Astronauti vystoupili z ISS, upravují systém chladicích hadic

Astronauti americké vesmírné agentury NASA Michael Hopkins a Victor Glover dnes vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného kosmického prostoru, aby provedli úpravy chladicího systému na povrchu stanice. V plánu mají rovněž několik dalších oprav, jejich pracovní směna bude trvat kolem šesti a půl hodiny.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Astronauti přepnuli svoje skafandry na napájení z baterie ve 14:14 SEČ, odkdy NASA počítá oficiální zahájení výstupu. Úpravy hadic chlazení měli podle původního plánu dokončit astronauti již při předchozí pracovní směně před týdnem, nakonec se však tento plán musel odložit. Práce na energetickém systému stanice se totiž tehdy protáhly více, než se očekávalo.

Vedení nynější sedmičlenné mise na ISS proto rozhodlo, že Gloverovi s Hopkinsem nařídí ještě jeden výstup mimo stanici nad původní plán. Chce totiž dokončit seznam nutných prací ještě předtím, než astronauti zamíří na jaře zpátky na Zemi.

Glover s Hopkinsem, kteří přiletěli na ISS na palubě plavidla Dragon soukromé společnosti Space X, dnes vypouštěli toxický čpavek z několika hadic, které nainstalovali jejich předchůdci před několika lety kvůli zjištěnému úniku v chladicím obvodu stanice. Museli přitom dávat velký pozor, aby se jim čpavek nedostal do skafandrů a nevnesli jej následně zpět do stanice. Astronauti proto na vypuštění hadic používali dlouhé nástroje a drželi se v bezpečné vzdálenosti od trysek, kudy čpavek unikal.

Glover a Hopkins mají na programu například přesun jedné z hadic chladicího systému na jiné místo na povrchu stanice, výměnu antény přijímající signál z kamer na helmách skafandrů, instalaci zpevnění tepelného štítu u vstupu do stanice či zapojení několika datových kabelů.

Pro nynější sedmičlennou americko-rusko-japonskou posádku ISS se jedná o pátý výstup do otevřeného kosmu. Pokud nedojde k nepředpokládaným událostem, tak bude i posledním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další velký skok pro lidstvo. Před 40 lety vyslalo do vesmíru raketoplány

10.04.2021 21:49 Americké raketoplány létaly do vesmíru 30 let, postihly je dvě tragédie. Jejich éru zahájil…

Vesmírná agentura se v Praze přestěhuje, stát hledá nové sídlo

08.04.2021 16:44 Vesmírná evropská agentura GSA, která dosud sídlí v pražských Holešovicích, se přestěhuje do jiné…

Bell a americká armáda pokročily ve vývoji V-280 Valor a v modernizaci…

01.04.2021 16:13 Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT), a americká armáda se dohodly na…

Apple svolal konferenci vývojářů, mohl by ukázat nový iPhone

31.03.2021 13:40 Americká společnost Apple svolala na červen výroční konferenci vývojářů WWDC, na které většinou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama