AP: Aplikace Telegram pomáhá řídit běloruské protesty

Každý den jako hodinky se na oblíbené komunikační aplikaci Telegram objevují úkoly pro ty, kdo protestují proti běloruskému autoritářskému vůdci. Stanovují cíle, se systematickou přesností určují časy a místa shromáždění, a povzbuzují všechny demonstranty, aby neklesali na duchu, napsala dnes agentura AP.

"Dnes bude další důležitý den v boji za naši svobodu. Na všech frontách dochází k tektonickým posunům. Proto je důležité nepolevit," stálo podle AP v jednom z úterních vzkazů. "Ráno. Rozšířit stávku. 11:00 podpora Divadla Janka Kupaly. 19:00 shromáždění na Náměstí nezávislosti."

Aplikace se stala nenahraditelným nástrojem koordinace bezprecedentních hromadných protestů, které Běloruskem otřásají od devátého srpna, kdy volební komise oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko drtivou většinou zvítězil v prezidentských volbách. Tyto "oficiální výsledky" jsou ale v zemi všeobecně pokládány za zfalšované.

Poklidné protesty, které zaplnily ulice hlavního města Minsku, policie rozháněla zábleskovými granáty, gumovými projektily a obušky. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská pod nátlakem odjela do Litvy a úřady odpojily internet. Bělorusové tak zůstali prakticky bez přístupu k nezávislým zpravodajským serverům či sociálním sítím, a protesty zůstaly zdánlivě bez vůdce.

V tu chvíli vstoupila do hry aplikace Telegram, která často zůstává dostupná navzdory odpojení internetu. Některé z jejích kanálů pomohly roztříštěným shromážděním dozrát v dobře koordinované akce.

Lidé, kteří řídí tyto kanály, jež původně nabízely politické zprávy, nyní zveřejňují aktualizace, videa a fotografie probíhajících protestů, které jim posílají uživatelé. Informují o tom, kde je právě rozmístěná policie, poskytují kontakty na aktivisty za lidská práva a zveřejňují výzvy k novým demonstracím - což se vůdci běloruské opozice zdráhali veřejně udělat.

A na tyto výzvy zareagovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. Během několika dní se tyto kanály, z nichž nejoblíbenější jsou NEXTA, NEXTA Live a Belarus of the Brain, staly hlavní metodou koordinace protestů, řekl běloruský analytik Franak Viačorka. "Osud země ještě nikdy nebyl tak závislý na jediném kousku technologie," řekl.

Ve dnech následujících po volbách a následné odstávce internetu vystřelil počet uživatelů kanálu NEXTA Live z několika set tisíc na více než dva milióny. Sesterský kanál NEXTA sleduje více než 700.000 lidí a počet těch, kdo sledují Belarus of the Brain, stoupl z necelých 170.000 na konci června na nynějších více než 470.000.

Vliv těchto kanálů na devět a půl miliónů obyvatel Běloruska lze těžko podceňovat. Povšimly si toho i úřady a začaly jednat. Minulý týden bylo zahájeno trestní vyšetřování NEXTY a jeho zakladatele, dvaadvacetiletého blogera Stěpana Putila kvůli obvinění z podněcování hromadných nepokojů. Za tento čin hrozí až 15 let vězení. Bloger Igor Losik, který založil Belarus of the Brain, byl zatčen už před volbami, ale jeho kanál dál funguje.

"Rozhodně jsme se stali tlampačem situace, která se právě nyní odehrává v Bělorusku," řekl v nedávném rozhovoru pro litevský zpravodajský portál Delfi Putilo, který je Bělorus, ale žije v polské Varšavě. "Stali jsme se hlasem této revoluce, aniž bychom o to nějak usilovali. Prostě se to stalo," dodal.

Putilo nejprve vytvořil kanál NEXTA (vyslovuje se "něchta" a bělorusky znamená "někdo") v roce 2015 na YouTube. Tehdy mu bylo teprve 17 let. Jeho profil začal být známý v loňském roce, kdy natočil video o prezidentovi vládnoucímu Bělorusku železnou pěstí. Nahrávka nazvaná "Lukašenko - trestní rejstřík" se dočkala téměř tří miliónů shlédnutí. Běloruský soud ji označil za extremistickou, nicméně na YouTube je stále dostupná.

V roce 2018 založil Putilo dva kanály na Telegramu, které se zaměřovaly převážně na běloruskou politiku. Jeho tým dostával tisíce zpráv od uživatelů, kteří mu každý den posílali fotografie, videa a zprávy. Zveřejňoval z nich ty nejzajímavější - a pyšnil se tím, že má informace i od zdrojů z vládních či bezpečnostních kruhů.

Po začátku demonstrací se z tisíců zpráv staly statisíce. Kanály NEXTA byly často prvním místem na internetu, kde se objevily děsivé snímky policie násilně rozhánějící demonstranty. Tento týden je zaplnily videonahrávky dělníků protestujících v továrnách.

"Kanály a webové stránky Telegramu, které nepatří naší vládě, jsou v současnosti hlavním zdrojem informací, protože na státní média se spolehnout nemůžeme," tvrdí Roman Semenov, který sleduje kanály NEXTA a ve středu večer se zapojil do shromáždění v centru Minsku. "Tohle je Telegramová revoluce."

Související

Více souvisejících

Bělorusko Alexandr Lukašenko Telegram (mobilní síť) demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 12 minutami

před 30 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy