Je Země placatá? Vědci zjišťují, kolik lidí věří konspiraci. Mohou být nebezpeční

V době kosmických letů se zdá nevyvratitelné, že Země je kulatá, jak již ve starověku tvrdili řečtí učenci Aristoteles či Pythagoras, přesto spolky hlásající plochost naší planety neztrácejí na popularitě. S placatostí koketují i některé veřejně známé osobnosti.

Kolik lidí v kulatost Země nevěří, není podle televize CNN jasné, neboť žádná podrobná studie na toto téma nevznikla. Plochozemci (flat-Earthers), jak se říká zastáncům konspiračních teorií o tom, že vlády a vědci lidstvu tají, že žije na desce, tvrdí, že jich jsou miliony. Otázkou podle CNN zůstává, do jaké míry je tento názorový proud neškodný.

Ač skutečná studie o počtu zastánců alternativní představy podoby světa není k dispozici, průzkumy z různých zemí ukazují, že počet pochybovačů o kulatosti Země není nezanedbatelný. Ze sondáže YouGov z loňského roku, do které bylo zapojeno 8000 dospělých Američanů, vyplynulo, že každý šestý obyvatel USA si není zcela jistý tím, že Země je kulatá. V Brazílii podle letošního průzkumu institutu Datafolha odmítá kulatost světa sedm procent obyvatel tohoto jihoamerického státu.

Organizátoři srazů a konferencí příznivců teorie o Zemi vypadající jako disk tvrdí, že každým rokem se jejich akcí účastní více a více lidí. Z portálů zaměřených na podporu placatosti a ze spikleneckých videí na serveru YouTube je patrné, že se o ně zajímají stovky tisíc až miliony lidí. Mezi nimi jsou i piloti komerčních aerolinek nebo celebrity.

Například americký rapper Bobby Ray Simmons, který je znám jako B.o.B, patří k příznivcům konspiračních teorií včetně té o placatosti Země. Svým více než dvěma milionům fanoušků, kteří ho na twitteru sledují, předložil v roce 2016 fotografii, na níž je v dálce asi 25 kilometrů vidět město. Umělec to označil za důkaz neexistence zakřivení světa, jinak by podle něj stavby vidět být nemohly. Tehdejší argumenty astrofyziků, kteří se mu snímek pokusili zdůvodnit, odmítl a zároveň obvinil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) z toho, že se vyhýbá odpovědím na palčivé otázky.

K rozhořčení izraelského ministerstva školství se přednášky na podporu placatosti Země dostalo letos studentům jedné ze středních škol, které v Izraeli provozuje americko-židovská organizace AMIT. Absolvent tohoto vzdělávacího ústavu Matan Gorodiš, který odmítá, že by Země byla kulatá, si své vystoupení i zájem středoškoláků pochvaloval. Případ zaujal izraelská média a ta ve svých příspěvcích citovala odborníky, kteří přednášku označili za šarlatánství a ignorantství.

Zatímco plochozemci si rostoucí zájem pochvalují, experti si pokládají otázku, zda je toto názorové hnutí skutečně neškodné a zda se náhodou nenacházíme v bodu zlomu v šíření vlivu této konspirační teorie. "Zdá se, že viditelně roste počet lidí, kteří nevěří vědcům a expertům," řekla sociální psycholožka Karen Douglasová z britské Univerzity v Kentu. "Na tuto oblast je třeba zaměřit výzkum. Jsem přesvědčená, že věřit v konspirační teorie nějaké pozitivní věci přináší, ale první údaje naznačují, že to více škodí než pomáhá," dodala.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Země

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 16 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO cvičí poblíž ruských hranic. Připravují se na válku, soptí Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy