Z ruského modulu ISS uniká více vzduchu, než je obvyklé

Z ruského modulu Zvezda Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uniká vzduch ve větším než normativním množství a zřejmě bude potřeba dopravit na orbitální komplex dodatečný kyslík. Televizní stanici Rossija-24 to dnes řekl Sergej Krikaljov, výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos. Podle Roskosmosu nynější tříčlenná posádka ISS není ohrožená.

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
doporučujeme

"Tyto úniky jsou normální a předvídatelné. Jiná věc je, že to, co se u nás nyní děje, je víc než normativní únik. A přirozeně, pokud potrvá delší dobu, bude to vyžadovat dodávku dalšího vzduchu na stanici," řekl televizi Krikaljov.

V srpnu agentura TASS s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že rusko-americká posádka pátrá po místu, jímž z ISS uniká vzduch. Únik zaznamenaly palubní přístroje ruské části komplexu sledující změny v obsahu dusíku, kyslíku a oxidu uhličitého v ovzduší stanice. Posádka tehdy na tři dny přešla do ruské části, aby bylo možné zkontrolovat tlak v modulech americké sekce. Od 25. do 28. srpna se pak posádka při pátrání po místu úniku opětovně izolovala v ruské části.

V Roskosmosu dnes agentuře TASS sdělili, že kosmonauti našli místo, jímž z ISS vzduch uniká. Nachází se v ruském modulu Zvezda. Život a zdraví posádky však nic neohrožuje, uvedla ruská kosmická agentura a ujistila, že hermetičnost modulu bude v příštích dnech obnovena.

Posádku vesmírné stanice nyní tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla

22.02.2021 20:19 Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se…

Na ISS dorazila loď Cygnus s 3,8 tuny zásob, zařízení a pokusů

22.02.2021 14:32 Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála nákladní loď Cygnus společnosti Northrop…

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze jídlo i červy

20.02.2021 19:36 Na oběžnou dráhu dnes úspěšně odstartovala nákladní loď Cygnus, která na Mezinárodní vesmírnou…

Perseverance poslal další fotky z Marsu, včetně unikátního snímku z…

19.02.2021 22:04 Robotický průzkumník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Perseverance, který ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama