Koronavirus dosahuje síly pandemie. Co to znamená a co se stane dál?

Virologové zaznamenali o víkendu několik nových případů nákazy koronavirem Covid-19 v Evropě a rychlý nárůst infekce v Jižní Koreji a Íránu. Podle serveru The Telegraph proto už v tuto chvíli hovoří o pandemické fázi nemoci. Co přesně to ale znamená?

Koronavirus Covid-19 je nyní ve fázi pandemie. Tvrdí to server The Telegraph, který upozorňuje, že tento pojem sice nahání strach, ve skutečnosti má ale spíše osvětový charakter.

Slovo pandemie pochází z řeckého pan (vše) a demos (lidé) a označuje stav, kdy se v několika zemích a na více kontinentech současně objeví epidemie. Podmínkou je, že nemoc musí být infekční.

Samotný pojem se ale týká pouze šíření nemoci. Nijak nevyjadřuje její sílu ani mortalitu. Obvykle má navíc pandemie charakter soběstačných linií, což v praxi znamená, že pokud koronavirus začne eskalovat v jednotlivých kontinentech bez jasného spojení s Čínou, splní definici pandemie.

Na rozdíl od epidemie má tedy pandemie globální charakter. Epidemie označuje událost, kdy se nemoc aktivně šíří a její ohnisko se vymklo kontrole. Nemoc ale zůstává na jednom místě nebo v jedné zemi. Pandemie je svým způsobem epidemie ve větším zeměpisném měřítku.

Podle The Telegraph koronavirus Covid-19 naplnil definici pandemie Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta sice ještě pandemii oficiálně nevyhlásila, rozšíření viru do 31 zemí ale charakteru pandemie odpovídá.

Co se stane, pokud WHO vyhlásí pandemii?

Rozhodne-li se WHO oficiálně vyhlásit pandemii, může to mít vážné důsledky pro řadu zemí světa. Podle plánu organizace by vlády členských států začaly jednat v režimu plné mobilizace zdravotnických systémů na celostátní úrovni. To znamená, že by se distribuovaly osobní ochranné prostředky, antivirotika a další zdravotnické potřeby v souladu s národními plány.

Vyhlášení pandemie ale může být dvousečnou zbraní. Když WHO v roce 2009 vyhlásila pandemii kvůli chřipkovému viru H1N1, některé země toto rozhodnutí kritizovaly. Vyhlášení pandemie podle nich vyvolalo zbytečnou paniku.

Pandemie přinutila mnoho zemí utratit spousty peněz za vakcíny proti H1N1, nakonec se ale ukázalo, že kmen H1N1 je relativně mírný a snadno zvládnutelný. Navzdory tomu se americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na pandemii již připravuje.

Z historického hlediska jsou totiž za pandemii označovány spíše nemoci, které měly i vážný devastační charakter. Hovoříme tak například o španělské chřipce, černé smrti nebo o neštovicích, které si vyžádaly životy stamilionů lidí.

Zastavit šíření koronaviru Covid-19 ale nebude jednoduché. jeho mortalita se sice pohybuje na relativně nízké úrovni, problém s koronaviry ale spočívá v tom, že se mohou šířit nosiči, kteří mají minimální nebo žádné symptomy,

Stěžejní je proto určení inkubační doby viru. V současné době se předpokládá, že ta by u tohoto typu koronaviru neměla přesáhnout 14 dní, což je základem mnoha karanténních postupů.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy