Výstup do volného kosmu. Astronauti potřetí vně ISS instalují nové baterie

Astronauti americké NASA Christopher Cassidy a Robert Behnken zahájili vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) třetí společnou směnu věnovanou instalaci nových baterií, které vylepší energetický systém ISS.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
doporučujeme

Venku by měli strávit šest až sedm hodin a jejich práci lze sledovat v přímém přenosu na webu NASA.

Dnešní výstup do otevřeného vesmíru je třetí z naplánovaných čtyř pracovních směn na vnější straně orbitálního komplexu, při nichž astronauti dokončují nahrazování starých nikl-vodíkových baterií lepšími lithium-iontovými. Jejich úkolem je dnes nahradit šest starých dvěma novými.

Čtvrtá práce Cassidyho a Behnkena na tomto úkolu je naplánovaná na úterý příštího týdne. Poslední sadu nových baterií na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.

Až bude posledních šest lithium-iontových baterií nainstalováno, měla by být mezinárodní orbitální laboratoř podle americké vesmírné agentury NASA energeticky zajištěná až do konce své životnosti. Nové baterie jsou mnohem silnější a účinnější než dosluhující.

Výměna baterií začala před třemi roky. Předchozí posádky už nových nainstalovaly 18. Letos v lednu se tomuto úkolu úspěšně věnovaly při dvou výstupech astronautky Jessica Meirová a Christina Kochová.

Robert Behnken přiletěl na ISS společně s Douglasem Hurleyem 31. května první soukromou pilotovanou lodí Crew Dragon společnosti SpaceX. Jejich návrat na Zemi se předpokládá 2. srpna.

Mise Behnkena a Cassidyho, pokud bude úspěšný i její závěr s přistáním, bude znamenat konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil řadu novinek: Telefony Note20, tablety Tab S7, hodinky…

05.08.2020 20:36 Společnost Samsung dnes uspořádala tradiční akci Galaxy Unpacked, ovšem poprvé v historii ve…

Loď Crew Dragon při cestě atmosférou "ožila", řekli astronauti

05.08.2020 07:55 Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley…

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama