Lidé dnes žijí déle než dřív, tvrdí studie. Má to ale jeden háček

Lidé narození začátkem 20. století žili podstatně kratší dobu, ale většinu svého života se těšili dobrému zdraví. Výzkum ukázal, že v současné době sice lidé žijí déle, ale potýkají se s nejrůznějšími chorobami, takže žít déle neznamená, že je populace zdravější.

Ilustrační foto
doporučujeme

Britská studie porovnala 135 tisíc lidí ve věku 25 až 64 let. Účastníci průzkumu byli dlouhodobě sledovaní od roku 1991 až do roku 2014. Později narození respondenti vykazovali vyšší prevalenci špatného zdraví, např, vysoký krevní tlak, než ti narození dříve. Vědci poukázali na vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky, hypertenze, nemocí oběhového systému a kardiovaskulárních chorob u mladších účastníků.

„Začátkem 20. století šel nárůst délky života v ruku v ruce se zdravím,“ řekl autor studie George Ploubidis. „Vypadá to, že tento trend se zastavil mezi lety 1945 až 1980,“ poznamenal Ploubidis, který dodal, že život lidí v nemoci se bude neustále zvyšovat. „Očekává se, že lidé budou žít v průměru déle, ale v nemoci,“ uvedl vědec.

Podle slov hlavního autora Stephena Jivraje studie ukazuje, že lidé narození v letech 1945 až 1980 ukazují rostoucí trend špatného zdraví, přičemž nemoci začínají v raném věku. „To má znepokojivé důsledky na zdravotnictví, které kvůli stárnoucí populaci čelí zvýšené poptávce,“ míní Jivraj.

Špatná strava a málo pohybu, to je podle Jivraje pravděpodobně důvod, proč je v populaci větší výskyt kardiovaskulárních chorob, diabetu nebo vysokého krevního tlaku. Podle CNN výzkumníci očekávali, že poměr života strávený ve zdraví zůstane stejný, ale ve skutečnosti se podíl života stráveného v nemoci neustále zvyšuje.

„To je docela pozoruhodné,“ konstatoval Jivraj, Jestli bude trend neustále růst, zvýší se tím podle něj starost nejen o zdraví obyvatel, ale především starost o financování veřejného zdraví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama