Jak se šíří vysoce infekční Covid-19? Obchod, chata, ale i neuzavřená roura

Obytná budova v Hongkongu, kde jsou bytové jednotky propojené potrubím. Obchodní dům v čínském městě Tchien-ťin, kde bylo více než 11.000 nakupujících a zaměstnanců. Lyžařská chata ve Francii, kde se ubytovala skupina Britů na dovolené.

Wu-chan

Tato místa rozesetá po celém světě mají jednu věc společnou: v posledních dnech se tu objevila nákaza novým koronavirem, což vyvolalo obavu z rychlého šíření Covidu-19 mimo původní ohnisko, napsal list The New York Times.

Od konce loňského prosince, kdy se nebezpečná epidemie koronaviru objevila, byla většina případů nákazy soustředěná ve Wu-chanu; městě, kde se virus objevil nejdříve. Úřady tu - stejně jako v okolních provinciích - uzavřely desítky milionů lidí v zoufalé snaze dostat šíření viru pod kontrolu.

Ale úměrně tomu, jak narůstá počet obětí, kterých už je více než 1100, i počet nakažených přesahující aktuálně 44.000, začíná být jasné, jak snadno se může virus přenášet a jak těžké může být ho zvládnout - a to i v komunitách po celém světě, které jsou hodně daleko od Wu-chanu. Mnoho z nakažených v tomto městě dokonce ani nebylo.

Ve východočínském Tchien-ťinu úřady nařídily karanténu více než 10.000 obyvatel poté, co zdroj nákazy třetiny všech případů infekce ve městě vystopovaly do jediného nákupního střediska.

V Hongkongu byly v úterý přes noc evakuovány desítky obyvatel z jejich obytného bloku, když se objevila nákaza koronavirem u dvou lidí žijících deset pater od sebe. Podle úřadů by viníkem rozšíření nákazy mohla být neuzavřená roura.

A v Británii v úterý uvedl podnikatel, který je pravděpodobně zdrojem nákazy deseti dalších lidí v Británii a Francii, že před pozitivním testem na koronavirus u sebe nepozoroval žádné příznaky.

zdroj: YouTube

Nový koronavirus sice nejvážněji postihl Čínu, ale "představuje velmi vážnou hrozbu pro zbytek světa", řekl v úterý Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO).

Čínské úřady tento týden vyzvaly dělníky v továrnách a zemědělce, aby se vrátili zpátky do práce. Zároveň ale jiní oficiální činitelé varovali, že v následujících týdnech mohou přijít nové epidemie - především ve třech nejlidnatějších čínských provinciích Če-ťiang, Kuang-tung a Che-nan - až se do práce vrátí dělníci dojíždějící z jiných provincií, kteří zatím byli doma na prodlouženém volnu po čínském Novém roce.

Čínští činitelé také upozorňují na riziko klastrů, neboli shluku případů, které definovali jako dvě a více infekcí v relativně malé oblasti. Právě tyto klastry podle nich zrychlují šíření nemoci.

Hlavní epidemiolog čínského Střediska pro kontrolu a předcházení nemocí Wu Cun-jou na tiskové konferenci uvedl, že v Číně je téměř 1000 takových klastrů, z nichž 83 procent je v rámci rodiny. Ale k šíření viru přispívají také školy, továrny, nákupní střediska a zdravotnická zařízení.

V Tchien-ťinu, který leží 965 kilometrů od Wu-chanu, přijaly úřady drastické kroky, aby dostaly pod kontrolu klastr případů spojených s obchodním střediskem ve čtvrti Pao-ti. Epidemie v Tchien-ťinu by pro vládu byla obzvlášť problematická, protože do Pekingu se odtud dá dojet vysokorychlostním vlakem jen za půl hodiny.

Nejméně 33 ze 102 potvrzených pacientů s novým koronavirem v Tchien-ťinu pracovalo nebo nakupovalo ve zmíněném nákupním středisku, anebo byli v těsném kontaktu se zaměstnanci nebo zákazníky. Mnoho z nich nikdy nebylo ve Wu-chanu.

V Hongkongu úřady nařídily evakuaci části obyvatel obytné budovy poté, co zjistili, že 62letá žena, u níž byl nově potvrzen koronavirus, měla v koupelně neuzavřenou trubku. Tato žena žije deset pater pod obyvatelem, u nějž se nákaza potvrdila dříve. Symptomy vykazují čtyři lidé žijící ve třech dalších bytech v budově a nakazili se také tři příbuzní zmíněné ženy.

Případ francouzské chaty jasně dokazuje, jak rychle může virus přeskočit z člověka na člověka - i v době globální ostražitosti před šířením epidemie. Tato infekce má pravděpodobně kořeny na konferenci v Singapuru, které se minulý měsíc účastnil Brit Steve Walsh, jenž sám v úterý zveřejnil svou totožnost. Ze Singapuru odletěl do Ženevy, a odtud do vesnice Les Contamines-Montjoie ve francouzských Alpách, kde se sešel se skupinou dalších Britů. Pak odjel do jižní Anglie.

Krátce po návratu do Británie u něj byl diagnostikován Covid-19. Následně bylo pozitivně testováno pět dalších Britů, kteří jsou stále ve Francii. A čtyři další lidé v Británii - včetně dvou zdravotníků. Všechny tyto nové případy jsou spojené s klastrem ve francouzské chatě.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Vědci naučili krávy chodit na záchod

15.09.2021 17:03 Zdá se, že naučit chodit krávy na záchod je stejně snadné, jako naučit batolata chodit na nočník -…

České studie na zjištění protilátek se zúčastní asi 8000 lidí

07.09.2021 13:52 Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví (MZd) účastní…

Čeští vědci vyvinuli rychlý test na protilátky proti covidu

07.09.2021 08:59 Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru…

Vakcíny výrazně snižují riziko dlouhého covidu, ukázala studie

02.09.2021 11:04 Dokončené očkování proti covidu-19 snižuje téměř o polovinu riziko onemocnění, které by trvalo déle…

Kombinace léků může snížit počet případů malárie až o 70 procent

26.08.2021 16:05 Aktualizováno Kombinace několika dávek vakcíny proti malárii a preventivního užívání antimalarik poskytuje zhruba…

Pluto ztratilo před 15 lety v Praze statut planety

23.08.2021 09:14 Mezinárodní astronomická unie (IAU) na svém valném shromáždění v Praze před 15 lety, 24. srpna 2006…

Na pražském tokamaku dnes vědci provedou poslední experiment

20.08.2021 09:28 Poslední experiment dnes vědci provedou na tokamaku COMPASS, který provozuje Ústav fyziky plazmatu…

Třetí dávka vakcíny Pfizer má 86procentní účinnost

18.08.2021 16:15 Třetí dávka vakcíny firem Pfizer a BioNTech má u lidí starších 60 let 86procentní účinnost.…

Kolik je "pí"? Švýcarsko překonalo rekord, spočítalo ho na 62,8 bilionu…

18.08.2021 12:41 Ve Švýcarsku stanovili rekord ve výpočtu čísla pí, známého též jako Ludolfovo číslo. Nově má 62,8…

Koronavirem se v Česku infikovala už polovina dospělých, tvrdí studie

18.08.2021 12:16 Do letošního března se s virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, setkala více než…

Související:

Právě se děje

reklama