Další úspěch fotografů z ČR a SR. Snímek komety Neowise zveřejní NASA i BBC

Zveřejnění na webu sponzorovaném americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) i v magazínu britské veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti BBC se dočká unikátní fotografie komety Neowise od autorů z Česka a Slovenska.

Společný snímek českého fotografa a astronoma Petra Horálka a slovenského fotografa Tomáše Slovinského spojuje v jedné mozaice kometu v různých polohách z několika koutů světa. Mozaiku doplňuje panorama pohoří Vysoké Tatry, nad které autoři kometu symbolicky umístili. Horálek to sdělil v tiskové zprávě.

Snímek Proměny komety Neowise dnes zveřejní web Earth Science Picture of the Day, za kterým stojí bývalý dlouholetý pracovník NASA Jim Foster. Web každý den zveřejňuje jeden snímek, který zobrazuje mimořádné či zajímavé děje či scenérie na planetě Zemi. V listopadu se fotografie rovněž objeví ve výběru Astrophotography Gallery v britském časopise o astronomii BBC Sky at Night.

Neowise byla podle Horálka letos v létě nejlépe pozorovatelnou kometou na severní polokouli od roku 1997, kdy zazářila vlasatice Hale-Bopp. Snímek Horálka a Slovinského ukazuje na jedné fotografii postupný vývoj jasnosti a ohonů komety. Oba autoři kvůli vzniku mozaiky fotografovali kometu od počátku její viditelnosti 9. července až po její zeslábnutí na večerní obloze 2. srpna. Podobu komety zaznamenali na různých místech v Česku, Polsku, na Slovensku a také na Krétě.

"Neboť poloha komety se vůči hvězdám na nebi při pozorování v jeden okamžik z různých míst na Zemi nijak nelišila, bylo nakonec možné nasnímané obrazy komety matematicky vložit do jedné oblohové mozaiky, a ukázat tak vývoj komety pro každý druhý den," popsal vznik snímku Horálek. Složený snímek různých podob komety Neowise pak autoři umístili do snímku noční oblohy nad Vysokými Tatrami, aby připomněli historii československé astronomie.

"Přímo tam - na Lomnickém štítě, Skalnatém plese a také ve Staré Lesné pod Tatrami - dosáhli Čechoslováci v poválečném období velkých úspěchů, mj. právě v oblasti objevů komet," uvedl Horálek. Na zachycení masivu s noční oblohou ve správné konstelaci měl Slovinský, který Tatry pro mozaiku fotil, časové okno jen půl hodiny. "Tomáš nejen že musel absolvovat náročnou túru s vidinou nejistého počasí v inkriminovaném fotografickém okně, ale riskoval svůj holý život, neboť oblast je známa pro výskyt nebezpečných hnědých medvědů," doplnil Horálek.

Související

vesmir

NASA vybrala fotografii dne, snímek komety pořídil český matematik

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého fotografa a matematika Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického. Snímek zachycuje kometu Neowise, kterou lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze pouhýma očima a patří k nejjasnějším kometám za poslední roky. ČTK o tom informoval astronom a fotograf Petr Horálek.

Více souvisejících

kometa Neowise NASA vesmir BBC fotografové

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy