Wikipedie řeší spory mezi dobrovolníky, kteří tvoří obsah. Problémem je otázka genderu

Snad opravdu každý z nás zavítá čas od času na internetovou encyklopedii Wikipedia, její provozovatel ale momentálně řeší spory mezi tvůrci obsahu. Problémem je především genderová otázka.

Wikipedia, foto: Lane Hartwell
doporučujeme

Téměř všichni znají online encyklopedii Wikipedie, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolníci z celého světa. Podle hodnocení služby Alexa z června 2019 je nejpopulárnější webovou stránkou. Wikipedie je ve vlastnictví společnosti Wikimedia Foundation, která je financována především prostřednictvím darů.

Wikimedia musí nyní reagovat na stížnosti žen a členů hnutí LGBT (hnutí gayů, leseb, bisexuálů a transgender lidí), že jsou obtěžováni jinými dobrovolníky, uvedla BBC. „Musíme spolupracovat na vytvoření bezpečné, inkluzivní kultury, kde jsou všichni vítáni,“ řekla Katherine Maherová, generální ředitelka společnosti.

Studie, která se soustředila na genderové problémy mezi editory na Wikipedii, uvedla, že mnoho žen a zástupců hnutí LGBT má strach o svou bezpečnost. Redaktorky uváděly, že jejich práce byla často zpochybňována editory převážně mužského pohlaví. New York Times v roce 2019 uvedl, že jeden transgender dobrovolník dostal i výhružky smrtí.

Wikipedia využívá redakční systém wiki, který umožňuje uživatelům přidávat obsah podobně jako v internetových diskusích, ale navíc jim také umožňuje i obsah měnit, a jak už to v internetových diskusích bývá, vedlo to k mnoha sporům, až to vyústilo v obtěžování.

Nový kodex chování je na místě a Wikimedia plánuje dvě fáze. V první fázi změní nastavení převážně v chatovacích místnostech a dalších projektech, což by mělo proběhnout do 30. srpna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako…

05.07.2020 14:31 Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých…

Konec "černé listiny". Twitter se zbaví programátorských termínů s…

03.07.2020 12:03 Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých…

Erotika v mobilu? Kyberzločinci číhají, počet jejich obětí se zdvojnásobil

02.07.2020 13:48 V minulém roce se zdvojnásobil počet uživatelů mobilních zařízení, kteří se stali obětí…

T-Mobile se potýká s výpadkem některých služeb, oprava potrvá desítky hodin

01.07.2020 15:45 Mobilní operátor T-Mobile se stále potýká s výpadkem některých zákaznických služeb. Odstranění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy