Nová nákladní loď SpaceX Cargo Dragon úspěšně přistála na ISS

Nová nákladní loď společnosti SpaceX Cargo Dragon úspěšně přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na orbitální komplex dopravila materiál pro řadu vědeckých experimentů, novou přechodovou komoru, ale také vánoční dárky a svátečního krocana pro posádku.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Cargo Dragon je nepilotovanou verzí kosmického přepravního prostředku firmy SpaceX, jehož pilotovanou variantou je Crew Dragon určený pro dopravu lidí. Nový nákladní Dragon z pilotované verze vychází a je jí podobný, ale také se v mnohém liší, stejně jako od svého nákladního předchůdce.

V současné době na stanici kotví dva Dragony. Kromě Cargo Dragonu, který přistál dnes, je k orbitálnímu komplexu připojený i Crew Dragon, s nímž v listopadu přiletěli čtyři astronauti - tři Američané a Japonec. Spolu s nimi orbitální komplex obývají i dva ruští kosmonauti.

Mezi nákladem, který Cargo Dragon na ISS dopravil, je směs vzorků a mikrobů, jež budou využity k experimentům souvisejícím s takzvanou biotěžbou (biomining). Jde o to, že určité mikroby tvoří vrstvy na povrchu horniny, které mohou uvolňovat potřebné kovy a minerály.

Interakce mikrobů a hornin mají mnoho potenciálních využití při průzkumu vesmíru a stavbách mimo Zemi. Mikroby by podle vědců mohly například rozložit kameny na půdu pro růst rostlin nebo extrahovat prvky užitečné pro systémy podpory života a výrobu léčiv. Doprava materiálu do vesmíru je drahá a energeticky náročná, a proto biotěžba může přispět k získávání surovin na místě jejich spotřeby.

Další materiál dopravený Cargo Dragonem je například určený k pokusům, jejichž výsledky by podle americké vesmírné agentury NASA mohly přispět k novému pochopení problémů se srdcem u pacientů na Zemi. Mohly by také pomoci najít nové způsoby léčby a podpořit vývoj screeningových opatření k předpovědi kardiovaskulárního rizika před letem do vesmíru.

Jiné chystané experimenty jsou zaměřené na schopnost komerčně dostupných zařízení poskytovat rychlé a přesné počty celkových a diferencovaných bílých krvinek v podmínkách mikrogravitace. Ověření schopnosti autonomní analýzy krve na vesmírné stanici by mohlo zlepšit zdravotní péči na Zemi a být důležitým krokem k zajištění zdravotních potřeb členů posádky na budoucích misích.

Cargo Dragon na oběžnou dráhu rovněž vynesl modul vzduchové komory Bishop Airlock. Jde o první stálý komerční doplněk infrastruktury Mezinárodní vesmírné stanice. Bishop Airlock nabízí podle hlavního výrobce modulu, firmy Nanoracks, pětinásobek aktuálního objemu materiálu, který lze dnes přesunovat do vesmírné stanice a ven z ní. Tuto vzduchovou komoru lze využít k vypouštění různých nákladů, jako jsou například minisatelity CubeSat, k přemísťování externě namontovaných zařízení a materiálů, k odhazování odpadu nebo k náhradě vyměnitelných vnějších modulárních součástí stanice, jako jsou třeba čerpadla.

Podvodné aplikace z obchodu Google si stáhlo přes deset milionů uživatelů

25.10.2021 17:07 V internetovém obchodě Google Play bylo ke stažení více než 150 podvodných aplikací, které z…

Google chce dotáhnout přední výrobce mobilů, představil dvě verze Pixel 6

19.10.2021 21:42 Americký internetový gigant Google dnes představil dvojici nových telefonů Pixel 6 a Pixel 6 Pro,…

Apple představil dva nové modely notebooků MacBook Pro

18.10.2021 21:49 Americká společnost Apple dnes představila dva nové modely notebooků MacBook Pro, které budou mít…

Apple asi omezí výrobu iPhonů 13, nejsou čipy

13.10.2021 08:54 Americká technologická společnost Apple pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové…

Microsoft uvedl na trh nový operační systém Windows 11

05.10.2021 17:35 Aktualizováno Americká softwarová společnost Microsoft dnes uvedla na trh nový operační systém Windows 11, a to v…

Vrtulník Ingenuity má na Marsu problémy

01.10.2021 19:41 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má na Marsu problém, kvůli kterému je zatím…

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Související:

Právě se děje

reklama