Rezignace dvou členů ve vedení i samotného šéfa. Česká házená provedla noční vyúčtování

Český házenkářský svaz se rozhodl na svém jednání, jež se protáhlo až do hluboké noci, že odvolá oba dosavadní trenéry českého mužského házenkářského národního týmu. A to několik dní poté, co tento tým kvůli vysokému počtu nakažaných covidem-19 nakonec neodcestoval na letošní mistrovství světa v hazéné do Egypta. Kromě toho rezignovali tři členové exekutivy a to včetně samotného předsedy českého házenkářského svazu Jaroslava Chvalného. O těchto svých krocích rozhodl svaz po jednání na svých webových stránkách.

Házená (ilustrační foto)

Vedení Českého házenskářského svazu rozhodlo oba trenéry mužského národního týmu Jana Filipa a Daniela Kubeše a učinilo tak poté, co vyhodnotilo předložené zprávy a vyslechlo nejen zástupce reprezentace včetně samotných hráčů, ale i zaměstnance sekretariátu nebo lékaře. Nakonec tedy došlo k závěru, že národní tým pochybil, ovšem bližší podrobnosti k tomu ještě neuvedlo. Až během středečního jednání bude svaz na tuto situaci reagovat.

Připomeňme, že se měl podle původního plánu právě probíhajícího světového šampionátu v hazéné konajícího se v Egyptě český národní tým zúčastnit, jenže v týmu se nakonec ocitlo hned 12 nakažených hráčů koronavirem, přičemž už před tím trápily pěti hráčů jiné zdraviotní problémy. Kronavirus se pak objevil i u obou trenérů národního týmu. Realizační tým tak tedy navrhl házenkářskému svazu, aby účast českého týmu na MS odřekl, což taky nakonec učinila. Na MS v Egyptě tak zastoupila české mužstvo Severní Makedonie.

Poprvé se mužský národní tým sešel před letošním MS na konci loňského roku, kdy mu sice ještě chybělo několik opor, i tak ale absolvoval přípravné utkání na Slovensku. Koronavirus se v týmu začal objevovat od začátku nového roku a výrazně tak poznamenal závěrečnou přípravu na mistrovství. V rámci ní se třeba neuskutečnily původně plánové kvaliikační zápasy na mistrovství Evropy s Faerskými ostrovy. Následně trenéři  do mužstva povolali náhradníky, ovšem i u nich se začal objevovat koronavirus. A protože svazové vedení nechtělo vysílat do Egypta B-tým, kývla tedy na odřeknutí účasti.

"Příprava byla nestandardní, absolutně extrémní. Navíc se nám u těch hráčů, kteří trénovali v menším počtu, začaly objevovat zdravotní problémy. Přestože jsme dělali maximum, abychom odletěli, dospěli jsme k tomu, že už nevidíme světlo na konci tunelu," nechal se slyšet během minulého týdne jeden z trenérů Jan Filip.

Toho pak dopnil i samotný předseda svazu Chvalný. "Nechtěli jsme sestavit tým jen tak hala bala. Vyhodnotili jsme si to tak, že by to byl hazard ze sportovního hlediska. Nechtěli jsme účastí za každou cenu znevážit českou házenou. Jeli bychom tam na výlet, to jsme nechtěli podstoupit," řekl.

Právě Chvalný už dál šéfovat české házené po nočním jednání svazu nebude. Stejně tak spolu s ním ve svazu skončili další dva členové a to předseda reprezentační komise Daniel Čurda a předsedkyně metodické komise Ilona Hapková. Prvně jmenovaný se navíc nechal slyšet, že se stahuje z původně plánované své kandidatury do následujících voleb, které byly kvůli koronaviru přesunuty na červen. Původně se s nimi počítalo už loni v listopadu. Od loňského léta totiž exekutiva působí v tzv. provizoriu.

Co se týče nyní ojiž odvolaných trenérů, tak pánové Filip a Kubeš působili na lavičce mužského národního týmu už od roku 2014, přičemž před rokem s nimi svaz prodloužil smlouvu na další tři roky. Jejich největším úspěchem bylo šesté místo na evropském mistrovství v roce 2018.

Od dubna roku 2018 pak v čele svazu působil Jaroslav Chvalný, přičemž se tehdy do této funkce vrátil po pětileté pauze. České házené totiž šéfoval už mezi lety 2001 a 2013.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Související:

Právě se děje

reklama