Rusko staví prototyp nového strategického bombardéru

Rusko zahájilo výrobu prvního prototypu nového strategického bombardéru s označení PAK DA, který bude vybavený technologií stealth, ztěžující zachycení radary. Napsala to dnes agentura TASS s odvoláním na dva zdroje z obranného průmyslu.

PAK DA
doporučujeme

Podle jednoho ze zdrojů projektová dokumentace k tomuto bojovému letounu, o němž se několik let hovoří, je hotová a příslušný letecký závod už začal přijímat materiál potřebný k výrobě prototypu. "Sestavení celého stroje má být dokončeno už v příštím roce," upřesnil druhý zdroj agentury.

TASS připomněl, že náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko loni v prosinci armádnímu listu Krasnaja zvezda sdělil, že byl schválen designový nákres letadla, že společnost Tupolev přistoupila k přípravě projektové dokumentace a že začala výroba detailů a součástí prototypu. Letos v únoru pak Krivoručko řekl, že první statický test motoru nového bombardéru bude proveden už letos.

PAK DA (zkratka perspektivní letecký komplex dálkového letectva) je podle agentury TASS vyprojektován jako "létající křídlo". Při jeho výrobě budou využity technologie a materiály snižující zachytitelnost. Letoun má být schopen nést moderní strategické rakety s plochou dráhou letu, vysoce přesné bomby a hypersonické zbraně a bude vybaven nejmodernějšími komunikačními prostředky a zařízením pro vedení elektronického boje.

Rusko už má stíhačky vybavené technologií stealth, jimiž jsou Su-57. První stroje vzlétly v roce 2010, ale výroba ve velkém podle agentury Reuters ještě nezačala. Čtyři tyto stroje na začátku května přeletěly nad Moskvou při letecké přehlídce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musk chce poslat do provozu plně autonomní vozidla. Jsme hodně blízko, řekl

10.07.2020 13:50 Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk se nechal slyšet, že by koncem letošního roku mohly být…

Vodafone vypne internet na starých telefonech. Zruší svou 3G síť

08.07.2020 13:10 Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G sítě v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých…

Každému pátému Čechovi hrozí napadení virem, každý dvacátý bude čelit…

05.07.2020 09:02 Pravděpodobnost, že se domácí uživatel setká s nějakou počítačovou hrozbou se letos meziročně…

Legendární Jumbo Jet způsobil leteckou revoluci. Boeing s jeho výrobou…

03.07.2020 10:17 Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747…

Související:

Právě se děje

Další zprávy