Skeletonistka Fernstädtová míří do Pekingu. I přes zjištění, že trpí cukrovkou

Jen krátce před odletem na Zimní olympijské hry do Pekingu dostala česká reprezentantka ve skeletonu Anna Fernstädtová. Diagnóza vzešlá z vyšetření po závodech ve švýcarském Svatém Mořici jí totiž zjistila cukrovku, což tak vysvětlilo, proč bylo Fernstädtové právě ve Svatém Mořici špatně. Ani to však pětadvacetileté závodnici nikterak nebrání tomu, aby odcestovala spolu s ostatními olympioniky do Pekingu.

Ilustrační foto

Fernstädtová se ve Švýcarsku potýkala s únavou, její tělo nedělalo to, co by sama chtěla a k tomu všemu navíc je o tři kila hubenější. Ani ona sama netušila, že trpí cukrovkou. "Když jsme si analyzovali různé tréninkové ukazatele, tak bylo vidět částečné zhoršení. Proto jsme se rozhodli, že půjdu pro jistotu na krev, abychom případně mohli upravit další trénink před olympiádou. Rozbor krve ukázal, že mám cukrovku. Nebudu lhát, tohle jsem vůbec nečekala," nechala se slyšet česká skeletonistka, která ještě donedávna hájila německé barvy.

Právě cukrovka však mohla významně promluvit do výkonů z poslední doby, které nebyly rozhodně takové, jaké by si představovala. "Zpětně to do sebe docela zapadá. Tělo nefungovalo tak, jak by v ideálním případě mělo. Nechci říct, že to mělo vliv úplně na všechno, ale pravděpodobně na hodně věcí ano," pokračovala Fernstädtová, která si tak dala za úkol naučit se s touto nemocí žít. "Ještě jsem neměla čas se s tím opravdu srovnat. Neovlivní to jenom sport, ale můj život. Budu se muset hlídat, kontrolovat si hladinu cukru v krvi, píchat si inzulin. Nějak to ale zvládnu," věří.

Poté, co byla nemoc u Fernstädtové zjištěna, musela strávit čtyři dnby v nemocnici a tak až v sobotu se zase vrátila do tréninkového procesu. "Měla jsem dva tréninky v Šumperku, byla jsem na trenažéru v Königssee, dala si i pár tréninkových jízd na dráze v Innsbrucku, abychom věděli, jak se teď moje tělo chová a jak zareaguje. Příprava to nebyla ideální, ale v rámci možností a okolností jsem udělala a stále dělám maximum. Stabilizovali jsme hladinu cukru v krvi, takže už se cítím v tréninku fyzicky o dost lépe," přiblížila své pocity z posledních dní.

Cukrovku má Fernstädtová v rodině. Stejnou nemocí totiž trpí i její otec, jenž je bývalým vrcholným gymnastou. Proto tak ví, co všechno obnáší léčba této nemoci. "Dá se s tím žít docela normálně, když se všechno dobře naučím. Vím, co mě čeká a vím, jaká je to práce. Znám i další sportovce s cukrovkou, takže to jde," prozradila Fernstädtová. Ta musela ihned se svým týmem požádat antidopingový úřad o výjimku na inzulin a na možnost si ho injekcemi píchat i v dějišti Her. "Přibyla mi jedna velká starost navíc," ví česká reprezentantka.

Fernstädtová, která coby ještě Němka na poslední zimní olympiádě v Pchjongčchangu skončila šestá, byla dlouhodobě pasována do role medailové naděje, nyní se vše ale zásadně přehodnotilo. "Umím si představit i lepší zprávy, než že vám tři týdny před olympiádou, na kterou se připravujete čtyři roky, řeknou, že máte cukrovku. Od chvíle, co jsem se to dozvěděla, jsem snad ještě neměla jednu klidnou minutu. Ale musím to brát tak, jak to je. Určitě do Pekingu nejedu odevzdaná a jen se zúčastnit. Ale pravda je, že tohle všechno zabere hodně času a trochu to ubírá síly. Uvidíme, jak budu reagovat, když se k tomu přidají i nervy. Trénink byl tímhle docela narušený, takže konkrétní cíle si teď nedávám," dodala.

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 22:20 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Ukrajinský soud odsoudil ruského vojáka za zastřelení civilisty na doživotí

23.05.2022 13:28 Ukrajinský soud dnes odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty,…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počasí bude mít tento týden do tropů daleko. Ochlazení s sebou přinese déšť

23.05.2022 06:30 Letní teploty z minulého týdne se v tom nadcházejícím opakovat nebudou. Ochladí se a v některých…

Český biatlon povede i nadále Hamza. Koučem mužské reprezentace pak bude…

08.05.2022 17:31 Pro další čtyřleté funkční období byl do čela Českého svazu biatlonu zvolen Jiří Hamza. Během…

Související:

Právě se děje

reklama