Z ruského modulu ISS uniká více vzduchu, než je obvyklé

Z ruského modulu Zvezda Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uniká vzduch ve větším než normativním množství a zřejmě bude potřeba dopravit na orbitální komplex dodatečný kyslík. Televizní stanici Rossija-24 to dnes řekl Sergej Krikaljov, výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos. Podle Roskosmosu nynější tříčlenná posádka ISS není ohrožená.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

"Tyto úniky jsou normální a předvídatelné. Jiná věc je, že to, co se u nás nyní děje, je víc než normativní únik. A přirozeně, pokud potrvá delší dobu, bude to vyžadovat dodávku dalšího vzduchu na stanici," řekl televizi Krikaljov.

V srpnu agentura TASS s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že rusko-americká posádka pátrá po místu, jímž z ISS uniká vzduch. Únik zaznamenaly palubní přístroje ruské části komplexu sledující změny v obsahu dusíku, kyslíku a oxidu uhličitého v ovzduší stanice. Posádka tehdy na tři dny přešla do ruské části, aby bylo možné zkontrolovat tlak v modulech americké sekce. Od 25. do 28. srpna se pak posádka při pátrání po místu úniku opětovně izolovala v ruské části.

V Roskosmosu dnes agentuře TASS sdělili, že kosmonauti našli místo, jímž z ISS vzduch uniká. Nachází se v ruském modulu Zvezda. Život a zdraví posádky však nic neohrožuje, uvedla ruská kosmická agentura a ujistila, že hermetičnost modulu bude v příštích dnech obnovena.

Posádku vesmírné stanice nyní tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěšné přistání na Zemi. Z ISS se po půlroční misi vrátili tři astronauti…

22.10.2020 07:51 V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s jedním americkým a dvěma ruskými…

Další průlom v dobývání vesmíru: Sonda OSIRIS-REx úspěšně přistála na…

21.10.2020 08:04 Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na…

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

20.10.2020 22:10 Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do…

V ruské části ISS se porouchal záchod, musel se opravit i přístroj na…

20.10.2020 07:21 Posádce Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo opravit jak toaletu v ruské části stanice,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama