MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Už po vyřazení českého týmu ze čtvrtfinále, kde nestačil na Američany, se Hadamczik vyjádřil na svém twitterovém účtu následovně: "Mistrovství světa se nepovedlo. Výkonný výbor bude žádat trenéra o vysvětlení, proč chyběla kreativita, odvaha, vůle a bojovnost. Na základě toho výkonný výbor zaujme stanovisko." 

Pro server sport.cz toto své dřívější hodnocení den po skončení šampionátu rozvedl. "Jsem přesvědčen, že nemáme horší hráče než Lotyši nebo Němci. Ale nezapálili jsme jejich srdce, aby měli víc důvěry v sama sebe. Nebylo to úplně tak, že by chyběla bojovnost, jak jsem napsal. Osmé místo, to se neposlouchá dobře. Mistrovství se nám nepovedlo, ale musíme to přijmout a poučit se z toho. Byl bych rád, kdyby se umístění i samotná hra zlepšila. Nemyslím se ale, že je to odraz českého hokeje. Extraliga není špatná, má velkou hodnotu v Evropě," uvedl konkrétně Hadamczik, jenž bude zanedlouho přesně rok ve funkci šéfa svazu. 

Je tak proto přesvědčen, že český tým měl na víc, než na nejhorší umístění na MS v historii. "V hráčích je víc, než jsme z nich uměli dostat. Působili jsme ustrašeně, nevyšli jsme z klece jako lev, který jde soupeře porazit. Báli jsme se nedostat gól. Ale do zápasu musíme jít s úsměvem a radostí ze hry. Srazit se se soupeřem, udělat klidně faul za cenu nasazení a vůle. Chyběla mi také česká kreativita," pokračoval dále Hadamczik ve vyjmenovávání důvodů, proč podle něj MS skončilo pro Česko neúspěchem. 

Vyjádřil se pak také k ožehavému tématu týkající se kouče Kariho Jalonena. Už před mistrovstvím deník Sport přišel s tím, že by měl Hadamczik se zkušeným Finem po MS vypoklonkovat a že chce mít na domácí MS příští rok českého hlavního trenéra na lavičce národního týmu. Nyní mluví o analýze připravované právě Jalonenem, která má ovšem v příštích dnech rozhodnout. "Je povinnost trenéra přinést analýzu mistrovství. Ať už bylo dobré, nebo špatné. Budeme chtít slyšet od realizačního týmu, jakým způsobem se chce prezentovat na šampionátu v Praze. Kari Jalonen musí říct, jestli chce změnit styl, nebo ho trochu přizpůsobit. A výkonný výbor se vyjádří, jestli to vidí stejně. Bylo by nefér říkat nějaké prognózy. Zatím jsem se na názory neptal. Když budu mluvit za sebe, tak pod Kari Jalonenem musíme hrát lepší hokej než letos. Jalonen je ale dost zkušený trenér, aby věděl, co bylo špatně a co je potřeba udělat líp," přiblížil Hadamczik, co všechno se v tuzemském hokejovém zákulisí bude řešit. Jen pro připomenutí, jedenáctičlenný výkonný výbor ČSLH k tématu kolem Kariho Jalonena zasedne 7. června. 

Hadamczik však vyloučil, že by si on sám brousil na návrat na lavičku coby hlavní trenér národního týmu. "To by člověk musel utéct z blázince, aby jako prezident svazu chtěl jít trénovat. To není normální. Jednou mám funkci a mám starostí až nad hlavu." 

Na přetřes v pondělním rozhovoru pro sport.cz přišla i komunikace mezi realizačním týmem, přesněji mezi generálním manažerem národního týmu Martinem Havlátem a hráči. Právě Havlát se totiž po příletu z Tampere nechal slyšet, že náplní jeho práce není hovořit se všemi českými legionáři v kanadsko-americké NHL či AHL. "Musím s ním souhlasit. Neznamená, že každý hráč, který hraje v zámoří, je lepší než hokejisti v Evropě," hájí ho Hadamczik a pokračoval: "Trenér má přehled, kdo venku hraje. Dostává přehled od generálního manažera. Udělá si soupisku, s kým má manažer mluvit. Je jasné, že když s hráčem nemluví, nemá o něj zájem. To je jeho právo." 

V rámci tématu přišla řeč i na Marka Židlického, jenž původně zastával taktéž post generálního manažera a měl tak původně být po boku Martina Havláta. Konkrétně měl mít Židlický na starost komunikaci s hráči z Evropy. Bez velkých fanfár ale nakonec národní A-tým opustil. "Nejprve také sledoval hráče a dával tipy. Pak mi sdělil, že se bude starat o dvacítku a že u národního týmu už je dost trenérů," zakončil Hadamczik. 

Související

Ilustrační fotografie.

Hokejový svaz navštívili policisté z NCOZ. Zajímají se o hospodaření za Králova vedení

Když šéf českého hokeje Alois Hadamczik oznamoval ve čtvrtek odpoledne rozhodnutí výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) o Karim Jalonenovi, jenž tedy u národního A-týmu skončil a nahradil ho Radim Rulík, ještě netušil, že už tak těžký pracovní den se vyvine ještě v těžší. Během čtvrtečního odpoledne totiž svaz navštívili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), jejichž cílem byly dokumenty týkající se hospodaření z doby, kdy českému hokeji vládl ještě Tomáš Král. 
Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Rozhodnuto. Hadamczik a spol. odvolali kouče Jalonena, národní A-tým bude trénovat Rulík

Až po třetím jednání výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) v čele s Aloisem Hadamczikem padlo definitivní rozhodnutí o budoucnosti finského stratéga Kariho Jalonena u české hokejové reprezentace. Čekalo se ale už od samého začátku, že to dopadne tak, jak to nakonec dopadlo. Tedy jeho odvoláním. Skončil celý dosavadní realizační tým, který byl nahrazen tím, který pracoval dosud s juniory. Novým koučem hokejového národního A-týmu se stane dosavadní kouč „dvacítky“ Radim Rulík a k národnímu týmu se po roce vrací do role generálního manažera i Petr Nedvěd. 

Více souvisejících

Alois Hadamczik hokej

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy