Češi kvůli špatné druhé třetině prohráli 1:6. Kanada duel ovládla a kontrolovala

Češi hráli o sobotním podvečeru na letošním mistrovství světa ve Finsku semifinálový duel s favorizovanou Kanadou. Přestože to v něm zpočátku vypadalo nadějně, jelikož Češi díky Krejčího trefě v přesilovce vedli 1:0, nakonec favorit přeci jenom ukázal svou sílu. Rozhodla především druhá třetina, v níž i kvůli českým zbytečným vyloučením "javorové listy" vstřelily čtyři branky a Čechům, kterým se tak rázem rozpadla hra a kteří opět nedokázalli vstřelit gól ve hře pět na pět, tak rázem zhasla naděje na postup do prvního finále MS od roku 2010. Do toho se tedy Češi nepodívají, naopak v neděli sehrají duel o třetí místo s Američany.

Karel Vejmelka inkasuje jeden z gólů v utkání s Kanadou.

Zdálo se, že Češi navážou na čtvrtfinálový duel s Německem a že budou v hojném počtu opět trestat soupeře v přesilových hrách. Ale k první naší přesilovce muselo uběhnout prvních pět minut. Za tu dobu stačil Vejmelka několikrát zakročit nejen proti Cozensovi, ale proti zakončením Chabota, přičemž při jednom z nich reflexivně zasáhnul betonem. To na druhé straně se o první české zakončení postaral Flek, ale s jeho ránou si tehdy Driedger dokázal s poklidem poradit. Pak ale přišlo prvních pár rychlých kontrů z české strany, nejprve Červenka jel v tandemu s Kundrátkem, jemuž přihrál do druhé vlny, ale Kundrátek jen prověřil Driedgera. A poté, co se Blümel dral před Driedgerem marně do zakončení, tu byli s rychlým kontrem tentokrát Kämpf s Vránou. Ten druhý jmenovaný se svou střelou ale taktéž neuspěl. dyž pak byl před odkrytou brankou faulván Pastrňák, následovala čtyřminutová přesilovka. Ta se zprvu českému týmu příliš nevedla a to i kvůi rychlém přistupování Kanaďanů k českým hokejistům. Ti ale přeci jen nakonec uspěli, když se s pukem dostal do útočného pásma Krejčí a ten golfovým úderem nakonec po osmi minutách otevřel skóre, 1:0. Následně se s nepříznivým stavem snažil na druhé straně něco udělat Barzal, ale neúspěšně. Následovala však dvojice dalších přesilovek, ale jak už bylo výše zmíněno. Tentokrát se v nich Čechům tolik nedařilo. Blízko gólu v nich byl tehdy Hronek, jenž se snažil dorážet u kanadské branky. Pak to zkoušel na druhé straně Cozens, Blümel však za chvíli vyslal do brejku Hertla, ale ten tehdy proti Driedgerovi neuspěl. V další velké možnosti se pak po Smejkalově přhře zpoza branky dostal Černoch ale tetn z blízkosti minul. Vejmelka po většinu třetiny chytal bezchybně a nadále pokračoval ve svých famózních výkonech, krátce před přestávkou ale už byl krátký na Cozensovu dorážku, která ustanovila skóre po první třetině na 1:1.

Kdo z českých fanoušků čekal, že po návratu na kluziště bude český tým nadále hru kontrolovat a držet tak  své příznivce v naději na to, že by to mohlo s postupem tentokráte vyjít, již úvod druhé třetiny ho musel vyvést z omylu. Od počátku druhého dějství totiž bylo na Kanaďanech vidět, že jsou nebezpečnější a jako první zasahovat opět Vejmelka, když si tehdy poradil s Cozensovými zakončeními. Český muž s maskou si pak poradil i s Chabotovou střelou. Opravdu, jak postupoval čas, favorizovaná Kanada vystrkovala růžky a bylo jen otázkou času, kdy udeří. Po příhře Barzala zleva to při Cumtoisově střele zblízka ještě nebylo. Vrána se sice pokoušel s vývojem hry něco udělat, když dostal puk do útočného pásma a pak ho dostal i díky odrazu před Driedgera, Kämpf se pak ale k dorážce nedostal. A pa to přišlo. Vše to začal svým vyloučením Pastrňák, který se ale z trestné záhy vrátil na led, když přesilovku využil Lowry střelou z předbrankového prostoru, 2:1 pro Kanadu. Pak se česká hra jaksi někam vytratila a proto nebylo divu, že za chvíli už Kanaďané vedli 3:1. To pro změnu Johnson zužitkoval přihrávku zprava. To už si musel Kari Jalonen vzít oddechový čas, ale ani poté se česká hra nikterak nezlepšila. Byl totiž zbytečně vyloučen Krejčí a tuto přesilovku opět soupeř využil, když se z pravého kruhu trefil Barzal, 1:4. Češi se pak hledali a snažili se střelami něco změnit, Hertl ani Pastrňák ale neuspěli. Pastrňák se pak nedostal ani k dorážce po Jordánově střele a nic na skóre nezměnil ani Vrána z brejku. Ke konci druhé třetiny už jen Kanaďané po většinu času drželi Čechy v jejich obranném pásmu, navíc byl ještě vyloučen Kempný.

Proto tak tedy na úvod třetí třetiny nastoupili Češi ve čtyřech, ovšem své oslabení nakonec přečkali bez úhony. Realizační tým české reprezentace se snažil s nepříznivým vývojem zápasu ještě něco udělat a tak se rozhodli pozměnit složení útoků. Ovšem ani to se nakonec nepodařilo, jelikož na 5:1 se podařilo zvýšit Sillingerovi poté, co se do útočného pásma dostal s pukem. Od té doby už bylo na Kanaďanech vidět,v jaké jsou v pohodě, za to Češi se marně hledali. Naději jim mohlo dát trestné střílení, které bylo nařízeno po faulu na ujíždějícího Fleka. Pastrňák ale v této příležitosti Driedgera nepřekonal. Ve svých následných příležitostech neuspěli Blümel s Hertlem a i když se o něco Češi snažili, Kanaďanům se vždy podařilo nakonec dostat puk daleko do bezpečí a v klidu tak duel kontrolovali. Přitom taktéž zaměstnávali Vejmelku, ten ale jejich pokusy kryl. Nestačil ale na Cozensovu střelu po nedorazech v české obraně a Češi tak už prohrávali 1:6. A to i proto, že neuspěla česká trenérská výzva kvůli domnělému ofsajdu. Ten tedy nebyl a Češi proto pak hráli přesilovku. V té gól už naštěstí nepadl, stejně jako po zbytek zápasu, který už se jenom dohrával. Když ve svcých šancích neuspěli ani Červenka, ani Blümel, bylo všem jasné že Čechům zbydou nejen oči pro pláč, ale i nedělní duel o bronz, který sehrají s Američany.

Konečný výsledek, semifinále MS v hokeji 2022 ve Finsku (Tampere) - (28.5.2022):

Česko - Kanada 1:6 (1:1, 0:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Krejčí (Červenka, Hronek) - 20. Cozens (Dubois), 28. Lowry (K. Johnson, Chabot), 29. K. Johnson (Mercer), 31. Barzal (Cozens, Batherson), 44. Sillinger (J. Anderson), 53. Cozens (Batherson, Whitecloud). Rozhodčí: Rekucki (USA), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Briganti (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 9047.

Úvodní sestavy:

Kanada: Driedger (Tomkins) – Chabot, Graves, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Comtois, Lowry, Roy – Johnson, Gregor, Mercer – Geekie. Trenér: Claude Julien

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Šimek, Sklenička, Jordán – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Stránský, Černoch, Flek – Špaček. Trenér: Kari Jalonen

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Rusové dál tlačí na Slovjansk, je podezření na tisíce válečných zločinů

07.07.2022 12:18 Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Britský premiér Johnson rezignuje na lídra strany, labouristé chtějí…

07.07.2022 16:24 Britský premiér Boris Johnson odstupuje z pozice lídra Konzervativní strany. Naplno tak začíná…

Počasí na víkend: Ochladí se. Přes den naměříme i pouhých 16 stupňů

07.07.2022 06:30 Koncem týdne se v Česku citelně ochladí. Teploty klesnou pod 20 stupňů, přičemž běhen dne v neděli…

Novým generálním manažerem hokejového Zlína má být muž s vazbami na Redla

30.06.2022 12:27 Poté, co z boje o post nového generálního manažera hokejového Zlína vypadl po odmítnutí návrhu…

Zlínu se případný administrativní návrat do extraligy vzdálil. Hamrla…

29.06.2022 10:52 Návrh města Zlína, jež je spoluvlastníkem zlínského hokejového klubu, na to, aby se novým…

Bude přeci jen příští sezónu extraligy hrát Zlín? Ve hře je odkup…

22.06.2022 17:11 Všeobecně se očekávalo, že by nadcházející extraligová sezóna 2022/23 byla bez tradičního účastníka…

Král poblahopřál Hadamczikovi ke zvolení. Snad se mu podaří hokeji vrátit…

19.06.2022 17:23 Od sobotní volební konference je novým prezidentem Českého hokejového svazu ledního hokeje (ČSLH)…

Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Hadamczik

18.06.2022 19:05 Novým prezidentem Českého svazu ledního hokeje byl zvolen Alois Hadamczik. Bývalý trenér…

Král o Dědkovi: I on je stíhaný. Najevo mezitím vyšel střet zájmů…

17.06.2022 17:02 Dalo se čekat, že reakce na slova majitele hokejových Pardubic Petr Dědek, který ve čtvrtek uvedl,…

Dědek se ve vedení českého hokeje nakonec neobjeví. Kvůli Královi se…

16.06.2022 22:21 V sobotu se, jak známo, bude na mimořádné volební valné hromadě volit nový šéf Českého svazu…

Bříza nakonec z boje o hokejový trůn odstoupil. Chce se věnovat organizaci…

13.06.2022 17:06 Sobotních voleb, během kterých se na mimořádné volební valné hromadě Českého svazu ledního hokeje …

Nakonec se jich sešlo šest. Mezi kandidáty na šéfa českého hokeje je třeba…

09.06.2022 17:16 Celkem šest uchazečů jde nakonec do boje o nejvyšší post v tuzemském hokeji, tedy o post prezidenta…

Překvapivý přestup. Místo do zahraničí míří Peter Mueller z Brna do…

08.06.2022 16:44 Nečekaný přestup zaznamenala ve středu tuzemská hokejová extraliga. Opora hokejistů Komety Brno,…

Související:

Právě se děje

reklama