VIDEO: Prototyp rakety Starship při přistání explodoval, Musk přesto hýří optimismem

Zkušební let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX skončil ve středu před půlnocí SEČ explozí při tvrdém přistání. Zakladatel a šéf společnosti Elon Musk však celý test označil za velký úspěch, neboť důležité fáze, s výjimkou přistání, proběhly správně a podařilo se získat cenné údaje. "Marse, přicházíme," reagoval nadšeně na twitteru.

Starship

Osmý zkušební prototyp rakety s označením SN8 vzlétl ve 23:45 z vývojového a testovacího areálu firmy SpaceX, který se nachází v Boca Chica na texaském pobřeží Mexického zálivu nedaleko hranic Mexika. Jeho tři motory Raptor, vyvinuté odborníky SpaceX, podle Muska pracovaly na jedničku. Nízký tlak v menších horních nádržích, které zásobují motory palivem pro jejich zažehnutí během přistání, ale způsobil, že raketa dosedla na zem příliš rychle a explodovala.

zdroj: YouTube

"Úspěšné stoupání, přepnutí na horní nádrže a přesné ovládání klapek k místu přistání!" zhodnotil Musk na twitteru v první reakci test. "Tlak v horní palivové nádrži byl během přistávacího hoření nízký, což způsobilo, že rychlost při dosednutí byla vysoká..., ale dostali jsme všechna data, která jsme potřebovali! Gratulace týmu SpaceX, sakra jo!!" radoval se šéf SpaceX.

Musk přitom počátkem týdne předem mírnil očekávání provázející středeční test. Odhadoval, že šance na úplný úspěch testu je třetinová. Původně plánovaný úterní start zablokovaly automatické systémy těsně před zažehnutím motorů.

Celý let prototypu rakety Starship v plné velikosti, vysokého 50 metrů a o průměru devíti metrů, trval šest minut a 42 vteřin. Záměr byl vystoupat do 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech s menšími základními prototypy. Kam se SN8 skutečně dostala, SpaceX zatím neupřesnila. Nicméně tři motory Raptor pracovaly, jak měly a postupně se při stoupání také vypínaly, jak měly. Starship se pak plánovaně sklonila a horizontálně sestupovala k zemi, než se opět zvedla před vertikálním dosednutím, jak je obvyklé při návratu prvních stupňů nosných raket společnosti Falcon 9.

Starship je vlastně druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako Starship opakovaně použitelný, což by mělo výrazně snížit náklady na vesmírné výpravy.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Astronauti si na cestu z ISS nasadí pleny, rozbila se toaleta

06.11.2021 10:44 Astronauti, kteří v neděli odletí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), si budou muset cestou domů…

Hackeři napadli české uživatele iPhonů, kradou jim přihlašovací údaje

05.11.2021 15:15 Tisíce tuzemských uživatelů mobilních telefonů iPhone od společnosti Apple jsou v posledních dnech…

Podvodné aplikace z obchodu Google si stáhlo přes deset milionů uživatelů

25.10.2021 17:07 V internetovém obchodě Google Play bylo ke stažení více než 150 podvodných aplikací, které z…

Související:

Právě se děje

reklama