Posádka ISS přeparkovala kosmickou loď, aby umožnila přistát lodi s androidem

Tři členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes brzy ráno SELČ nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a "přeparkovali" ji na jiný spojovací uzel. Cílem bylo uvolnit místo pro opakovaný pokus o přistání lodi Sojuz MS-14 s robotem Fjodorem, které se nepodařilo v sobotu. Informovaly o tom ruská a americká vesmírná agentura.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Loď Sojuz MS-14 bez posádky odstartovala z kosmodromu Bajkonur ve středu k prověřovacímu letu slučitelnosti nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. V sobotu ráno SELČ se "ms-čtrnáctka" měla připojit k ISS v automatickém režimu, když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle vzdalovat.

Experti na Zemi dnes podle agentury TASS potvrdili, že chyba nebyla ve "Fjodorově" lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu (dokovacího portu) na vesmírné stanici. "Sojuz MS-14 se 24. srpna nemohl připojit v automatickém režimu k modulu MIM-2 (Poisk). Operace byla zrušena, když se loď přiblížila k ISS na 60 metrů," citovala agentura zdroj z "raketového kosmického odvětví".

Ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan se dnes ráno se Sojuzem MS-13 nejprve odpojili od spojovacího uzlu na modulu Zvezda. Skvorcov, který pilotoval, se pak s lodí vzdálil na 38 metrů od stanice a po obrátce přistál u portu modulu Poisk.

Oba moduly, Zvezda i Poisk, jsou součástí ruské sekce orbitálního komplexu.

Podle zdroje agentury TASS se při dnešním převedení lodi Sojuz MS-13 z modulu Zvezda nepodařilo automatické zakotvení k uzlu na modulu Poisk. "Byl to očekávaný výsledek, který vzbudil optimismus, protože potvrzuje, že je skutečně problém se zařízením navigačního systému Kurs na stanici, nikoli na lodi Sojuz MS-14," uvedl zdroj.

Skvorcov po selhání automatického režimu loď ke stanici úspěšně připojil ručním řízením. S Parmitanem a Morganem se pak bez problémů vrátili na palubu orbitálního komplexu.

K uvolněnému uzlu na Zvezdě by se v úterý brzy ráno (v 05:12 SELČ) měla znovu pokusit přistát loď Sojuz MS-14. Na její palubě je robot Fjodor s identifikačním označením Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů. Kromě něj loď ze Země přepravila pro posádku ISS přes půl tuny dalšího nákladu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z ruského modulu ISS uniká více vzduchu, než je obvyklé

29.09.2020 20:00 Z ruského modulu Zvezda Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uniká vzduch ve větším než normativním…

SAE chtějí vyslat na Měsíc robotické vozítko. Emír prozradil jeho název

29.09.2020 12:11 Vrchní představitel Spojených arabských emirátů dnes oznámil, že jeho země plánuje v roce 2024…

Česká nanodružice VZLUSAT-2 je hotová, brzy poletí do vesmíru

25.09.2020 15:00 Česká nanodružice VZLUSAT-2, která bude součástí rakety vyslané do vesmíru, je hotová. Výzkumný a…

ISS musela preventivně manévrovat, hrozila srážka s kosmickým odpadem

23.09.2020 10:15 Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) provedla v noci na dnešek preventivní manévr s cílem snížit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama