Česko slaví: Michal Novák na Světovém poháru běžeckého lyžování vybojoval stříbro. Měl jsem vyhrát, říká

Český lyžař Michal Novák dosáhl vynikajícího úspěchu v prvním závodě Světového poháru v běžeckém lyžování. Získal druhé místo v hromadném startu ve Finsku a odvezl si domů stříbrnou medaili.

Český lyžař Michal Novák dojel na druhém místě v hromadném startu na Světovém poháru v běžeckém lyžování, necelou vteřinu za vítězem Janem Thomasem Jenssenem z Norska. Tento výsledek představuje největší úspěch českého lyžování po deseti letech.

Sedmadvacetiletý český lyžař Michal Novák překvapil v úvodním závodě Světového poháru s hromadným startem na 20 kilometrů, kde získal stříbrnou medaili. V závodě byl rychlejší pouze Nor Jan Thomas Jenssen. Tento neočekávaný úspěch zřejmě nikdo nečekal.

"Je to velké zadostiučinění a samozřejmě to je obrovský úspěch, byť v cílové rovince jsem udělal poměrně velkou chybu. Musím se z toho ponaučit do příště, snad už to vyjde. Měl jsem to vyhrát, ale na stadionu jsem ve finiši nechal Jensena, aby mě přeskočil, to mě mrzí," řekl Novák v rozhovoru na svazovém webu.

Poslední medaili ze závodu Světového poháru v lyžování získal Lukáš Bauer v roce 2013, a to také ve finském středisku Ruka. Michal Novák, původem z Karlových Varů, se připojil k těmto úspěchům, když v současném závodě vynikl závěrečným nástupem, předběhl své soupeře a nakonec skončil na druhém místě. Ještě kilometr před cílem byl sedmý.

Michal Novák dosáhl největšího úspěchu v dosavadní kariéře, když mu k vítězství chyběla necelá vteřina. Tento výsledek je výrazným milníkem pro Nováka, který byl blízko získání medaile i na letošním Mistrovství světa, kde se probojoval do finále sprintu, ale nakonec dojel na nelichotivém čtvrtém místě.

Šestadvacetiletá Ilarová ve finiši uhájila těsný náskok před dvojicí Američanek. Druhá byla o pouhé tři desetiny Jessie Digginsová, třetí Rosie Brennanová zaostala o 1,4 sekundy. Digginsová přitom přišla v posledním kole o hůl a rukavici, v patnáctistupňovém mrazu ale dokázala zabojovat a vrátila se do boje o stupně vítězů.

Janatová se v úvodních kilometrech držela v prvním balíku, v závěru třetího kola ale nedokázala zareagovat na zrychlení a s nejlepšími se neudržela. Ve druhé skupině její manko postupně narůstalo a v závěrečném finiši jí nevyšel útok na umístění v první dvacítce. Na 25. místě ztratila na vítězku 2:05,3 minuty.

20 km volně s hromadným startem:

Muži: 1. Jenssen (Nor.) 48:08,9, 2. Novák (ČR) -0,7, 3. Amundsen (Nor.) -2,1, 4. Vermeulen (Rak.) -3,6, 5. Krüger -3,6, 6. Golberg (oba Nor.) -3,8, ...65. Fellner (ČR) -3:43,2.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 34 závodů): 1. Amundsen 229, 2. Golberg 215, 3. Novák 209, 4. Valnes 202, 5. Klaebo 202, 6. Nyenget (všichni Nor.) 183, ...90. Fellner 2.

Ženy: 1. Ilarová (Švéd.) 55:40,8, 2. Digginsová -0,3, 3. Brennanová (obě USA) -1,4, 4. L.U. Wengová (Nor.) , 5. Anderssonová, 6. Karlssonová (obě Švéd.) všechny -3,2, ...25. Janatová (ČR) -2:05,3.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 34 závodů): 1. Karlssonová 285, 2. Brennanová 255, 3. Digginsová 247, 4. Ribomová (Švéd.) 239, 5. Anderssonová 207, 6. Sundlingová (Švéd.) 199, ...23. Janatová 98, 35. Beranová 64, 47. Antošová (obě ČR) 38.

Michal Novák (běžec na lyžích) běžecké lyžování

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy