Koronavirus přežije na površích podstatně déle, než se myslelo. Na mobilu téměř měsíc

Vědci z Australského centra pro prevenci nemocí (ACDP) zjistili, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, může na některých typech povrchů přežít až 28 dní. Je to podstatně déle, než se dosud předpokládalo.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Na hladkých površích, jako jsou například displeje na mobilních telefonech, nerezová ocel, bankomaty či plastové a papírové bankovky, může koronavirus přežít až čtyři týdny. Dosud se přitom mělo za to, že jde o řádově několik dní. Vědci o tom informovali ve studii, která byla v pondělí publikovaná v časopise Virology Journal.

"Při teplotě 20 stupňů, tedy přibližně při pokojové teplotě, je virus mimořádně odolný a na hladkých površích, jako jsou displeje mobilních telefonů a plastové bankovky, může přežít 28 dní," upozornila podle The Guardian Debbie Eaglesová, zástupkyně ředitele ACDP.

Experiment se uskutečnil ve tmě, protože sluneční záření dokáže virus díky vlivu UV záření rychle zabít. Na základě dřívějších studií se přitom mělo za to, že viru na površích z plastu a nerezavějící oceli přežije pouze po dobu tří dnů. Podobné pokusy s virem chřipky A ukázaly, že tento virus přežil na různých površích 17 dní.

Odborníci z ACDP také zjistili, že virus SARS-CoV-2 přežil déle při nižších teplotách, rovněž se mu lépe dařilo na papírových bankovkách, oproti plastovým, a na hladkých površích, oproti pórovitým.

Další experimenty vědci prováděli při 30 a 40 stupních Celsia, přičemž doba přežití viru klesala se zvyšováním teploty. Vědci ale upozorňují, že studie sama o sobě nevypovídá o tom, jak moc nakažlivé tyto viry jsou.

Způsob povrchového přenosu, míra kontaktu a množství viru potřebného k infekci se musí ještě určit dalšími výzkumy. Podle německého Spolkového institutu pro analýzu rizik (BfR) ale zatím nejsou známy případy, kdy by se uskutečnil přenos koronaviru kontaktem s kontaminovanými předměty nebo povrchy. Nákazu prostřednictvím kontaminovaných povrchů ale vyloučit nelze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANALÝZA: Jak vyvinout vakcínu za rok? Vědcům stačí štěstí, Ebola a šimpanz…

03.12.2020 22:03 Aktualizováno Je reálné vytvořit funkční a bezpečnou vakcínu během jednoho roku? Ačkoliv společnosti jako…

Z vibrací těla pacienta s covidem lze zjistit vývoj nemoci. Čeští vědci…

02.12.2020 15:38 Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů,…

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají…

02.12.2020 07:57 Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se…

Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy…

01.12.2020 10:17 Významný krok k pochopení příčin závažné poruchy růstu udělal tým, jehož součástí jsou i čeští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama