Každý den jako hodinky se na oblíbené komunikační aplikaci Telegram objevují úkoly pro ty, kdo protestují proti běloruskému autoritářskému vůdci. Stanovují cíle, se systematickou přesností určují časy a místa shromáždění, a povzbuzují všechny demonstranty, aby neklesali na duchu, napsala dnes agentura AP.
"Dnes bude další důležitý den v boji za naši svobodu. Na všech frontách dochází k tektonickým posunům. Proto je důležité nepolevit," stálo podle AP v jednom z úterních vzkazů. "Ráno. Rozšířit stávku. 11:00 podpora Divadla Janka Kupaly. 19:00 shromáždění na Náměstí nezávislosti."
Aplikace se stala nenahraditelným nástrojem koordinace bezprecedentních hromadných protestů, které Běloruskem otřásají od devátého srpna, kdy volební komise oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko drtivou většinou zvítězil v prezidentských volbách. Tyto "oficiální výsledky" jsou ale v zemi všeobecně pokládány za zfalšované.
Poklidné protesty, které zaplnily ulice hlavního města Minsku, policie rozháněla zábleskovými granáty, gumovými projektily a obušky. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská pod nátlakem odjela do Litvy a úřady odpojily internet. Bělorusové tak zůstali prakticky bez přístupu k nezávislým zpravodajským serverům či sociálním sítím, a protesty zůstaly zdánlivě bez vůdce.
V tu chvíli vstoupila do hry aplikace Telegram, která často zůstává dostupná navzdory odpojení internetu. Některé z jejích kanálů pomohly roztříštěným shromážděním dozrát v dobře koordinované akce.
Lidé, kteří řídí tyto kanály, jež původně nabízely politické zprávy, nyní zveřejňují aktualizace, videa a fotografie probíhajících protestů, které jim posílají uživatelé. Informují o tom, kde je právě rozmístěná policie, poskytují kontakty na aktivisty za lidská práva a zveřejňují výzvy k novým demonstracím - což se vůdci běloruské opozice zdráhali veřejně udělat.
A na tyto výzvy zareagovaly desítky tisíc lidí po celé zemi. Během několika dní se tyto kanály, z nichž nejoblíbenější jsou NEXTA, NEXTA Live a Belarus of the Brain, staly hlavní metodou koordinace protestů, řekl běloruský analytik Franak Viačorka. "Osud země ještě nikdy nebyl tak závislý na jediném kousku technologie," řekl.
Ve dnech následujících po volbách a následné odstávce internetu vystřelil počet uživatelů kanálu NEXTA Live z několika set tisíc na více než dva milióny. Sesterský kanál NEXTA sleduje více než 700.000 lidí a počet těch, kdo sledují Belarus of the Brain, stoupl z necelých 170.000 na konci června na nynějších více než 470.000.
Vliv těchto kanálů na devět a půl miliónů obyvatel Běloruska lze těžko podceňovat. Povšimly si toho i úřady a začaly jednat. Minulý týden bylo zahájeno trestní vyšetřování NEXTY a jeho zakladatele, dvaadvacetiletého blogera Stěpana Putila kvůli obvinění z podněcování hromadných nepokojů. Za tento čin hrozí až 15 let vězení. Bloger Igor Losik, který založil Belarus of the Brain, byl zatčen už před volbami, ale jeho kanál dál funguje.
"Rozhodně jsme se stali tlampačem situace, která se právě nyní odehrává v Bělorusku," řekl v nedávném rozhovoru pro litevský zpravodajský portál Delfi Putilo, který je Bělorus, ale žije v polské Varšavě. "Stali jsme se hlasem této revoluce, aniž bychom o to nějak usilovali. Prostě se to stalo," dodal.
Putilo nejprve vytvořil kanál NEXTA (vyslovuje se "něchta" a bělorusky znamená "někdo") v roce 2015 na YouTube. Tehdy mu bylo teprve 17 let. Jeho profil začal být známý v loňském roce, kdy natočil video o prezidentovi vládnoucímu Bělorusku železnou pěstí. Nahrávka nazvaná "Lukašenko - trestní rejstřík" se dočkala téměř tří miliónů shlédnutí. Běloruský soud ji označil za extremistickou, nicméně na YouTube je stále dostupná.
V roce 2018 založil Putilo dva kanály na Telegramu, které se zaměřovaly převážně na běloruskou politiku. Jeho tým dostával tisíce zpráv od uživatelů, kteří mu každý den posílali fotografie, videa a zprávy. Zveřejňoval z nich ty nejzajímavější - a pyšnil se tím, že má informace i od zdrojů z vládních či bezpečnostních kruhů.
Po začátku demonstrací se z tisíců zpráv staly statisíce. Kanály NEXTA byly často prvním místem na internetu, kde se objevily děsivé snímky policie násilně rozhánějící demonstranty. Tento týden je zaplnily videonahrávky dělníků protestujících v továrnách.
"Kanály a webové stránky Telegramu, které nepatří naší vládě, jsou v současnosti hlavním zdrojem informací, protože na státní média se spolehnout nemůžeme," tvrdí Roman Semenov, který sleduje kanály NEXTA a ve středu večer se zapojil do shromáždění v centru Minsku. "Tohle je Telegramová revoluce."
Související
Lukašenko: Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou nesmysl, jinak by NATO mělo důvod k útoku
Lukašenko se po 30 letech nezastaví. Bude opět kandidovat na prezidenta
Bělorusko , Alexandr Lukašenko , Telegram (mobilní síť) , demonstrace v Bělorusku
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 12 minutami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 30 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 59 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.
Zdroj: Jakub Jurek