VIDEO: Prototyp rakety Starship při přistání explodoval, Musk přesto hýří optimismem

Zkušební let prototypu rakety Starship společnosti SpaceX skončil ve středu před půlnocí SEČ explozí při tvrdém přistání. Zakladatel a šéf společnosti Elon Musk však celý test označil za velký úspěch, neboť důležité fáze, s výjimkou přistání, proběhly správně a podařilo se získat cenné údaje. "Marse, přicházíme," reagoval nadšeně na twitteru.

Starship
doporučujeme

Osmý zkušební prototyp rakety s označením SN8 vzlétl ve 23:45 z vývojového a testovacího areálu firmy SpaceX, který se nachází v Boca Chica na texaském pobřeží Mexického zálivu nedaleko hranic Mexika. Jeho tři motory Raptor, vyvinuté odborníky SpaceX, podle Muska pracovaly na jedničku. Nízký tlak v menších horních nádržích, které zásobují motory palivem pro jejich zažehnutí během přistání, ale způsobil, že raketa dosedla na zem příliš rychle a explodovala.

zdroj: YouTube

"Úspěšné stoupání, přepnutí na horní nádrže a přesné ovládání klapek k místu přistání!" zhodnotil Musk na twitteru v první reakci test. "Tlak v horní palivové nádrži byl během přistávacího hoření nízký, což způsobilo, že rychlost při dosednutí byla vysoká..., ale dostali jsme všechna data, která jsme potřebovali! Gratulace týmu SpaceX, sakra jo!!" radoval se šéf SpaceX.

Musk přitom počátkem týdne předem mírnil očekávání provázející středeční test. Odhadoval, že šance na úplný úspěch testu je třetinová. Původně plánovaný úterní start zablokovaly automatické systémy těsně před zažehnutím motorů.

Celý let prototypu rakety Starship v plné velikosti, vysokého 50 metrů a o průměru devíti metrů, trval šest minut a 42 vteřin. Záměr byl vystoupat do 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech s menšími základními prototypy. Kam se SN8 skutečně dostala, SpaceX zatím neupřesnila. Nicméně tři motory Raptor pracovaly, jak měly a postupně se při stoupání také vypínaly, jak měly. Starship se pak plánovaně sklonila a horizontálně sestupovala k zemi, než se opět zvedla před vertikálním dosednutím, jak je obvyklé při návratu prvních stupňů nosných raket společnosti Falcon 9.

Starship je vlastně druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný dopravovat do vesmíru více než sto tun nákladu najednou nebo až sto lidí při výpravách na Mars. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhý stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupni. Super Heavy má být stejně jako Starship opakovaně použitelný, což by mělo výrazně snížit náklady na vesmírné výpravy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na ISS se opět porouchal ruský generátor kyslíku

20.01.2021 18:54 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle…

SpaceX vynesla další sérii 60 družic sítě Starlink

20.01.2021 16:16 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už…

Raketa Launcher One poprvé dosáhla oběžné dráhy, byla vypuštěna z křídla…

18.01.2021 07:19 Společnost Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z…

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama