Zapomeňte na sirény. Výstražný systém může fungovat jinak

Sirény nás varují před přírodními katastrofami nebo situacemi ohrožujícími zdraví veřejnosti. Tento systém funguje již mnoho let, ale postupně ho nahrazuje digitální komunikace. Před nebezpečím nás bude varovat Mobilní rozhlas a aplikace Záchranka.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Povodně 2013 - velká voda v Praze
doporučujeme

Mobilní rozhlas slouží k efektivní komunikaci samospráv s občany. Aplikace Záchranka má umožnit v krizových situacích rychlým způsobem kontaktovat záchranáře. Obě firmy se teď zapojily do spolupráce v rámci Systému digitálního varování obyvatelstva (SDVO) podřízeného složkám krizového řízení a ochrany obyvatel. Systém funguje v Praze, Brně a Plzni, uvedl server CZECHCRUNCH.

Spolupráce firem se přímo týká směrnice Evropské unie. Členské státy musí do roku 2022 nahradit nebo doplnit systémy varování modernějšími způsoby komunikace.

„Jsme rádi, že se nám povedlo uskutečnit náš dlouhodobý plán a může spolupracovat s aplikací Záchranka. Zhruba každý sedmý člověk v zemi je zapojen do našich systémů. Díky napojení na krizová řízení měst prostřednictvím Záchranky jsme nyní schopni odeslat varování přímo do mobilních telefonů,“ vysvětluje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního rozhlasu.

Informaci o hrozícím nebezpečí do systému po domluvě se záchranáři zadává pracovník krizového řízení města nebo kraje. Uživatelé aplikace Záchrana pak získají zprávu pomocí notifikace a e-mailu. Starosta obce následně rozhodne, které komunikační kanály v systému Mobilního rozhlasu jsou pro rozesílku nejvhodnější. Může vybrat notifikace, e-mail nebo SMS zprávu.

„Aplikace Záchranka představila systém varování letos na jaře. Vytvořili jsme společnou iniciativu s Mobilním rozhlasem, kdy se zpráva o krizové situaci šíří z jednoho bodu bez duplicit všemi možnými kanály, i takovými, které jsme dosud neměli k dispozici,“ popisuje autor Záchranky Filip Maleňák.

Varování dostanou všichni uživatelé, kteří potvrdili odběr aktuálních zpráv o hrozícím nebezpečí z daného města či obce. Aplikace Záchranka má staženo více než jeden milion lidí a do Mobilního rozhlasu je zapojeno čtvrt milionu občanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

K ISS odstartoval ruský vesmírný kamion Progress, veze i vánoční dobroty

06.12.2019 12:12 Z kosmodromu Bajkonur dnes raketa Sojuz-2.1a úspěšně vynesla na oběžnou dráhu nákladní loď Progress…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama