NASA letos pošle na Mars nové vozítko, dostalo název Perseverance

Další průzkumné vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s pracovním názvem Mars 2020 zamíří letos na rudou planetu se jménem Perseverance (vytrvalost). NASA to dnes oznámila na svém webu. O novém názvu rozhodla celoamerická soutěž vypsaná úřadem pro děti a žáky od mateřských po střední školy.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Perseverance je šestikolový automatický vědecký rover o hmotnosti 1043 kilogramů. Jeho mise, jejíž řízení bylo svěřeno Laboratoři tryskového pohonu (JPL) NASA, zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.

Tím však úkoly tohoto robotického výzkumníka nekončí. Podle NASA k nim patří i charakterizovat klima a geologii planety. Perseverance bude také shromažďovat vzorky marsovských hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi. Cílem její expedice je rovněž připravit cestu pro výpravu lidských průzkumníků na Mars.

Start vozítka Perservence k sousední planetě NASA předběžně plánuje na červenec nebo srpen letošního roku. Přistát na povrchu Marsu by tento další průzkumník americké vesmírné agentury měl někdy v únoru roku následujícího.

Soutěž o pojmenování roveru Mars 2020 zahájila NASA loni koncem srpna. Děti, žáci a studenti při ní v základním kole poslali na 28.000 návrhů. Postupné zužování skončilo výběrem devíti příspěvků, které posuzovala nejprve veřejnost na internetu a z nichž nakonec experti vybrali jméno Perservence, které navrhl žák sedmé třídy z Virginie Alexander Mather.

"Alexův návrh vystihuje podstatu výzkumu," řekl šéf vědeckých misí NASA Thomas Zurbuchen, který dnes výsledek soutěže slavnostně oznámil. "Stejně jako každá předchozí průzkumná mise, bude i tento náš rover čelit výzvám a bude dělat úžasné objevy. Už jsme překonali mnoho překážek, než jsme se dostali tam, kde jsme dnes - k přípravě na vypuštění," dodal Zurbuchen.

Perservence je zatím poslední v řadě výzkumných vozítek vyslaných na Mars, která pojmenovali američtí školáci. od Sojourneru v roce 1997, přes Spirit a Opportunity, které na rudé planetě přistály v roce 2004, až po rover Curiosity, který na Marsu bádá od roku 2012. Všechny názvy těchto aparátů byly vybrány při celostátních soutěžích.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tank T-34: Cesta legendárního obrněnce do výroby nebyla jednoduchá

29.03.2020 06:40 Sovětský střední tank T-34 se stal jedním ze symbolů druhé světové války, jen málokterý jiný…

Mise na Mars navzdory epidemii. S vozítkem NASA odletí téměř 11 milionů…

27.03.2020 16:02 Pokud nynější pandemie způsobená koronavirem SARS-CoV-2 nezaviní odklad, zamíří letos v létě na…

Digitální nástroje pomáhají v boji proti pandemii COVID-19, ukazuje analýza

27.03.2020 12:00 Krize kolem pandemie nemoci COVID-19, kterou šíří koronavirus SARS-CoV-2, ukazuje velký potenciál…

ČVUT vyvinulo aplikaci, která pomůže vyhnout se frontám a davům

24.03.2020 19:59 Naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření kvůli koronaviru má…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama