Lidstvo vzhlíží k Marsu. Vědec spočítal, kolik lidí je třeba k jeho osídlení

Otázka možné kolonizace planety Mars je předmětem nejedné vědecké hypotézy. Především povrchové podmínky, pravděpodobná dostupnost vody a dolet 9 měsíců dělá z Marsu nejlepšího kandidáta na možné osídlení lidmi. Kolik lidí je ale zapotřebí, aby přežití na jiné planetě bylo proveditelné?

Osídlení planety Mars je jedním z nejčastějších motivů science fiction a jednou z největších výzev ve vědecké sféře. Jean-Marc Salotti, profesor na Bordeaux Institut National Polytechnique (INP), se otázkou, kolik osadníků by bylo zapotřebí, aby život na Marsu mohl fungovat, zabýval a vymyslel matematický model, který zahrnuje časové požadavky na realizaci všech druhů lidské činnosti pro dlouhodobé přežití a faktor sdílení.

Salotti rozdělil druhy lidské činnosti do pěti oblastí, na které by se měli osadníci prioritně zaměřit. Jedná se například o zajištění dodávek potravin a vody, tzv. řízení ekosystémů, výrobu energie, průmysl, který zahrnuje veškeré fáze výroby od těžby až po nástroje, stavebnictví, a nakonec i společenskou aktivitu.

Salotti ve svém výzkumu uvádí, že důležitým parametrem matematického modelu je právě faktor sdílení, který umožňuje snížení časových požadavků na určité jednotlivce, například při stavbě nového objektu, kde je zapotřebí více lidí. „Kdyby byl každý osadník zcela izolován a nebylo by možné sdílení, každý jednotlivec by musel vykonávat všechny činnosti,“ uvedl vědec. Proto je podle jeho slov efektivnější vyšší počet osadníků.

Podle serveru iflscience.com spojením těchto faktorů na základě plánu přežití na Marsu společností Mars Society mohl Salotti vypočítat minimální počet osadníků. Vědec dospěl k číslu 110. Podle Salottiho umožňuje navržená metoda hodnocení a otevírá debatu o lepší strategii přežití. Závěrem studie dodává, že pokud bude tento relativně nízký počet potvrzen, může být život na jiné planetě snazší, než se doposud očekávalo.

Související

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

Více souvisejících

vesmír, Mars vesmir život

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy