Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.

Povodně 2013 - velká voda v Praze
doporučujeme

Mobilní rozhlas slouží k efektivní komunikaci samospráv s občany. Aplikace Záchranka má umožnit v krizových situacích rychlým způsobem kontaktovat záchranáře. Obě firmy se teď zapojily do spolupráce v rámci Systému digitálního varování obyvatelstva (SDVO) podřízeného složkám krizového řízení a ochrany obyvatel. Systém funguje v Praze, Brně a Plzni, uvedl server CZECHCRUNCH.

Spolupráce firem se přímo týká směrnice Evropské unie. Členské státy musí do roku 2022 nahradit nebo doplnit systémy varování modernějšími způsoby komunikace.

„Jsme rádi, že se nám povedlo uskutečnit náš dlouhodobý plán a může spolupracovat s aplikací Záchranka. Zhruba každý sedmý člověk v zemi je zapojen do našich systémů. Díky napojení na krizová řízení měst prostřednictvím Záchranky jsme nyní schopni odeslat varování přímo do mobilních telefonů,“ vysvětluje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního rozhlasu.

Informaci o hrozícím nebezpečí do systému po domluvě se záchranáři zadává pracovník krizového řízení města nebo kraje. Uživatelé aplikace Záchrana pak získají zprávu pomocí notifikace a e-mailu. Starosta obce následně rozhodne, které komunikační kanály v systému Mobilního rozhlasu jsou pro rozesílku nejvhodnější. Může vybrat notifikace, e-mail nebo SMS zprávu.

„Aplikace Záchranka představila systém varování letos na jaře. Vytvořili jsme společnou iniciativu s Mobilním rozhlasem, kdy se zpráva o krizové situaci šíří z jednoho bodu bez duplicit všemi možnými kanály, i takovými, které jsme dosud neměli k dispozici,“ popisuje autor Záchranky Filip Maleňák.

Varování dostanou všichni uživatelé, kteří potvrdili odběr aktuálních zpráv o hrozícím nebezpečí z daného města či obce. Aplikace Záchranka má staženo více než jeden milion lidí a do Mobilního rozhlasu je zapojeno čtvrt milionu občanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úspěšné přistání na Zemi. Z ISS se po půlroční misi vrátili tři astronauti…

22.10.2020 07:51 V Kazachstánu bezpečně přistál návratový modul lodi Sojuz MS-16 s jedním americkým a dvěma ruskými…

Další průlom v dobývání vesmíru: Sonda OSIRIS-REx úspěšně přistála na…

21.10.2020 08:04 Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na…

Microsoft expanduje do vesmíru, uzavřel partnerství se SpaceX

20.10.2020 22:10 Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do…

V ruské části ISS se porouchal záchod, musel se opravit i přístroj na…

20.10.2020 07:21 Posádce Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo opravit jak toaletu v ruské části stanice,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama