V úterý 16. ledna se podvečerní obloha nad Karibikem proměnila v ohnivou podívanou. Nad souostrovím Turks a Caicos, oblíbenou destinací pro zimní dovolenou, se rozzářila sprška plamenů, když se horní stupeň rakety SpaceX Starship rozpadl během svého testovacího letu. Uvedl to server CNN.
Start se uskutečnil v jižním Texasu a raketa se měla vydat na další testovací misi, avšak několik minut po startu došlo k fatálnímu selhání, které vedlo k explozi a roztroušení trosek nad Atlantikem. Obyvatelé ostrovů i turisté zůstali v šoku, když sledovali oranžové a bílé plameny křižující oblohu. Mnozí se domnívali, že jde o meteority či satelity, zatímco jiní v obavách spekulovali, zda se nejedná o katastrofu globálních rozměrů.
Jednou z prvních svědkyň byla Lori Kaine, obyvatelka hlavního ostrova Providenciales. „Nikdy jsem nic takového neviděla. Myslela jsem si, že explodovalo letadlo,“ řekla v rozhovoru. Podle jejích slov byl zvuk výbuchu natolik hlasitý, že jej bylo slyšet i přes zavřené dveře a okna. Její psi reagovali panikou – jeden se schoval, druhý žalostně kňučel.
Ráno po nehodě našla Kaine ve své příjezdové cestě podivný kabel a na silnici vedoucí k pláži se povalovaly šestihranné dlaždice, pravděpodobně součást tepelného štítu rakety. „Je to šílené. Ty kusy jsou nejen na silnicích, ale i na pláži,“ popsala situaci.
Turks a Caicos, britské zámořské území vzdálené asi 925 kilometrů jihovýchodně od Miami, se stalo hlavním místem dopadu trosek. Přestože nejsou hlášeny žádné zranění, obyvatelé hlásí kusy rakety v blízkosti domů a turistických pláží. Nejméně jeden případ zahrnuje škody na vozidle v South Caicos.
Po nehodě Federální úřad pro letectví (FAA) aktivoval „oblast reakce na trosky“, což vedlo k dočasnému uzavření vzdušného prostoru nad ostrovy a narušilo to místní letecký provoz. Zároveň začalo vyšetřování incidentu, na kterém se podílí FAA i britské úřady.
Podle organizace Turks and Caicos Reef Fund byly trosky nalezeny na každé pláži ostrova Providenciales a rovněž na ostrovech South Caicos a West Caicos, tedy napříč celou oblastí Caicos Banks.
Místní obyvatelé vyjadřují frustraci nad reakcí SpaceX. Mnozí očekávali rychlejší komunikaci a jasné pokyny, jak se s troskami zacházet.
„Jsem fanoušek kosmonautiky a obdivuji, co Elon Musk dělá, ale měl by se postarat i o úklid,“ řekl Amos Luker, majitel půjčovny aut na Providenciales. Podle něj nebyla veřejnost dostatečně informována o nebezpečí, které mohou trosky představovat.
SpaceX se k nehodě vyjádřila až s několikadenním zpožděním. Společnost sice na svém webu uvedla, že lidé by se trosek neměli dotýkat a měli by kontaktovat SpaceX, avšak mnoho místních tvrdí, že tyto pokyny byly zveřejněny příliš pozdě.
„Sbírala jsem trosky hned další den po nehodě a moje ruce byly celé černé od sazí. Pořád jsou toho plné pláže a nikdo nám neřekl, co s tím máme dělat,“ uvedla Kaine, která za pár dní nashromáždila přes 90 kilogramů úlomků rakety.
Zpočátku panovaly obavy, že trosky mohou obsahovat nebezpečné chemikálie, například hydrazin, což je vysoce toxické palivo používané v některých raketách. Britská kosmická agentura však ve spolupráci se SpaceX později potvrdila, že Starship žádný hydrazin neobsahoval.
Přesto odborníci varují, že trosky mohou být nebezpečné. „Každé palivo obsahuje chemickou energii. I když není tak toxické jako hydrazin, stále může být hořlavé,“ uvedl Marlon Sorge, odborník na kosmický odpad z Aerospace Corporation. Dodal, že je možné, že některé palivové nádrže přežily pád a mohou stále obsahovat zbytky výbušných látek.
Mezitím se trosky SpaceX stávají nečekaným artiklem na černém trhu. Na eBay se údajně objevily nabídky na tepelné dlaždice ze Starship s cenami dosahujícími až 3 000 dolarů. Právníci varují, že vlastnictví a prodej těchto úlomků může být problematické, protože podle Smlouvy o kosmu z roku 1967 trosky stále patří organizaci, která je vypustila – tedy SpaceX.
Starship je stále ve vývoji a její testovací lety jsou zatím spojeny s vysokou mírou rizika. SpaceX používá metodu „rychlého iterativního vývoje“, při které staví a testuje prototypy s vědomím, že některé z nich selžou. Společnost tvrdí, že tento přístup je rychlejší a levnější než tradiční metody testování.
Kritici ovšem poukazují na to, že předchozí starty Starship vedly k explozím nad Mexickým zálivem, zatímco tentokrát trosky dopadly na obydlené oblasti. Obyvatelé Turks a Caicos nyní volají po odpovědnosti a větší regulaci podobných startů.
„Po této zkušenosti se na tyto starty dívám jinak. Jsou opravdu bezpečné? A kdo ponese odpovědnost, pokud se něco podobného stane znovu?“ ptá se Kaine.
Podle odborníků by další testovací lety Starship mohly znamenat i větší tlak na regulaci. Otázkou zůstává, zda bude SpaceX přinucena změnit trajektorii letů, nebo zda se podobné incidenty stanou běžnou součástí vývoje nejsilnější rakety světa.
Související

Musk měl pravdu, konkurence Starlinku neexistuje. Evropské společnosti narážejí na unijní byrokracii

Nebývale opatrná NASA. Astronauti šli po přistání do nemocnice, jeden tam zůstává
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
před 2 hodinami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 3 hodinami

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 4 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 5 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 5 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 6 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 7 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 8 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 9 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 10 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 11 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 11 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 12 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 14 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera
RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.
Zdroj: Martin Pleštil