Kdy poletí Crew Dragon do kosmu? Blíží se klíčový test, ohlásil Musk

Test záchranného systému nové pilotované lodě Crew Dragon společnosti SpaceX by se mohl uskutečnit už koncem listopadu. Informoval o tom zakladatel a šéf podniku Elon Musk. Test má být posledním klíčovým bodem před prvním letem Crew Dragonu s astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Vesmírná loď Crew Dragon 2
doporučujeme

SpaceX se svou lodí schopnou přepravovat lidi už v první polovině března úspěšně absolvoval zkušební let k ISS bez posádky. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, byl plánován na červenec, ale byl odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Před letem s astronauty musí SpaceX ještě prověřit i záchranný systém. Ten má v případě nečekané události při startu nebo krátce po něm zajistit přenesení posádky do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

Během tohoto testu, označovaného IFA (in-flight abort), odstartuje nosná raketa Falcon 9 s Crew Dragonem z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Krátce po vzletu Crew Dragon zažehne únikové motory SuperDraco, které pak loď dostanou dostatečně daleko od rakety.

Musk nyní na twitteru sdělil, že jak nosná raketa, tak vesmírná loď už jsou v objektu společnosti SpaceX na mysu Canaveral, kde se test záchranného systému odehraje. "Veškerý hardware je na mysu. Je třeba statický test motorů a přenastavení pro let. Vypuštění pravděpodobně koncem listopadu/začátkem prosince," napsal Musk.

SpaceX získala kontrakt s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) ve výši 2,6 miliardy (61 miliard korun) na přepravu amerických astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě společnosti. Uzavření kontraktu bylo oznámeno v roce 2014, stejně jako podobná dohoda NASA se společností Boeing, která nyní dokončuje svoji loď CST-100 Starliner.

NASA v té době očekávala, že alespoň jedna z lodí těchto společností začne s posádkami létat do konce roku 2017. Americká vesmírná agentura čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Ředitel NASA Jim Bridenstine nedávno řekl, že jedno místo v ruských lodích, schopných letu s tříčlennou posádkou, nyní stojí 85 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon

21.09.2020 19:05 Výrobce letecké techniky Airbus chce do roku 2035 jako první na světě sestrojit osobní letadlo na…

Vodafone nabídne studentům neomezená data za 599 Kč

18.09.2020 14:34 Mobilní operátoři se předhánějí v nabídkách neomezených dat pro studenty. Po O2 přišel s novou…

Za pády boeingů může utajování a nedostatečný dohled, píše se ve zprávě…

16.09.2020 16:28 Za havárie letadel Boeing 737 MAX může utajování a nedostatečný dohled. Vyplývá to z dnes…

Na Dnech NATO se představí bombardér B-52, poletí i nad Prahou

16.09.2020 15:35 Na akci Dny NATO v sobotu nad Českem proletí americký strategický bombardér B-52 či pětice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama