Fotbalisti si kvůli FIFA vzít duhovou pásku nemohou. A tak je v tom zastoupili novináři

Před šampionátem řada kapitánů národních týmů ujišťovala, že při zápasech na mistrovství světa v Kataru budou nosit na protest proti utlačování lidských práv v pořádající arabské zemi duhovou kapitánskou pásku. Jenže Mezinárodní fotbalová federace FIFA hráčům v reakci na to pohrozila, že takovýto krok bude trestán žlutou kartou, a tak od tohoto zamýšleného kroku nakonec fotbalisté ustoupili. Protestovat se tak v Kataru místo fotbalistů rozhodli novináři. Někteří z nich se proto dostali do problémů s pořadateli.

K nošení duhového motivu kampaně „OneLove“ se například rozhodl americký novinář Grant Wahl, jenž se málem kvůli tomu na stadion vůbec nedostal. "Když jsem dorazil ke vchodu pro média na stadion v duhovém tričku s fotbalovým míčem podporujícím LGBTQ komunitu, abych informoval o zápase Spojených států a Walesu, ochranka mě odmítla pustit dovnitř, zadržela mě na 25 minut a vztekle se dožadovala, abych si sundal tričko," popisoval svůj zážitek Wahl na svém blogu a pokračoval: "Jeden z hlídačů mi řekl, že se mě jen snažili ochránit před fanoušky uvnitř, kteří by mi mohli ublížit za to, že nosím tohle tričko."

Dodal ještě, že vše skončilo omluvou jak ze strany šéfa ochranky, tak i zástupce FIFA. Že to rozhodně podporovatelé LGBTQ komunity nebudou mít v Kataru jednoduché, bylo jasné již od letošního jara, kdy se katarský generálmajor Abdalazíz Abdalláh Ansarí nechal slyšet, že takovéto projevy nebudou ze strany pořadatelů tolerovány.

Diskuzi s policisty kvůli duhovému motivu měl i dánský reportér Jon Pagh, jenž se snažil s duhovou páskou natočit několik záběrů pro svého zaměstnavatele TV2 a to navíc na periferii města daleko od stadionu. Tehdy k němu muži pořádku přistoupili a požádali ho, aby si pásku sundal, přičemž novinář s tím zprvu nesouhlasil a za chvíli po debatě s ním policisté odešli. "Vlastně jsem byl úplně v šoku. Bylo to nepříjemné," řekl k situaci Pagh pro norskou stanici NRK.

S duhovým motivem „OurLove“ se vytasila i bývalá fotbalistka a nynější reportérka BBC Alex Scottová a pozadu v tomto ohledu nezůstala ani komentátorka německé ZDF Claudia Neumannová se objevila ve vysílání před pondělním večerním duelem USA vs. Wales Ta měla na sobě tričko s duhovým srdcem. "Vítejte zde na stadionu Ahmada bin Alího na třetím zápase druhého turnajového dne. Mohl to být legendární, hrdý den mistrovství světa, ale pojďme ho všichni strávit diskusí o projevech solidarity, které jsme v jednu chvíli viděli. Konkrétně dnes s týmem Íránu," začala navíc svůj vstup a pokračovala: "Slzy fanoušků na tribunách budou jistě ilustrativním obrázkem tohoto mistrovství světa – a pak samozřejmě tichý protest íránského národního týmu, když se hrála státní hymna. To je mimochodem velké téma i v americké reprezentaci. Fanouškovská místa zde v Dauhá jsou vyzdobena v duhových barvách, diskuse jsou zde také velmi živé."

Ještě před hrozbou žlutých karet od FIFA byl nejhlasitějším kritikem mezi kapitány ten anglický, Harry Kane. Angličané nakonec před duelem s Íránem zvolili formu pokleku před úvodním hvizdem. "Chápeme, že je hodně otázek, o kterých se musí mluvit. Nechceme mlčet, ale zároveň chceme věnovat veškerou energii turnaji. Náš postoj k většině témat je dobře známý," uvedl k tomu kouč Albionu Gareth Southgate.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar

Aktuálně se děje

před 33 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy