Čeští vědci: Nová protilátka funguje proti všem hlavním mutacím koronaviru

Dvojitá protilátka, kterou nedávno úspěšně otestovali čeští vědci, je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci koronaviru. Studii o objevu dnes zveřejnil prestižní časopis Nature. Protilátku vyvinuli výzkumníci z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR mají na starost její testování.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

ČTK o studii za Biologické centrum informovala Daniela Procházková v tiskové zprávě. O zdárném otestování protilátky centrum informovalo už na sklonku ledna.

Pro vývoj dvojité protilátky švýcarští vědci využili různé protilátky z krve pacientů, kteří prodělali covid-19. Přirozené protilátky se běžně využívají při léčbě nemoci, podle vědců ale jejich velkou slabinou je, že proti nim virus SARS-CoV-2 získává rychle odolnost. Vědci proto spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly - takzvaná bispecifická protilátka díky tomu cílí na dvě různá místa současně, což brání viru uniknout i mutovat. V budoucnu by podle odborníků mohla nahradit drahou směs protilátek a pomoci i v chudších zemích světa.

"Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru - britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace," uvedl k aktuálnímu objevu výzkumník Daniel Růžek, který preklinickou studii vedl. To, že protilátka působí proti britské mutaci, bylo známé už v lednu. Podle vědce je nepravděpodobné, aby virus nově zmutoval na obou místech, kam nová protilátka míří, a současně dokázal být plně virulentní. Výzkumníci už také dříve uvedli, že protilátka může být využita jak pro léčbu nakažených lidí, tak i v podobě očkování.

Současná studie podle zástupců BC také zmiňuje, že se koronavirus vůči standardním monoklonálním protilátkám stal v laboratoři odolný během pouhých dvou dnů. Rychlost prý vědce překvapila. Proti dvojité protilátce však dosud zmutovat nedokázal.

Daniel Růžek už dříve ČTK řekl, že látka je připravena k zahájení klinických testů u lidí. Kdy do klinické studie zamíří, mimo jiné závisí i na jednání s investory.

Vědci pro testování využili speciálně upravené myši citlivé na infekci způsobenou SARS-CoV-2. Tato zvířata připravili výzkumníci v Českém centru pro fenogenomiku (CCP), které je součástí centra Biocev ve Vestci u Prahy.

Na výzkumu bispecifické protilátky kromě vědců ze Švýcarska a Česka spolupracují také odborníci ze Spojených států, Itálie a Švédska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama