Jak se šíří vysoce infekční Covid-19? Obchod, chata, ale i neuzavřená roura

Obytná budova v Hongkongu, kde jsou bytové jednotky propojené potrubím. Obchodní dům v čínském městě Tchien-ťin, kde bylo více než 11.000 nakupujících a zaměstnanců. Lyžařská chata ve Francii, kde se ubytovala skupina Britů na dovolené.

Wu-chan

Tato místa rozesetá po celém světě mají jednu věc společnou: v posledních dnech se tu objevila nákaza novým koronavirem, což vyvolalo obavu z rychlého šíření Covidu-19 mimo původní ohnisko, napsal list The New York Times.

Od konce loňského prosince, kdy se nebezpečná epidemie koronaviru objevila, byla většina případů nákazy soustředěná ve Wu-chanu; městě, kde se virus objevil nejdříve. Úřady tu - stejně jako v okolních provinciích - uzavřely desítky milionů lidí v zoufalé snaze dostat šíření viru pod kontrolu.

Ale úměrně tomu, jak narůstá počet obětí, kterých už je více než 1100, i počet nakažených přesahující aktuálně 44.000, začíná být jasné, jak snadno se může virus přenášet a jak těžké může být ho zvládnout - a to i v komunitách po celém světě, které jsou hodně daleko od Wu-chanu. Mnoho z nakažených v tomto městě dokonce ani nebylo.

Ve východočínském Tchien-ťinu úřady nařídily karanténu více než 10.000 obyvatel poté, co zdroj nákazy třetiny všech případů infekce ve městě vystopovaly do jediného nákupního střediska.

V Hongkongu byly v úterý přes noc evakuovány desítky obyvatel z jejich obytného bloku, když se objevila nákaza koronavirem u dvou lidí žijících deset pater od sebe. Podle úřadů by viníkem rozšíření nákazy mohla být neuzavřená roura.

A v Británii v úterý uvedl podnikatel, který je pravděpodobně zdrojem nákazy deseti dalších lidí v Británii a Francii, že před pozitivním testem na koronavirus u sebe nepozoroval žádné příznaky.

zdroj: YouTube

Nový koronavirus sice nejvážněji postihl Čínu, ale "představuje velmi vážnou hrozbu pro zbytek světa", řekl v úterý Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO).

Čínské úřady tento týden vyzvaly dělníky v továrnách a zemědělce, aby se vrátili zpátky do práce. Zároveň ale jiní oficiální činitelé varovali, že v následujících týdnech mohou přijít nové epidemie - především ve třech nejlidnatějších čínských provinciích Če-ťiang, Kuang-tung a Che-nan - až se do práce vrátí dělníci dojíždějící z jiných provincií, kteří zatím byli doma na prodlouženém volnu po čínském Novém roce.

Čínští činitelé také upozorňují na riziko klastrů, neboli shluku případů, které definovali jako dvě a více infekcí v relativně malé oblasti. Právě tyto klastry podle nich zrychlují šíření nemoci.

Hlavní epidemiolog čínského Střediska pro kontrolu a předcházení nemocí Wu Cun-jou na tiskové konferenci uvedl, že v Číně je téměř 1000 takových klastrů, z nichž 83 procent je v rámci rodiny. Ale k šíření viru přispívají také školy, továrny, nákupní střediska a zdravotnická zařízení.

V Tchien-ťinu, který leží 965 kilometrů od Wu-chanu, přijaly úřady drastické kroky, aby dostaly pod kontrolu klastr případů spojených s obchodním střediskem ve čtvrti Pao-ti. Epidemie v Tchien-ťinu by pro vládu byla obzvlášť problematická, protože do Pekingu se odtud dá dojet vysokorychlostním vlakem jen za půl hodiny.

Nejméně 33 ze 102 potvrzených pacientů s novým koronavirem v Tchien-ťinu pracovalo nebo nakupovalo ve zmíněném nákupním středisku, anebo byli v těsném kontaktu se zaměstnanci nebo zákazníky. Mnoho z nich nikdy nebylo ve Wu-chanu.

V Hongkongu úřady nařídily evakuaci části obyvatel obytné budovy poté, co zjistili, že 62letá žena, u níž byl nově potvrzen koronavirus, měla v koupelně neuzavřenou trubku. Tato žena žije deset pater pod obyvatelem, u nějž se nákaza potvrdila dříve. Symptomy vykazují čtyři lidé žijící ve třech dalších bytech v budově a nakazili se také tři příbuzní zmíněné ženy.

Případ francouzské chaty jasně dokazuje, jak rychle může virus přeskočit z člověka na člověka - i v době globální ostražitosti před šířením epidemie. Tato infekce má pravděpodobně kořeny na konferenci v Singapuru, které se minulý měsíc účastnil Brit Steve Walsh, jenž sám v úterý zveřejnil svou totožnost. Ze Singapuru odletěl do Ženevy, a odtud do vesnice Les Contamines-Montjoie ve francouzských Alpách, kde se sešel se skupinou dalších Britů. Pak odjel do jižní Anglie.

Krátce po návratu do Británie u něj byl diagnostikován Covid-19. Následně bylo pozitivně testováno pět dalších Britů, kteří jsou stále ve Francii. A čtyři další lidé v Británii - včetně dvou zdravotníků. Všechny tyto nové případy jsou spojené s klastrem ve francouzské chatě.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Jupiter se přiblížil nejvíce k Zemi za posledních 59 let

27.09.2022 03:27 Největší planeta sluneční soustavy Jupiter se přiblížila nejvíce k Zemi za posledních 59 let, kolem…

Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce

24.09.2022 11:00 Obří nafukovací modely Země a Měsíce vyrobené v Brně dorazily tento týden do Bruselu. V rámci…

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají vyšší…

23.09.2022 09:01 Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich…

Náš svět patří mravencům? Vědci spočítali, kolik jich na Zemi žije

20.09.2022 13:05 Toto je svět mravenců a lidé jsou zde pouhými návštěvníky, tvrdí část vědců. Podle jejich studie…

Vědci tvrdí, že se jim podařilo odhalit, jak znečištěné ovzduší vede ke…

12.09.2022 15:58 Vědci tvrdí, že se jim podařilo odhalit, jak znečištěné ovzduší vede ke vzniku rakoviny. To je…

Izraelci tvrdí, že za prvopočátkem pandemie covidu-19 nestojí netopýři

04.09.2022 19:22 Izraelští vědci přišli s dalšími argumenty, které podle nich svědčí o tom, že na začátku pandemie…

Hladiny moří nevratně stoupnou o 30 centimetrů. Už tomu nejde zabránit,…

04.09.2022 10:00 Mohutné tání ledovců v Grónsku může v blízké budoucnosti způsobit vzrůst úrovně hladiny světových…

Pití čaje podle vědců zřejmě může prodloužit život

02.09.2022 07:58 Čaj je součástí zdravého životního stylu a lidé, kteří ho pijí, mají zřejmě o něco vyšší…

NASA vrátí po půl století člověka na Měsíc

28.08.2022 10:02 Půl století po konci éry programu Apollo zahájí americká vesmírná agentura NASA dlouho očekávaný…

Související:

Právě se děje

reklama