FAČR rozhodla. Po Polsku a Švédsku ani Češi nebudou hrát v baráži o MS s Ruskem

Rozhodla se jako poslední z účastníků beřeznové baráže o fotbalové MS. Nakonec po nedělním rozhodnutí výkonného výboruu Fotbalové asociace ČR (FAČR) je jasné, že k polské a švédské fotbalové asociaci se přidává i ta česká a tak i česká reprezentace nebude v březnu účastnit případného duelu proti Rusku. Reaguje tak na právě probíhající výku na Ukrajině, kterou právě Rusko rozpoutalo svým čtvrtečním vpádem do země.

Sice se šéf FAČR Petr Fousek nechal slyšet, že je v kontaktu s ostatními fotbalovými asociacemi a že to nejspíše bude směřovat k tomuto rozhodnutí, třeba bývalý fotbalista viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd ale poněkud pomalejší reakci ze strany FAČR v sobotu nechápal.

Už v sobotu se tedy rozhodli neúčastnit se barážových duelů s Ruskem Poláci a Švédové. „Telefonicky jsem ve spojení s předsedou polského svazu Cezarym Kuleszou a předsedou švédského svazu Karlem-Erikem Nilssonem. Vnímáme naléhavost bezprecedentní situace, která v posledních dnech nastala a kterou si většina z nás nedokázala ještě nedávno vůbec představit," nechal se v sobotu slyšet tuzemský fotbalový boss Petr Fousek. „Rozhodnutím polského a švédského svazu vznikla nová bezprecedentní situace a stanovisko FIFA a UEFA k tomuto vývoji není zatím známo. Scénářů může být několik," pokračoval dále v sobotním prohlášení asociace.

„Je velmi pravděpodobné, že budeme následovat polský a švédský scénář, ale nelze obejít procedurální kroky,“ dodal však Fousek a nyní se tak tato pravděpodobnost přetavila ve skutečnost.

V neděli na svém webu totiž FAČR oznámila, že se výkonný výbor připojil k polské a švédské asociaci a taktéž nebude hrát případný duel proti Rusku.

Připomeňme, že baráž o fotbalové MS je na programu od 24. března, kdy se kromě duelu Švédska s Českem měl podle původních plánu uskutečnit i duel Ruska s Polskem. Vítězové těchto duelů se pak utkají ve finále této barážové větve proti sobě.

Otázkou nyní zůstává, jak celou situaci vyřeší Mezinárodní fotbalová federace FIFA.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal FAČR válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy