Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop Grumman. Posádce dopravila 3,8 tuny zásob, materiálu pro experimenty a různých zařízení, včetně nového systému recyklace moči na pitnou vodu a dalšího místa pro spaní. Přiblížení a připojení vysílala TV NASA v přímém přenosu na svém webu.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Vesmírný kamion soukromé společnosti Northrop Grumman vynesla v sobotu raketa Antares z kosmodromu Wallops v americké Virginii. Již 15. loď Cygnus byla pojmenována S.S. Katherine Johnson na počest černošské matematičky, jež se významně podílela na vesmírném programu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Johnsonová zemřela loni ve věku 101 let.

Loď Cygnus dopravila posádce ISS vodu a zásoby čerstvých potravin, například rajčata, oříšky, parmezán, uzeného lososa či karamel. Vedle toho má ale na palubě také naléhavě potřebný kyslík, který ze stanice uniká netěsností, oblečení a rovněž palivo.

Mezi nákladem je systém pro recyklaci moči astronautů na pitnou vodu. Podle představitelů NASA dlouhodobé výzkumné mise posádek ve vesmíru vyžadují regeneraci 98 procent vody, což je cíl, který zatím žádná technologie nesplňuje. Systém, který dnes dorazil na ISS, by ho měl pomoci dosáhnout.

Cygnus také dopravil nové spací místo pro nyní sedmičlennou posádku vesmírné stanice. V současné době je v americké sekci ISS pět astronautů, z nichž čtyři přiletěli v listopadu lodí Crew Dragon společnosti SpaceX. Pátá, astronautka Kathleen Rubinsová, dorazila už v říjnu ruskou lodí Sojuz MS-17.

V americké části stanice jsou zatím čtyři místa na spaní. Astronaut Michael Hopkins proto doposud "nocuje" v Crew Dragonu.

Kromě Rubinsové a Hopkinse tvoří aktuální posádku orbitálního komplexu ještě další dva astronauti NASA Shannon Walkerová a Victor Glover, astronaut japonské vesmírné agentury JAXA Soiči Noguči a dva ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla

22.02.2021 20:19 Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se…

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze jídlo i červy

20.02.2021 19:36 Na oběžnou dráhu dnes úspěšně odstartovala nákladní loď Cygnus, která na Mezinárodní vesmírnou…

Perseverance poslal další fotky z Marsu, včetně unikátního snímku z…

19.02.2021 22:04 Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance, který ve…

Rover NASA úspěšně přistál na Marsu, bude hledat život. Sledovali jsme ŽIVĚ

18.02.2021 22:01 Aktualizováno Na Marsu dnes úspěšně přistál rover Perseverance americké vesmírné agentury NASA. Tento další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama