Kdy poletí Crew Dragon do kosmu? Blíží se klíčový test, ohlásil Musk

Test záchranného systému nové pilotované lodě Crew Dragon společnosti SpaceX by se mohl uskutečnit už koncem listopadu. Informoval o tom zakladatel a šéf podniku Elon Musk. Test má být posledním klíčovým bodem před prvním letem Crew Dragonu s astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Přidejte svůj názor

Vesmírná loď Crew Dragon 2
doporučujeme

SpaceX se svou lodí schopnou přepravovat lidi už v první polovině března úspěšně absolvoval zkušební let k ISS bez posádky. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, byl plánován na červenec, ale byl odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Před letem s astronauty musí SpaceX ještě prověřit i záchranný systém. Ten má v případě nečekané události při startu nebo krátce po něm zajistit přenesení posádky do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

Během tohoto testu, označovaného IFA (in-flight abort), odstartuje nosná raketa Falcon 9 s Crew Dragonem z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Krátce po vzletu Crew Dragon zažehne únikové motory SuperDraco, které pak loď dostanou dostatečně daleko od rakety.

Musk nyní na twitteru sdělil, že jak nosná raketa, tak vesmírná loď už jsou v objektu společnosti SpaceX na mysu Canaveral, kde se test záchranného systému odehraje. "Veškerý hardware je na mysu. Je třeba statický test motorů a přenastavení pro let. Vypuštění pravděpodobně koncem listopadu/začátkem prosince," napsal Musk.

SpaceX získala kontrakt s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) ve výši 2,6 miliardy (61 miliard korun) na přepravu amerických astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě společnosti. Uzavření kontraktu bylo oznámeno v roce 2014, stejně jako podobná dohoda NASA se společností Boeing, která nyní dokončuje svoji loď CST-100 Starliner.

NASA v té době očekávala, že alespoň jedna z lodí těchto společností začne s posádkami létat do konce roku 2017. Americká vesmírná agentura čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Ředitel NASA Jim Bridenstine nedávno řekl, že jedno místo v ruských lodích, schopných letu s tříčlennou posádkou, nyní stojí 85 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tank T-34: Cesta legendárního obrněnce do výroby nebyla jednoduchá

29.03.2020 06:40 Sovětský střední tank T-34 se stal jedním ze symbolů druhé světové války, jen málokterý jiný…

Mise na Mars navzdory epidemii. S vozítkem NASA odletí téměř 11 milionů…

27.03.2020 16:02 Pokud nynější pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 nezaviní odklad, zamíří letos v létě na…

Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

27.03.2020 12:00 Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál…

ČVUT vyvinulo aplikaci, která pomůže vyhnout se frontám a davům

24.03.2020 19:59 Naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření kvůli koronaviru má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama