Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

Za výtečné atmosféry zaplněné Allianz Areny v Mnichově se rozhodli svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna dostat Skoty ihned pod tlak, z čehož vyústil úvodní gól po deseti minutách hry, kdy vše začal Kimmich centrem zprava, jenž zamířil k nohám Wirtze a právě on se zapsal jako první úspěšný střelec tohoto turnaje, když se trefil zpoza šestnáctky. Mimochodem, stal se tak nejmladším střelcem v historii Eura, jelikož mu bylo 21 let a 42 dní. O devět minut později to bylo z pohledu domácích ještě veselejší, protože na 2:0 navýšil zakončením pod břevno německé vedení Musiala. Tehdy mu chytře připravil balon svou zpětnou přihrávkou Havertz.

Takový začátek nejen tohoto zápasu, ale vůbec celého turnaje, si Skotové vůbec nepředstavovali a jejich podpora z hlediště už také tolik slyšet nebyla. Navíc nenacházeli recept na to, jak německou branku ohrozit a tak bylo pro Skoty ještě hůře, když si v závěru první půle nejprve sice gólman Gunn poradil s hlavičkujícím Gündoganem, následně však tohoto německého reprezentanta po zmatku v pokutovém území tvrdě fauloval Porteous a po zhlédnutí videa udělil sudí Turpin červenou kartu. Kromě toho pochopitelně nařídil i penaltu, kterou s přehledem doprostřed branky proměnil Havertz. Stalo se tak vůbec poprvé v historii, kdy Němci zaznamenali tři branky v první půli v zápase na ME.

Pokud si zkušený německý brankář Neuer myslel, že snad bude mít po obrátce o něco více práce, byl na omylu. Kdo útočil, tak to byli spíše domácí. Třeba v 58. minutě se mohl podruhé do střelecké listiny zapsat Wirtz, ovšem ten se tentokrát ze střely z první netrefil. A tak museli Němci vyslat na hřiště Füllkruga, který krátce po svém příchodu zvýšil na 4:0 poté, co z hranice vápna zamířil přesně do šibenice. U něj však nemuselo zůstat jen u této trefy. V době, kdy do závěrečného hvizdu zbývalo 15 minut, se sice radoval znovu z přesného zakončení, ale vše zhatil ofsajd po zásahu videorozhodčího.

Přestože za celý zápas vyznívala statistika střel tak, že Němci ji ovládli 19:0, i tak se Skotové dočkali branky útěchy. V 87. minutě hlavičkoval po centru do vápna McKenna tak, že jeho dosti nepřesnou střelu srazil hlavou za Neuerova záda bránící Rüdiger, 4:1.

Byli to ale stejně domácí, kteří k radosti většiny v hledišti uzavřeli gólový účet tohoto zápasu. V závěru nastaveného času po zámku, kterým uzavřeli Skoty v jejich pokutovém území, se ke střele z hranice šestnáctky rozhodl střídající Can a ten svou technickou střelou ke vzdálenější tyči upravil stav na konečných 5:1.

Konečný výsledek fotbalového Eura v Německu (14.6.2024):

SKUPINA A:

Německo - Skotsko 5:1 (3:0)
Branky:
10. Wirtz, 19. Musiala, 45.+1 Havertz z pen., 68. Füllkrug, 90.+3 Can - 87. vlastní Rüdiger. Rozhodčí: Turpin - Danos, Pages - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Andrich, Tah - Ralston. ČK: 44. Porteous (Skotsko). Diváci: 66 000