Fotbalisti si kvůli FIFA vzít duhovou pásku nemohou. A tak je v tom zastoupili novináři

Před šampionátem řada kapitánů národních týmů ujišťovala, že při zápasech na mistrovství světa v Kataru budou nosit na protest proti utlačování lidských práv v pořádající arabské zemi duhovou kapitánskou pásku. Jenže Mezinárodní fotbalová federace FIFA hráčům v reakci na to pohrozila, že takovýto krok bude trestán žlutou kartou, a tak od tohoto zamýšleného kroku nakonec fotbalisté ustoupili. Protestovat se tak v Kataru místo fotbalistů rozhodli novináři. Někteří z nich se proto dostali do problémů s pořadateli.

K nošení duhového motivu kampaně „OneLove“ se například rozhodl americký novinář Grant Wahl, jenž se málem kvůli tomu na stadion vůbec nedostal. "Když jsem dorazil ke vchodu pro média na stadion v duhovém tričku s fotbalovým míčem podporujícím LGBTQ komunitu, abych informoval o zápase Spojených států a Walesu, ochranka mě odmítla pustit dovnitř, zadržela mě na 25 minut a vztekle se dožadovala, abych si sundal tričko," popisoval svůj zážitek Wahl na svém blogu a pokračoval: "Jeden z hlídačů mi řekl, že se mě jen snažili ochránit před fanoušky uvnitř, kteří by mi mohli ublížit za to, že nosím tohle tričko."

Dodal ještě, že vše skončilo omluvou jak ze strany šéfa ochranky, tak i zástupce FIFA. Že to rozhodně podporovatelé LGBTQ komunity nebudou mít v Kataru jednoduché, bylo jasné již od letošního jara, kdy se katarský generálmajor Abdalazíz Abdalláh Ansarí nechal slyšet, že takovéto projevy nebudou ze strany pořadatelů tolerovány.

Diskuzi s policisty kvůli duhovému motivu měl i dánský reportér Jon Pagh, jenž se snažil s duhovou páskou natočit několik záběrů pro svého zaměstnavatele TV2 a to navíc na periferii města daleko od stadionu. Tehdy k němu muži pořádku přistoupili a požádali ho, aby si pásku sundal, přičemž novinář s tím zprvu nesouhlasil a za chvíli po debatě s ním policisté odešli. "Vlastně jsem byl úplně v šoku. Bylo to nepříjemné," řekl k situaci Pagh pro norskou stanici NRK.

S duhovým motivem „OurLove“ se vytasila i bývalá fotbalistka a nynější reportérka BBC Alex Scottová a pozadu v tomto ohledu nezůstala ani komentátorka německé ZDF Claudia Neumannová se objevila ve vysílání před pondělním večerním duelem USA vs. Wales Ta měla na sobě tričko s duhovým srdcem. "Vítejte zde na stadionu Ahmada bin Alího na třetím zápase druhého turnajového dne. Mohl to být legendární, hrdý den mistrovství světa, ale pojďme ho všichni strávit diskusí o projevech solidarity, které jsme v jednu chvíli viděli. Konkrétně dnes s týmem Íránu," začala navíc svůj vstup a pokračovala: "Slzy fanoušků na tribunách budou jistě ilustrativním obrázkem tohoto mistrovství světa – a pak samozřejmě tichý protest íránského národního týmu, když se hrála státní hymna. To je mimochodem velké téma i v americké reprezentaci. Fanouškovská místa zde v Dauhá jsou vyzdobena v duhových barvách, diskuse jsou zde také velmi živé."

Ještě před hrozbou žlutých karet od FIFA byl nejhlasitějším kritikem mezi kapitány ten anglický, Harry Kane. Angličané nakonec před duelem s Íránem zvolili formu pokleku před úvodním hvizdem. "Chápeme, že je hodně otázek, o kterých se musí mluvit. Nechceme mlčet, ale zároveň chceme věnovat veškerou energii turnaji. Náš postoj k většině témat je dobře známý," uvedl k tomu kouč Albionu Gareth Southgate.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy