Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?

O tom, že fotbaloví fanoušci se do sebe v hledištích pustí, jsme si bohužel za ta léta zvykli, nyní se však podobný obrázek začíná čím dál více objevovat i na hokejových stadionech, nejvíce to bylo vidět se začátkem letošního play-off. V rámci play-off však vyvstává na povrch řada dalších problémů, třeba problémy s ledovými plochami. Několikrát bylo během play-off vidět přerušení zápasů kvůli dírám v ledu a v jednom případě v předkole byl dokonce kvůli tomu jeden duel rozložen do dvou dnů. Se začátkem vyřazovací části o titul se pak také řeší návrat k předešlému systému extraligy a to tedy tak, aby nedocházelo k tomu, co v současnosti, kdy třináctému týmu tabulky po základní části skončila sezóna a poslední tým teď bude několik týdnů čekat na barážové boje. 

Problém č. 1 : Excesy mezi fanoušky 

Excesy mezi fanoušky přibývají na dříve klidnějších hokejových stadionech. Samozřejmě, během extraligového play-off je obecně atmosféry vyhrocenější mezi soupeři než v základní části. Nebylo nikdy nouze o větší počet šarvátek na kluzištích, jenže nyní se šarvátky začínají objevovat i v hledištích. 

Třeba při duelu předkola mezi Karlovými Vary a Olomoucí mezi sebou porvali fanoušci obou táborů. „Je to malér. Chceme na stadionu lidi, rodiny s dětmi, maminky, ne jen silné chlapy. Tohle sem prostě nepatří," glosoval to kouč karlovarského klubu David Bruk. 

V ten samý hrací den se v Mladé Boleslavi v hledišti střetli domácí příznivci s těmi brněnskými a v Plzni pro změnu jeden z diváků sprostými nadávkami počastoval libereckého forvarda Oscara Flynna při jeho pozápasovém televizním rozhovoru. „Jak ty můžeš bejt v reprezentaci, ty vole?" křičel na čtyřzápasového reprezentanta. Ten na to ve vysílání ČT sport reagoval: „M*dám tady tu Plzeň zku*venou."¨ 

„Vždycky když potkáte nějakého fanouška, který se chová jako idiot, má v ruce pivo a nerespektuje hráče ani nikoho jiného, je to frustrující. Co na to říct?" povzdechl si Flynn později v rozhovoru proo píšící novináře. 

Ke všem těmto pomalu narůstajícím excesům se už vyjádřil samotný ředitel extraligy Martina Loukoty. „Určitě bychom chtěli, aby prostředí na stadionech bylo přívětivější," uvedl v rozhovoru pro sport.cz. 

Prozradil, že poslední excesy v hledištích nenechá bez odezvy. „S těmi kluby komunikuji. Většinou na základě zápisu o utkání nebo videí, které se ke mně dostanou a poté ihned ty oddíly kontaktuji. Následně řešíme další opatření. Ať už šlo o Vary po jejich sobotním zápase nebo o událost v Plzni po skončení nedělního duelu,“ řekl konkrétně Loukota. 

Ten nevyloučil, že by vše mohlo skončit pokutami. „Zatím je to v rámci komunikace klub - ředitel soutěže. Pokuta možná je, ale mě teď zajímají nápravná opatření, aby se to v hledišti nedělo. Finanční restrikce jsou až to poslední, jak to chceme řešit. Ale pokud se přestupky opakují nebo budou opakovat, tak je udělení pokuty na místě“ sdělil. 

Podle informací serveru sport.cz pak především cizincům hrajícím v extralize vadí, jak se mezi sebou fanoušci v hledištích v tuzemském hokeji a že podobné případy nezažili nikde jinde v Evropě, ani v zámoří. O tom ale nemá Loukota žádné informace „Zatím se ke mně tyto zprávy nedostaly. Neslyšel jsem, že by to hráči chtěli řešit. Ale v rámci APK to určitě s kluby můžeme přes léto probrat, co udělat, abychom kulturu na stadionech zlepšili.“ 

Problém č. 2: Potíže s ledovými plochami 

Velké debaty se také vedu kolem problémů s ledovými plochami, které se už udála během play-off na několika extraligových stadionech (Olomouc, Pardubice, Karlovy Vary, Třinec), ale i jednou na stadionu prvoligové Třebíče. 

Není tak proto divu, že po osmi případech potíží s ledem v rámci letošního play-off, se hledají příčiny. Jednu svou teorii k tomu přidal televizní expert David Pospíšil. Podle něj totiž může za potíže s ledem i šetření klubů. Výkon chlazení tak proto kluby snižují a tím pádem tak kluby jen v této položce ušetří v řádech desítky tisíc korun. „Stáhnete chlazení, vrchní část ledu povolí a změkne. Ve chvíli, kdy se blíží zápas, tak zase na chlazení přidají a ono to přemrzne. Když se pak v tom místě do toho opře brusle, tak to praskne,“ přidal svůj pohled na věc Pospíšil. 

Na to konto reagoval na Pospíšilova slova samotný šéf českého hokejového svazu Alois Hadamczik, který příčiny nevidí v šetření. „To jsou nekorektní obvinění. A když to někdo řekne volně do éteru, měl by mít v ruce dokument, že to tak je. Jinak poškozuje český hokej a ten já budu bránit. Musím se tvrdě proti tomu výroku vymezit. Stavím se za kluby, protože nechci věřit, že někdo šetří na úkor ledu," uvedl konkrétně. 

Prozradil také, že o situaci kolem ledů už hovořil třeba i s majitelem brněnské Komety Liborem Zábranským, který taktéž alespoň podle Hadamczika rozhodně není z toho nijak nadšen. „Mrzí mě to, protože je to špatně pro diváky, pro hráče a je to i negativní pro náš sport. A je třeba to urgentně s firmami, které technologie dodávají, řešit." 

Mimochodem, problémy s ledem měl již loni v listopadu během reprezentačního zápasu se Švédskem v Českých Budějovicích. „Každý chce nároďáku vystrojit to nejlepší zázemí a nechce se mi věřit, že by stáhli chlazení. To je k smíchu. Oni si nevěděli rady, čím to je." 

Po řadě případů s ledovými plochami už je potřeba, aby někdo ze svazu vystoupil, podal vysvětlení a navrhl řešení. Nad problémy s ledem si láme hlavu i ředitel extraligy Martin Loukota. "Samozřejmě jsem v kontaktu s funkcionáři z jednotlivých klubů. Jde o nezvyklou a překvapivou situaci. Nejen pro správce stadionů, ale především pro diváky. Zatím nemáme finální zprávu, že by tyto události měly jednu příčinu, o které můžeme se stoprocentní jistotou prohlásit, že právě tohle je ten důvod. Věřím, že ledaři dělají to, co mají, a jde jen o shodu náhod," sdělil pro sport.cz. 

Nevyloučil možnost „workshopů“ ledařů ze všech extraligových stadionů, který by se mohl touto problematikou zabývat letos v létě. 

Problém č. 3: Nevhodný systém ligy 

Tématem je i změna systému extraligové soutěže. Ten je nastaven od dob covidu a spočívá v tom, že první čtyři týmy postupují přímo do čtvrtfinále play-off, mužstva od 5. do 12. místa hrají předkolo play-off, pro třináctý tým končí po základní část ihned sezóna a přes 40 dní pak poslední tým čeká na boje v baráži s vítězem Chance ligy. 

Ve hře je tak návrat k předešlému modelu, kdy se prvních šest mužstev dostalo přímo do play-off, týmy od 7. do 10. místa hrály předkolo play-off  a týmy od 11. do 14. Místa hrály tzv. play-out , ze kterého následně vzešly mužstva pro baráž, kam pak zamířily dva poslední týmy. 

Související

Hokej, ilustrační fotografie.

Vicemistrovi extraligy Hradci Králové hrozí trest. Tři hráči během semifinále dopovali

Hokejisté Hradce Králové Kevin Klíma, Graeme McCormack a Martin Štohanzl byli v úterý vyřazeni z kádru tohoto východočeského účastníka tuzemské nejvyšší hokejové soutěže na základě pozitivních výsledků testů na zakázané látky. U všech tří se totiž objevila látka patřící mezi stimulanty, který však byl doplňkem stravy. Vedle trestu pro klub hrozí hráčům zákaz činnosti až na čtyři roky. 

Více souvisejících

hokej

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

před 11 minutami

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

před 38 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin

Hračkářství Dráčik na svých webových stránkách opět sdílelo text od majitele Dušana Viglaského. Obvinil v něm řadu osob z podpory války na Ukrajině a nedodržování Minských dohod. Jsou to dohody podepsané v roce 2014, respektive druhá z nich o rok později, které měly ukončit válečný konflikt na Donbase. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy