Tajfun Vamco způsobil v Manile rozsáhlé záplavy. Několik mrtvých, 200 tisíc lidí evakuováno

Řada čtvrtí filipínské metropole Manily se dnes ocitla pod vodou v důsledku silných lijáků, které přinesl tajfun Vamco. Podle agentury Reuters se jedná o nejhorší záplavy v hlavním městě Filipín za poslední roky. Tajfun připravil na Filipínách o život nejméně tři lidi, čtyři se pohřešují a téměř 200.000 bylo evakuováno.

Povodně, ilustrační fotografie

V Manile, která má 12 milionů obyvatel, velká voda zatopila desítky tisíc domů nacházejících se na nízko položených předměstích. Mnozí obyvatelé museli vylézt na střechu a počkat, až se k nim dostanou záchranáři s gumovými čluny. Téměř tři miliony domácností v metropoli a okolí se ocitly bez dodávek elektřiny.

zdroj: YouTube

Pozastaven byl provoz manilského přístavu i činnost vládních úřadů a finančních trhů. Přerušena byla letecká i pozemní veřejná doprava v Manile. K nejhůře postiženým patří manilské předměstí Marikina, kde je pod vodou 40.000 domů, uvedla agentura Reuters.

Tajfun Vamco je 21. bouří, která Filipíny letos zasáhla, a již třetí za poslední tři týdny. Na hlavní filipínský ostrov Luzon udeřil tajfun ve středu večer, v noci přes filipínské území přešel a zamířil k Vietnamu. Bouři nadále doprovází silný vichr o rychlosti 130 kilometrů v hodině, v poryvech vítr dosahuje až 160 kilometrů za hodinu.

Související:

Právě se děje