Filipíny zasáhl tajfun Phanfone. Ničil domy, narušil dopravu, tisíce evakuovaných

Centrální část Filipín zasáhl v noci na dnešek tajfun Phanfone, který v této převážně katolické zemi mnohým obyvatelům zkazil vánoční svátky. Úřady preventivně evakuovaly více než 10.000 lidí, kteří strávili noc ve školách a dalších veřejných budovách, kde byly zřízeny provizorní přístřešky. Žádné oběti na životech nejsou hlášeny, bouře ale zničila asi stovku domů a v některých oblastech přerušila dodávky elektřiny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Phanfone udeřil v úterý pozdě večer na pevninu v oblasti ostrova Samar, který leží na východě Filipín. Tajfun doprovázel vítr dosahující v nárazech až 195 kilometrů v hodině. V noci na dnešek pak bouře postupovala přes souostroví směrem na západ a ve čtvrtek by podle meteorologů měla Filipíny opustit.

Kvůli tajfunu muselo být dnes zrušeno přes 60 vnitrostátních letů a více než 150 lodí nemohlo vyplout, takže v přístavech uvázlo na 20.000 cestujících, informovala agentura Reuters. Vichr porážel stromy a stožáry elektrického vedení, mnoho měst se tak po přerušení dodávek proudu ocitlo ve tmě.

Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí. Tajfun Phanfone - jehož název znamená v laoštině "zvíře" - se pohybuje po stejné trase jako v roce 2013 supertajfun Haiyan, je ale podstatně slabší. Bouře Haiyan, nejničivější v historii Filipín, si před šesti lety vyžádala přes 7300 mrtvých či pohřešovaných.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Počasí si krutě zahrává s Austrálií. Děsivá písečná bouře, pak…

20.01.2020 13:20 Jihovýchod Austrálie, který několik měsíců trápí lesní požáry, zasáhly silné bouřky s krupobitím a…

Kanadu zasáhla prudká sněhová bouře. Silnice neprůjezdné, vyhlášen stav…

19.01.2020 21:58 Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady dnes vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří…

Počasí může být letos extrémní. Experti varují před šíleným vedrem

18.01.2020 22:09 Aktualizováno Uplynulé desetiletí bylo z hlediska počasí nejteplejší v historii měření. Oznámila to Světová…

Záplavy, mrazy, chumelenice. Afghánistán bojuje s počasím, 39 mrtvých

14.01.2020 12:14 Nejméně 39 mrtvých a přes 60 zraněných si za poslední dva týdny vyžádaly silné sněhové a dešťové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama