Data uživatelů ruské sítě Telegram unikly na internet

Do běžně nedostupných částí internetových sítí unikla data o uživatelích internetové komunikační sítě Telegram, která je oblíbená v Rusku i v jiných zemích právě díky obvykle vysoké ochraně osobních údajů a šifrovanému zabezpečení zpráv. Únik podle ruské redakce Deutsche Welle oznámil v úterý portál Kod Durova. Představitelé Telegramu uvedli, že nejméně 60 procent uniklých dat už není aktuální.

Mobilní telefon
doporučujeme

Podle tiskového oddělení Telegramu patří 70 procent účtů uvedených v souboru, který se objevil v části internetu, na takzvaném darknetu, uživatelům z Íránu, 30 procent účtů je ruských. Konkrétní počet účtů zatím není jasný, server Deutsche Welle ale hovoří o milionech. V uniklém souboru lze na základě přezdívky, kterou má uživatel na Telegramu, nalézt telefonní číslo dotyčné osoby a unikátní identifikátor, který má každý uživatel této sítě.

Telegram vysvětlil, že podobná databáze vzniká při zneužití speciální funkce při importu kontaktů uživatele. Firma míní, že žádná platforma, která uživatelům umožňuje používat kontakty z jejich telefonního seznamu, nemůže podobné zneužití zcela vyloučit. Telegram ale doplnil, že od roku 2019, kdy zavedl nová opatření, se mu podařilo objem podobných zneužití výrazně snížit.

Aplikace Telegram je kvůli tomu, že šifruje komunikaci uživatelů, několik let trnem v oku ruským úřadům. Spor začal, když zakladatel Telegramu Pavel Durov odmítl ruské tajné službě FSB dešifrovat zprávy několika lidí, kteří měli být podle FSB zodpovědní za bombový útok v petrohradském metru v dubnu 2017. Durov ale tvrdil, že část lidí, jejichž informace FSB požadovala, Telegram vůbec nepoužívala a účty dalších byly kvůli neaktivitě smazány. Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor se pokoušel od jara 2018 Telegram na ruském území blokovat, fungování platformy ale nedokázal technicky zabránit a počet jejích uživatelů naopak narůstal. Zákaz používání Telegramu nakonec ruské úřady minulý týden zrušily.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako…

05.07.2020 14:31 Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých…

Konec "černé listiny". Twitter se zbaví programátorských termínů s…

03.07.2020 12:03 Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých…

Erotika v mobilu? Kyberzločinci číhají, počet jejich obětí se zdvojnásobil

02.07.2020 13:48 V minulém roce se zdvojnásobil počet uživatelů mobilních zařízení, kteří se stali obětí…

T-Mobile se potýká s výpadkem některých služeb, oprava potrvá desítky hodin

01.07.2020 15:45 Mobilní operátor T-Mobile se stále potýká s výpadkem některých zákaznických služeb. Odstranění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy