S pandemií jde ruku v ruce další znečišťování planety, varují aktivisté

S nástupem celosvětové pandemie covid-19 začátkem letošního roku začaly postupně téměř všechny vlády světa zavádět povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška či obyčejný šátek. Aktivisté varují, že jednorázové roušky společně s dalšími ochrannými prostředky, které jsou většinou vyrobené z plastu, způsobily další vlnu znečišťování naší planety.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Aktivisté z britské charitativní organizace Surfers Against Sewage (SAS) vyzývají k přijetí opatření na ochranu oceánů, pláží a divoké zvěře. Upozorňují, že boj s virem SARS-CoV-2 způsobil doslova „plastovou explozi“. Jednorázové masky, plastové rukavice a jiné ochranné pomůcky se začaly vyplavovat na plážích a objevují se všude v ulicích měst.

Aktivista Charlotte Englandová se účastní hromadných úklidů v Anglii ve městě Bristol. „Roušky vidíte naprosto všude, v parcích, na ulicích, a to je velký problém, protože před pandemií nebyly nikdy v oběhu, jedině ve zdravotnictví, ale teď jsou dostupné pro širokou veřejnost,“ řekla Englandová pro BBC.

Podle slov Jacka Middletona z SAS je důležité používat látkové roušky, které se dají používat opakovaně a jsou šetrné k životnímu prostředí. Nově zavedená ochranná opatření dala zelenou podnikům, které podkopávají boj proti znečišťování planety. Middleton dodal, že při hromadném úklidu na plážích jsou aktivisté zvyklí potkávat plastové láhve, tašky, ale tento nový typ znečištění je něco, co nemohl nikdo předpovídat.

„Zatímco ochranné prostředky pomohly zachránit v posledních měsících mnoho životů, je také důležité se zamyslet nad tím, jak s nimi správně nakládat a zabránit tomu, aby znečišťovaly řeky a oceány,“ uvedl.

Od 5. října do 18. října má v plánu charitativní organizace rozjet kampaň s názvem The Generation Sea: Plastic Protest. Kampaň bude zahrnovat sérii šesti akcí, které mají za cíl zdůraznit nevyvratitelné důkazy o znečištění planety plasty. Protest, který začíná na britských plážích, bude zahrnovat 600 úklidových akcí s více než 35 tisíci dobrovolníky. Aktivisté chtějí odstranit více než 40 tisíc kilogramů plastového odpadu.

Další akce s názvem Return To Offender má za cíl zpochybňovat společnosti zodpovědné za zbytečné obaly na jedno použití. Prostřednictvím sociálních médií budou sdíleny fotografie odpadu s konkrétním názvem společnosti.

„Jako společnost se musíme naučit zvládat více krizí najednou. Nyní je čas se opět vrátit k tomu, čeho jsme dosáhli při snižování výroby a spotřeby plastů. Je čas požadovat lepší obchodní praktiky a zavést lepší systémy, které nám umožní zbavit oceány plastů,“ píše vedoucí kampaně Amy Slacková.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama