Čína chce být nezávislá na GPS, do kosmu vyslala poslední satelit systému Pej-tou

Čína dnes úspěšně na oběžnou dráhu vyslala poslední satelit pro svůj navigační systém Pej-tou. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž chce Peking být nezávislý na obdobném americkém systému GPS.

Země
doporučujeme

Vyslání družice na palubě rakety Dlouhý pochod-3B bylo vysíláno živě ze základny Si-čchang, hluboko v horách jihozápadní Číny, a to krátce před desátou hodinou místního času. Asi o půl hodiny později byl satelit umístěn na oběžnou dráhu a rozevřel své solární panely.

zdroj: YouTube

Původně chtěla Čína vyslat poslední satelit tohoto systému do vesmíru už 16. června. Start byl ale odložen kvůli technickým problémům.

Satelit Pej-tou-3 je podle Reuters 35. a posledním patřícím k novému čínskému navigačnímu systému, jehož odhadovaná cena se pohybuje kolem deseti miliard dolarů. Nápad vyvinout Pej-tou se zrodil v 90. letech a měl být možností, jak by se čínská armáda mohla stát nezávislá na systému GPS, který obsluhuje americké letectvo.

Peking tak začal na vlastním systému pracovat a první generace navigační sítě vznikla v roce 2000. Tehdy systém pokrýval jen území Číny. Druhá verze byla dokončena v roce 2012 a pokryla oblast části Asie a Tichomoří. Nyní Čína doufá, že se všemi satelity Pej-tou brzy pokryje celou planetu.

Čínský vesmírný program se v posledních dvou desetiletích rychle vyvíjel, píše agentura. Tamní vláda podle ní vynakládá mnoho peněz na rozvoj nezávislých technologicky vyspělých schopností a země dominuje v oblastech, jako je budování 5G sítí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodafone vypne internet na starých telefonech. Zruší svou 3G síť

08.07.2020 13:10 Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G sítě v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých…

Každému pátému Čechovi hrozí napadení virem, každý dvacátý bude čelit…

05.07.2020 09:02 Pravděpodobnost, že se domácí uživatel setká s nějakou počítačovou hrozbou se letos meziročně…

Legendární Jumbo Jet způsobil leteckou revoluci. Boeing s jeho výrobou…

03.07.2020 10:17 Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747…

Astronauti vně ISS pokračovali s výměnou baterií

01.07.2020 21:23 Američtí astronauti Christopher Cassidy a Robert Behnken dnes při šestihodinové pracovní směně vně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy