Další známý kandidát na šéfa FAČR. Proti Poborskému se postaví Petr Fousek

Před blížící se červnovou volební valnou hromadou Fotbalové asociace ČR (FAČR), která zvolí nástupce dosavadního šéfa českého fotbalu Martina Malíka, se po středě ví o dalším jménu ukadidáta na tento post. Poté, co nedávno svou kandidaturu oznámil bývalý fotbalový reprezentant šéf Elitní mládeže FAČR Karel Poborský, se nyní rozhodl to samé učinit bývalý svazový generální sekretář Petr Fousek. Pro něj to nebude poprvé, co se bude ucházet o nejvyšší post na Strahově.

Fotbal, ilustrační fotografie
doporučujeme

Muž, jenž je znám především na mezinárodním poli jako uznávaný funkcionář, se o post šéfa českého fotbalu ucházel již při posledních volbách před čtyřmi lety, tehdy ale byl nakonec zvolen Martin Malík. Ten se nedávno nechal slyšet, že tentokrát znovu kandidovat nehodlá, zvláště poté, co je spojen s lidmi jako Roman Berbr, jenž je ústřední postavou nejenovější fotbalové kauzy týkající se nejen ovlivňování zápasů.

V minulosti Fousek působil v českém fotbalovém svazu sedm let jako generální sekretář. Své diplomatické zkušenosti předával v Řecku, kde působil jako nezávislý expert FIFA i UEFA pro tamní svaz.

"Jsem s nabídkou kandidovat v Česku oslovován už od října loňského roku, ale mojí povinností bylo nejdříve dokončit expertní misi pro řecký fotbal. Byl jsem osloven řadou klubů profesionálního a amatérského fotbalu i regionů z Čech a Moravy, takže podporu rozhodně cítím. Vnímám i ocenění mé neutrality a nezávislosti, nemám žádné postranní zájmy," uvedl ve středu Fousek ve svém oznámení kandidatury.

V něm se vrátil k tomu, že před čtyřmi lety taktéž kandidoval. "Mnoho lidí obě moje tehdejší kandidatury trvale vnímá jako jasný morální profil. Nemusím nikoho přesvědčovat o tom, že chci dělat fotbal demokraticky a transparentně. Jsem plně připraven ještě jednou nabídnout veškerou svoji odbornost, schopnosti, znalosti a zkušenosti do služeb českého fotbalu a tvrdě pro něj pracovat," pokračoval Fousek.

Ten byl také před šesti lety šéfem organizačního výboru evropského šampionátu hráčů do 21 let, které se v roce 2015 hrálo v České republice. Diplomatických zkušeností má skutečně na rozdávání, vždyť v orgánech FIFA a UEFA působí již čtvrtstoletí. Působil zde nejen jako delegát, ale i jako inspektor stadionů či expert a instruktor pro management a administrativu. Kromě toho všeho stihl vést již 19 specializovaných misí v různých svazech jak Asie, tak i Afriky a Evropy. "Působení v kruzích FIFA a UEFA mě mnohé naučilo a přineslo mi významné know-how i kontakty," připomněl Fousek.

Dosud jsou tedy Fousek a Poborský jedinými známými kandidáty na čelo FAČR. Co však známé zatím není, tak to na čí stranu se postaví fotbalové hnutí Fotbalová evoluce (F-evoluce) v čele s Vladimírem Šmicerem, která stále ve většině případů vyhrává v okresních volbách. V minulých měsících a týdnech se mluvilo o tom, že buď bude kandidovat sám Vladimír Šmicer nebo že jeho hnutí podpoří právě Fouska.

"Mám jasnou vizi i program a předpokládám, že jej postupně odprezentuji jak Ligové fotbalové asociaci, tak i krajským a okresním fotbalovým svazům. Český fotbal jednoznačně potřebuje určité strukturální, procesní i personální změny, aby byl opět řízen a vnímán jako silný, fungující a důvěryhodný, jak se na největší sport v zemi sluší a patří," zakončil Fousek.

Připomeňme, že očekávaná volební valná hromada FAČR se bude konat letos 3. června v Nymburce.

Témata: Fotbal | FAČR | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Slavia si z Londýna přiveze naději. S Arsenalem na Emirates Stadium…

08.04.2021 23:50 Aktualizováno Fotbalisté Slavie se po pauze opět představili na evropské scéně v rámci Evropské ligy. Ta měla ve…

Etická komise UEFA rozhodla. Na Arsenal Kúdela nesmí, stejně však nemůže…

06.04.2021 20:33 Ostře sledovaný případ údajného rasismu slávistického stopera Ondřeje Kúdely během odvetného…

Messi v Barceloně zůstane a přibude k němu další hvězda, myslí si bývalý…

05.04.2021 13:24 V jednom z nejslavnějších fotbalových klubů na světě FC Barcelona se blýská zřejmě na lepší časy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama