villachu naměřili stoletou vodu. Z břehů se vylila také řeka Dráva v obci Lavamünd na hranici se Slovinskem. Střed města úřady uzavřely. Rozvodněné jsou i přítoky Drávy, řeky Gurk a Mura.

V obci Bad Kleinkirchheim na severu Korutan se utrhl podmáčený svah a zemina zavalila dům. Jeho 80letého majitele, který se nacházel v blízkosti budovy, záchranáři vyprostili po několika hodinách mrtvého. "Zadní strana domu je zcela vtlačená, stojí už jen průčelí," řekl starosta obce Matthias Krenn.

Také nad lyžařským střediskem Bad Gastein v Salcbursku se utrhl svah a bahno zavalilo dva obytné domy. Masa zeminy nejdříve zcela zničila jednu budovu, která se následně sesunula na druhý, pod ní stojící dům. Dvě ženy, které domy obývaly, se podařilo vyprostit živé, i když zraněné. O víkendu se podmáčené svahy utrhly kvůli vydatnému dešti na více místech západního Rakouska.

Mnohde jsou mimo jiné kvůli popadaným stromům domácnosti bez elektřiny. V Tyrolsku jich bylo dopoledne ještě 1700, v Korutanech 1400. Uzavřená je i řada silnic, mimo jiné Tauernská dálnice A10 mezi Villachem a městem Spittal an der Drau. Ve druhém z měst napršelo a nasněžilo od začátku měsíce už tolik jako jindy za celý listopad.

Zatímco dnes by měly sněžení a déšť polevit, v noci na úterý a v úterý bude podle meteorologů opět ve vyšších polohách silně sněžit a v nižších polohách pršet.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hurikány, vlny veder, povodně. Meteorologové vydali děsivou prognózu…

03.12.2019 13:51 Aktualizováno Poslední desetiletí bude téměř s jistotou tím nejteplejším v historii měření. Uvedla to dnes…

Vražedné počasí: Průměrná teplota v Německu roste, umírají tisíce lidí

26.11.2019 10:52 Průměrná teplota na území Německa od předindustriální doby stoupla už o 1,5 stupně Celsia. V…

Rakousko pustoší extrémní počasí. Část země zasáhlo sněžení a mohutný dešť

18.11.2019 10:11 S přívaly sněhu, nebezpečím lavin i místními záplavami se dnes potýká jih a západ Rakouska. Několik…

Benátky devastuje další povodňová vlna, záplavy hlásí celá Itálie

17.11.2019 16:33 Benátky dnes postihla další záplavová vlna, třetí během jediného týdne. V souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama