S pandemií jde ruku v ruce další znečišťování planety, varují aktivisté

S nástupem celosvětové pandemie covid-19 začátkem letošního roku začaly postupně téměř všechny vlády světa zavádět povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška či obyčejný šátek. Aktivisté varují, že jednorázové roušky společně s dalšími ochrannými prostředky, které jsou většinou vyrobené z plastu, způsobily další vlnu znečišťování naší planety.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Aktivisté z britské charitativní organizace Surfers Against Sewage (SAS) vyzývají k přijetí opatření na ochranu oceánů, pláží a divoké zvěře. Upozorňují, že boj s virem SARS-CoV-2 způsobil doslova „plastovou explozi“. Jednorázové masky, plastové rukavice a jiné ochranné pomůcky se začaly vyplavovat na plážích a objevují se všude v ulicích měst.

Aktivista Charlotte Englandová se účastní hromadných úklidů v Anglii ve městě Bristol. „Roušky vidíte naprosto všude, v parcích, na ulicích, a to je velký problém, protože před pandemií nebyly nikdy v oběhu, jedině ve zdravotnictví, ale teď jsou dostupné pro širokou veřejnost,“ řekla Englandová pro BBC.

Podle slov Jacka Middletona z SAS je důležité používat látkové roušky, které se dají používat opakovaně a jsou šetrné k životnímu prostředí. Nově zavedená ochranná opatření dala zelenou podnikům, které podkopávají boj proti znečišťování planety. Middleton dodal, že při hromadném úklidu na plážích jsou aktivisté zvyklí potkávat plastové láhve, tašky, ale tento nový typ znečištění je něco, co nemohl nikdo předpovídat.

„Zatímco ochranné prostředky pomohly zachránit v posledních měsících mnoho životů, je také důležité se zamyslet nad tím, jak s nimi správně nakládat a zabránit tomu, aby znečišťovaly řeky a oceány,“ uvedl.

Od 5. října do 18. října má v plánu charitativní organizace rozjet kampaň s názvem The Generation Sea: Plastic Protest. Kampaň bude zahrnovat sérii šesti akcí, které mají za cíl zdůraznit nevyvratitelné důkazy o znečištění planety plasty. Protest, který začíná na britských plážích, bude zahrnovat 600 úklidových akcí s více než 35 tisíci dobrovolníky. Aktivisté chtějí odstranit více než 40 tisíc kilogramů plastového odpadu.

Další akce s názvem Return To Offender má za cíl zpochybňovat společnosti zodpovědné za zbytečné obaly na jedno použití. Prostřednictvím sociálních médií budou sdíleny fotografie odpadu s konkrétním názvem společnosti.

„Jako společnost se musíme naučit zvládat více krizí najednou. Nyní je čas se opět vrátit k tomu, čeho jsme dosáhli při snižování výroby a spotřeby plastů. Je čas požadovat lepší obchodní praktiky a zavést lepší systémy, které nám umožní zbavit oceány plastů,“ píše vedoucí kampaně Amy Slacková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 22:03 Aktualizováno Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá…

22.09.2020 14:10 Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali…

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterské planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama