Bouře Imelda zasáhla Houston. Město je pod vodou, vyhlášen stav ohrožení

Američtí záchranáři ve čtvrtek a v noci na dnešek zachraňovali stovky lidí z rezidenčních čtvrtí texaského Houstonu, zaplavených po prudkých deštích tropické bouře Imelda. Místní letiště bylo uzavřeno, tisíce domácností jsou bez elektrického proudu a dva lidé přišli o život. Ve čtvrtek večer začala záplavová voda ustupovat, podle odhadů meteorologů napadl v části Texasu za 72 hodin více než metr vody.

Zaplavená auta
doporučujeme

V Houstonu a okolí úřady vyhlásily stav ohrožení. "Jste-li ve škole, doma nebo v práci, zůstaňte tam. Jde o život," vzkázala na tiskové konferenci obyvatelům města Lina Hidalgová, zástupkyně místní samosprávy.

Televizní záběry ukazovaly zatopené automobily na výpadovkách, záchranáři přepravovali obyvatele města z vodou ohrožených domů. Podle agentury AP bylo v Harris County, kde se nachází i Houston, evakuováno asi 1700 lidí. Zaplaveny byly také části jižní Louisiany.

Bez proudu je asi 100.000 lidí a zrušeno či odloženo bylo více než 900 letů z Houstonu. Na jihovýchodě Houstonu zemřel devatenáctiletý muž, který se dotkl elektrických drátů, když odváděl do bezpečí svého koně.

Další muž ve věku kolem 40 až 50 let zemřel podle soudce v Harris County Eda Gonzalese, když se se svou dodávkou pokoušel projet zaplavenou oblastí u mezinárodního letiště George Bushe. Na místě podle agentury AP byla voda hluboká více než dva metry.

Podle houstonského starosty bylo ale město na záplavy připraveno mnohem lépe než v roce 2017, kdy hurikán Harvey způsobil miliardové škody a zabil desítky lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Austrálii se řítí cyklon Seroja, úřady vyzvaly obyvatele, aby odjeli

10.04.2021 11:16 Úřady v Západní Austrálii dnes kvůli blížícímu se cyklonu Seroja vyzvaly obyvatele středozápadního…

Austrálie vydala nová varování před silným deštěm a záplavami

23.03.2021 14:36 Australské úřady dnes vydaly čerstvé varování před záplavami a také rozhodnutí o evakuaci dalších…

Hurikány už nebudou pojmenovávány podle řecké abecedy

18.03.2021 17:05 Svět se již zřejmě nikdy nedočká hurikánů Pí, Sigma, či Omega. Světová meteorologická organizace …

Centrální část USA bičují deště, tornáda a sněhové bouře

14.03.2021 16:00 Centrální část Spojených států sužuje silný vítr, déšť i sněžení. Na severu Texasu hlásí úřady od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama