Nová nákladní loď SpaceX Cargo Dragon úspěšně přistála na ISS

Nová nákladní loď společnosti SpaceX Cargo Dragon úspěšně přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na orbitální komplex dopravila materiál pro řadu vědeckých experimentů, novou přechodovou komoru, ale také vánoční dárky a svátečního krocana pro posádku.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

Cargo Dragon je nepilotovanou verzí kosmického přepravního prostředku firmy SpaceX, jehož pilotovanou variantou je Crew Dragon určený pro dopravu lidí. Nový nákladní Dragon z pilotované verze vychází a je jí podobný, ale také se v mnohém liší, stejně jako od svého nákladního předchůdce.

V současné době na stanici kotví dva Dragony. Kromě Cargo Dragonu, který přistál dnes, je k orbitálnímu komplexu připojený i Crew Dragon, s nímž v listopadu přiletěli čtyři astronauti - tři Američané a Japonec. Spolu s nimi orbitální komplex obývají i dva ruští kosmonauti.

Mezi nákladem, který Cargo Dragon na ISS dopravil, je směs vzorků a mikrobů, jež budou využity k experimentům souvisejícím s takzvanou biotěžbou (biomining). Jde o to, že určité mikroby tvoří vrstvy na povrchu horniny, které mohou uvolňovat potřebné kovy a minerály.

Interakce mikrobů a hornin mají mnoho potenciálních využití při průzkumu vesmíru a stavbách mimo Zemi. Mikroby by podle vědců mohly například rozložit kameny na půdu pro růst rostlin nebo extrahovat prvky užitečné pro systémy podpory života a výrobu léčiv. Doprava materiálu do vesmíru je drahá a energeticky náročná, a proto biotěžba může přispět k získávání surovin na místě jejich spotřeby.

Další materiál dopravený Cargo Dragonem je například určený k pokusům, jejichž výsledky by podle americké vesmírné agentury NASA mohly přispět k novému pochopení problémů se srdcem u pacientů na Zemi. Mohly by také pomoci najít nové způsoby léčby a podpořit vývoj screeningových opatření k předpovědi kardiovaskulárního rizika před letem do vesmíru.

Jiné chystané experimenty jsou zaměřené na schopnost komerčně dostupných zařízení poskytovat rychlé a přesné počty celkových a diferencovaných bílých krvinek v podmínkách mikrogravitace. Ověření schopnosti autonomní analýzy krve na vesmírné stanici by mohlo zlepšit zdravotní péči na Zemi a být důležitým krokem k zajištění zdravotních potřeb členů posádky na budoucích misích.

Cargo Dragon na oběžnou dráhu rovněž vynesl modul vzduchové komory Bishop Airlock. Jde o první stálý komerční doplněk infrastruktury Mezinárodní vesmírné stanice. Bishop Airlock nabízí podle hlavního výrobce modulu, firmy Nanoracks, pětinásobek aktuálního objemu materiálu, který lze dnes přesunovat do vesmírné stanice a ven z ní. Tuto vzduchovou komoru lze využít k vypouštění různých nákladů, jako jsou například minisatelity CubeSat, k přemísťování externě namontovaných zařízení a materiálů, k odhazování odpadu nebo k náhradě vyměnitelných vnějších modulárních součástí stanice, jako jsou třeba čerpadla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ISS se opět porouchal ruský generátor kyslíku

20.01.2021 18:54 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle…

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

20.01.2021 16:16 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už…

Raketa Launcher One poprvé dosáhla oběžné dráhy, byla vypuštěna z křídla…

18.01.2021 07:19 Společnost Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z…

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama