Zemřel Jozef Vengloš. Trenér československého mužstva, jenž získal na ME 1980 bronz

Především slovenský, ale potažmo i český fotbal truchlí. Ve věku 84 let zemřel Jozef Vengloš, legendární trenér československého fotbalového národního týmu, se kterým v roce 1980 došel na mistrovství Evropy získal bronzovou medaili. O čtyři roky dříve byl asistentem trenéra mužstva, které v Bělehradě vyhrálo zlato.

Jozef Vengloš (z roku 1998)
doporučujeme

"Celý slovenský fotbal se v úterý večer potáhl černým suknem, smutek zasáhl každého z nás. Vyjadřujeme hlubokou soustrast nejbližším, manželce Evě a synům Jozefovi a Jurajovi. Pane Vengloš, nikdy nezapomeneme a vždy budeme s úctou vzpomínat," uvedl na svých webových stránkách v úterý večer Slovenský fotbalový svaz.

Především v dobách Československa se Jozef Vengloš zapsal do srdcí fotbalových fanoušků nejvíce jako trenér národního týmu. Reprezentaci dokázal coby kouč dovést hned na dvě mitstrovství světa a po pádu komunismu u nás se v roce 1990 stal trenérem Aston Villy, čímž se tak stal prvním zahraničním trenérem v anglické nejvyšší fotbalové soutěži. Poté jeho kroky v zahraničí vedly do Celticu Glasgow či Sportingu Lisabon.

Byl u největšího úspěchu československého fotbalu a to u zlata z mistrovství Evropy v Bělehradě, kde byl jako asistent. Když se pak rozpadlo Československo, stal se prvním hlavním trenérem slovenského národního týmu.Následně působil v exekutivě Mezinárodní fotbalové federaci FIFA a to jako expert pro vzdělávání trenérů.

Pro FIFA, ale i pro UEFA pak pracoval jako technický delegát na mezinárodních akcích a až do roku 2010 v této funkci nechyběl ani na jednom evropském či světovém šampionátu.

Za svou práci byl několikrát oceněn. V roce 2007 třeba od UEFA získal diamantový řád za zásluhy o rozvoj fotbalu a sedm let později byl oceněn nejvyšším oceněním i ze strany FIFA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská policie zasahovala ve fotbaové Barceloně. V poutech skončil…

01.03.2021 18:58 V pondělí proběhla v sídle slavného fotbalového katalánského klubu FC Barcelona policejní razie, na…

Trpišovský vs. Gerrard. Slávisté se v osmifinále EL utkají s dalším…

26.02.2021 16:48 Od senzačního postupu fotbalové pražské Slavie přes Leicester do osmifinále Evropské ligy UEFA…

Fantazie! Pražská Slavia v Evropské lize pokořila anglický špičkový tým a…

25.02.2021 23:40 Aktualizováno Fotbalová pražská Slavia píše na evropské scéně další pohádkový příběh. V rámci play-off Evropské…

Tři nejbližší zápasy Sparty se kvůli covidu neodehrají. Její ředitel se…

24.02.2021 18:50 Kvůli zvýšenému výskytu koronaviru v A-týmu fotbalové pražské Sparty, který tak proto musel být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama