Změna klimatu postupuje. Letošní květen byl nejteplejší od začátku měření v roce 1979

Letošní květen byl celosvětově v průměru nejteplejší od zahájení těchto měření v roce 1979. Na Havajských ostrovech byla zaznamenána rekordní koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Na oba rekordy, znepokojivé pro vývoj klimatu, dnes podle agentury DPA upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

Jaro
doporučujeme

Globálně nejteplejší květen zaznamenala na základě svých dat evropská služba Copernicus. Podle ní byla během minulého měsíce průměrná teplota celosvětově o 0,63 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981 až 2010.

Ukazatele klimatické změny dosáhly nových nejvyšších hodnot, konstatovala dnes mluvčí WMO Clare Nullisová. "To má velký vliv na rozmanitost druhů a přírodu," upozornila mluvčí.

Nejvyšší průměrné hodnoty byly naměřeny v částech Sibiře, kde byla teplota místy deset stupňů nad normálem. Také na Aljašce a v Antarktidě byly teploty výrazně nadprůměrné. V Evropě byl květen teplotně naopak mírně podprůměrný.

Meteorologická stanice na hoře Mauna Loa na Havajských ostrovech kromě toho v květnu zaznamenala měsíční průměr 417,1 ppm (částic na milion) koncentrace CO2, což je nejvyšší průměrná měsíční hodnota, jaká kdy byla na této stanici zaznamenána, uvedl americký Národní úřad pro oceán a ovzduší (NOAA). Oproti loňskému květnu to bylo o 2,4 ppm více.

Agentura DPA připomíná, že mimořádně vysoké hodnoty koncentrace CO2 byly letos naměřeny na měřící stanici na nejvyšší německé hoře Zugspitze. V březnu tam měsíční průměr poprvé dosáhl téměř 418 ppm, o téměř tři ppm více než v roce 2019.

Na severní polokouli je koncentrace CO2 na začátku jara vždy obzvlášť vysoká. Poté vzroste vegetace, která CO2 absorbuje, takže po zbytek roku bývají koncentrace nižší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požáry na Sibiři se šíří stále rychleji, přispěla k nim i vlna veder

27.06.2020 16:37 Ruská služba pro ochranu lesů před požáry oznámila, že lesní požáry na Sibiři se za poslední týden…

V Indii začala sezóna monzunů. Blesky zabily za jeden den přes 100 lidí

26.06.2020 07:11 Nejméně 107 lidí dnes zemřelo v severní a západní Indii po zásahu bleskem. Desítky dalších lidí…

Písečný prach ze Sahary dorazil až do Karibiku, může způsobit vážné…

22.06.2020 08:01 Na ostrovy v Karibiku v neděli dorazil přes Atlantik obrovský oblak písečným prachem ze Sahary,…

Centrální část USA se chystá na řádění živlů, spojily se dva bouřkové…

09.06.2020 15:39 Státy v centrální části USA se připravují na přívalové deště a silný vítr poté, co meteorologové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy