Čína potlačuje demokracii a centralizuje moc. Profesor naznačil, jak budou reagovat Spojené státy

NÁZOR - Napříč politickým spektrem ve Spojených státech se šíří znepokojení ze současného čínského režimu, konstatuje profesor E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Sociolog a politolog z Georgetown University poukazuje, že čínský prezident Si Ťin-pching centralizoval moc, potlačil demokratické svobody v Hongkongu a dává najevo ochotu mnohem agresivněji se postavit americké ekonomické prosperitě a americkému vlivu ve světě.

Strach může Ameriku posílit

Strach zpravidla vnímáme jako negativní emoci, která často dokáže vyvolat nepřátelství, sobeckost a dokonce i nenávist, poukazuje sociolog. Dodává, že strach ale může být také konstruktivní silou - řídíme například opatrněji, protože se bojíme nehod, spoříme v obavách z budoucích horších časů a chráníme naše děti, jelikož se bojíme, aby se jim něco nestalo.

Reakcí na strach z Číny tak nesmí být volání po válce, ani náhlé přerušení spolupráce s Pekingem v oblastech jako klimatická změna, kde je partnerství nezbytné, apeluje Doinne. Soudí, že hrozba, kterou Čína představuje, může naopak zásadně přeorientovat postoje Američanů k roli vlády v ekonomickém rozvoji, výzkumu a vývoji a Spojené státy ve výsledku posílit.

Pokud se agenda amerického prezidenta Joe Bidena bude odvíjet od jeho sloganu "postavíme to znovu a lépe", pojem "lépe" by měl podle profesora zahrnovat i kroky, které zachovají technologickou výhodu Spojených států a omezí americkou závislost na Číně v klíčových oblastech.

Politoložka Jennifer Harrisová a zahraničněpolitický konzultant Jake Sullivan loni v únoru zveřejnili článek v magazínu Foreign Policy, ve kterém naznačili, že americké firmy budou nadále v konkurenci těch čínských zaostávat, pokud bude Washington příliš spoléhat na soukromý výzkum a vývoj, který je zaměřen na aplikaci přinášející rychlý profit, nikoliv na dlouhodobé, klíčové objevy, připomíná autor komentáře. Zmiňuje i názor Harrisové a Sullivana, že bezpečnost Spojených států se sníží, pokud budou postrádat průmyslovou základnu k produkci základních krizových produktů - od vojenského materiálu po vakcíny.

"Dosáhli jsme bodu, kdy je zahraniční politika domácí politikou a domácí politika je zahraniční politikou," cituje Doinne prosincová slova Sullivana, která by se podle něj mohla začít nazývat Sullivanovým zákonem. Politolog dodává, že tento pohled má důležitého zastánce v demokratickém senátorovi Charlesi Schumerovi.

Studenoválečné metafory jsou poučné

Schumer údajně autorovi komentáře sdělil, že se začal čínskou výzvou zabývat v roce 2003 poté, co navštívil ocelárny Crucidle Industries v New Yorku, jejichž majitelé mu řekli, že nemohou být konkurenceschopní díky čínským manipulacím s měnou. Schumerovy obavy od té doby přerostly měnovou otázku a týkají se i krádeží duševního vlastnictví a obecně praxe, kterou senátor označuje za merkantilismus, podotýká Doinne.

Demokrat se domnívá, že pokud americký průmysl bude dobře fungovat, čínská vláda jej nepustí na svůj trh, bude si chtít přisvojit jeho technologie a následně jejich prostřednictvím konkurovat Spojeným státům, vysvětluje profesor. Doplňuje, že Schumera znepokojuje především možnost, že Čína předběhne Spojené státy v oblastech, které ovlivňují ekonomiku i bezpečnost, jako je umělá inteligence, schopnost strojů učit se a kvantové počítače.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V roce 2020 tak senátor inicioval zákon, který vyčlenil americké Národní vědecké nadaci 100 miliard dolarů na podporu výzkumu a vývoje na pětileté období, přičemž instituce má změnit název na Národní vědeckou a technologickou nadaci, připomíná politolog. Podotýká, že zákon vyčlenil i 10 miliard dolarů na vytvoření regionálních technologických uzlů a peníze na univerzitní výzkum a studentská stipendia.

Skutečnost, že otázka má potenciál získat podporu celého amerického politického spektra, je podle autora komentáře podpořena tím, že zákon v senátu spolupředkládal republikán Todd Young a v dolní komoře jej podpořili tak rozdílní politici jako progresivní demokrat Ro Khanna či nastupující jestřáb Republikánské strany Mike Gallagher.

Schumer a jeho spojenci se snaží prosadit novou verzi zákona, která by posílila financování výroby polovodičů ve Spojených státech a rozšířila domácí dodavatelské řetězce, upozorňuje politolog. Dodává, že Schumer jako předseda klubu většinové strany vybírá, které zákony budou projednávány, což garantuje, že legislativci se budou budoucností americké technologické politiky skutečně zabývat.

Ačkoliv podpora těchto myšlenek překonává ideologické linie, neznamená to, že vůči nim neexistuje opozice, míní Doinne. Konstatuje, že pravicověji orientovaní republikáni zůstávají podezíraví vůči všemu, co zavání průmyslovou politikou, obnovu ekonomického nacionalismu považují za hrozbu pro globální růst analytici z různých táborů a část levice se obává, že americký vojenský průmysl začne připomínat éru studené války.

"Ale studenoválečné metafory jsou poučné jinak," pokračuje profesor. Připomíná, že poté, co Sovětský svaz vypustil první umělou družici Sputnik, vypukla ve Spojených státech všeobecná panika, která podle historika H. W. Brandse učinila prakticky z každého "vzdělávacího liberála". Dodává, že výsledkem byl zákon z roku 1958, který hledal způsoby, jak posunout americké inženýry na úroveň těch sovětských, stejně jako americký vesmírný program.

Strach ze zaostávání za soupeřem je dlouhodobě silným impulzem k obnově země, deklaruje Doinne. Platit to podle něj může i v současné Americe, která je silně politicky polarizovaná.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína technologie Chuck Schumer

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy