Co je to GIS a jak ovlivňuje dnešní archeologii i náš každodenní rytmus?

Počítačové technologie ovlivňují náš každodenní život možná více, než si uvědomujeme. I přes jejich negativní stránky jsou pro naše životy a především vědu velkým přínosem. Důkazem může být právě tzv. GIS, který slouží jak archeologii, tak oblastem dopravy, kartografie či obrany.

Zkratka GIS pochází z originálního anglického pojmenování, které zní Geographic information system, v předkladu Geografický informační systém. Ve zkratce ho lze označit jako počítačový systém, který umožňuje ukládat, spravovat a analyzovat prostorová data.

Byť se v českých zemích jedná o poměrně nový fenomén, jeho historie začala již ve druhé polovině 20. století. Základy tohoto systému položili manželé Jack a Laura Dangermondovi, když v roce 1969 založili v Kalifornii soukromou konzultační skupinu Environmental Systems Research Institute, Inc. (ESRI). Během sedmdesátých let se v ESRI zaměřili na vývoj základních principů GIS a jejich využití na reálných komerčních projektech. Z projekční firmy se postupně stala firma vyvíjející software a pokládající základy toho, čemu dnes říkáme geoinformační technologie.

První geografický informační systém ARC/INFO byl na trh uveden v roce 1982. V 90. letech si ESRI upevnilo svoji pozici na trhu s produktem ArcView. Konce 90. let byl pro firmu zásadní, neboť byl vyvinut první software umožňující uživatelům využívat a integrovat lokální data s daty v prostředí internetu. Základ dnešní verze se zrodil v roce 2001.

Pro oblast archeologie a využití GIS, jak jej známe dnes, byl zásadní rok 2010. Tehdy ESRI představil světu novou verzi ArcGIS 10, která nahradila dosavadní verze a nabídla zásadní inovace ve všech oblastech využití GIS, ať se již jedná o vizualizaci dat, geoprocessing, práci s rastrovými daty nebo možnosti serverových technologií.

A v čem tzv. GIS spočívá? Většina objektů a jevů reálného světa se vyskytuje na některém místě zemského povrchu (např. strom, dům, řeka) nebo má vztah k některému místu na zemském povrchu. Zároveň se tyto objekty vyskytují v daném prostoru společně s mnoha dalšími objekty a navzájem se ovlivňují. Proto znalost umístění a vzájemných prostorových souvislostí mezi objekty je velmi významná a může sehrát důležitou roli v řadě oborů lidské činnosti. V archeologii může sloužit pro rekonstrukci starých sídelních sídlišť, komunikačních sítí apod. Důležité jsou především přesné mapové podklady

GIS využívá a následně prezentuje obsáhlý sortiment dat a informací. Většina pochází z fotointerpretace leteckých snímků. Pracovní stanice jsou používány k digitalizování dat ze stereoskopických digitálních fotografií. Tyto stanice umožňují vznik dat zachycených ve dvou a třech dimenzích, s výškami měřenými s využitím dvou obrázků s využitím principů fotogrammetrie.

Důležitou součástí je i satelitní dálkový průzkum. Satelity používají různé balíčky senzorů pasivně měřící odrazivosti z částí elektromagnetického spektra vln nebo rozhlasových vln, které byly odeslány z aktivního čidla jako je radar. Dálkový průzkum sbírá rastrová data, která mohou být dále zpracovány do různých skupin k identifikování objektů a bodů zájmu, půdního pokryvu.

Ve výsledku to znamená, že archeologové získají přesná data o jednotlivých bodech či skupině bodů (ať už jsou to objekty, lomy, komunikace) s digitálními daty. Skutečné objekty lze rozdělit do dvou abstrakcí: diskrétní objekty (např. dům) a kontinuální data (jako množství srážek).

Důležitá je především tzv. GIS tematické mapa, která v současnosti přestavuje stále více a více realistický 3D model země a jeho terénu. Díky němu je možné analyzovat výškopis, rekonstruovat původní pole viditelnosti, vyhodnotit dostupnost jednotlivých geografických bodů a jejich vztahy apod.

GIS se ovšem nevyužívá jen v archeologii či IT světě, ale také například ve veřejné správě, obraně, dopravě či vzdělávání. Navíc nadále dochází k jeho zdokonalování.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy