Kdy poletí Crew Dragon do kosmu? Blíží se klíčový test, ohlásil Musk

Test záchranného systému nové pilotované lodě Crew Dragon společnosti SpaceX by se mohl uskutečnit už koncem listopadu. Informoval o tom zakladatel a šéf podniku Elon Musk. Test má být posledním klíčovým bodem před prvním letem Crew Dragonu s astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Přidejte svůj názor

Vesmírná loď Crew Dragon 2
doporučujeme

SpaceX se svou lodí schopnou přepravovat lidi už v první polovině března úspěšně absolvoval zkušební let k ISS bez posádky. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, byl plánován na červenec, ale byl odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Před letem s astronauty musí SpaceX ještě prověřit i záchranný systém. Ten má v případě nečekané události při startu nebo krátce po něm zajistit přenesení posádky do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

Během tohoto testu, označovaného IFA (in-flight abort), odstartuje nosná raketa Falcon 9 s Crew Dragonem z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Krátce po vzletu Crew Dragon zažehne únikové motory SuperDraco, které pak loď dostanou dostatečně daleko od rakety.

Musk nyní na twitteru sdělil, že jak nosná raketa, tak vesmírná loď už jsou v objektu společnosti SpaceX na mysu Canaveral, kde se test záchranného systému odehraje. "Veškerý hardware je na mysu. Je třeba statický test motorů a přenastavení pro let. Vypuštění pravděpodobně koncem listopadu/začátkem prosince," napsal Musk.

SpaceX získala kontrakt s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) ve výši 2,6 miliardy (61 miliard korun) na přepravu amerických astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě společnosti. Uzavření kontraktu bylo oznámeno v roce 2014, stejně jako podobná dohoda NASA se společností Boeing, která nyní dokončuje svoji loď CST-100 Starliner.

NASA v té době očekávala, že alespoň jedna z lodí těchto společností začne s posádkami létat do konce roku 2017. Americká vesmírná agentura čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Ředitel NASA Jim Bridenstine nedávno řekl, že jedno místo v ruských lodích, schopných letu s tříčlennou posádkou, nyní stojí 85 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Televize O2 TV hlásí další výpadky. Čechům nefunguje

22.10.2019 21:44 Televize O2 TV má dnes večer opět výpadky. Mnoho lidí na sociálních sítích hlásí, že se ke službě…

Výjimečná událost na ISS: Do otevřeného kosmu se vydal první ženský tým

18.10.2019 16:18 Poprvé v historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pracoval dnes vně orbitálního komplexu pouze…

Velkolepý návrat na Měsíc? K americkému programu se chce přidat Japonsko

17.10.2019 10:07 Japonsko se připojí k americkému plánu návratu astronautů na Měsíc, Američanům nabídne technickou…

Boeing míří do vesmíru. Loď pro NASA čeká zkušební let

14.10.2019 18:19 První letový test nové kosmické lodi CST-100 Starliner, kterou připravuje společnost Boeing pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama