Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem rychleji

Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity Země znamená, že severní magnetický pól se najednou stává jižním magnetickým pólem, takže se dá říct, že planeta se obrátí vzhůru nohama. Nový výzkum naznačuje, že k přepólování by mohlo docházet až desetkrát rychleji, než se původně myslelo.

Již v minulosti se studie zabývaly touto otázkou a odborníci předpověděli, že magnetické pole mění směr až o 1 stupeň za rok. Nová studie publikovaná v časopise Nature Communications se zaměřila na vnější jádro Země, které je přibližně 2 800 kilometrů pod zemským povrchem a řídí naše magnetické pole. Počítačová simulace vnějšího jádra, tvořeného převážně z niklu a železa ukázala, že magnetické pole driftuje až o 10 stupňů za jediný rok.

„Přestože tyto rychlé změny představují extrémní zobrazení v chování tekutého jádra, mohly by poskytnout důležité informace o vnitřku naší Země,“ míní geofyzik Chris Davies z University v Leedsu ve Velké Británii.

Davies se svou kolegyní Catherin Constableovou zkombinovali počítačový model s časovou osou magnetického pole Země za posledních 100 000 let. Přepólování zanechává stopy převážně v horninách, kde se drobné zmagnetizované částice uzamknou podle směru magnetického pole Země, podobně jako střelka u kompasu. Vědci jsou díky těmto drobným zmagnetizovaným částicím schopni určit pravděpodobnost, jak často se poloha magnetického pólu měnila. Zatím neexistuje žádný přesvědčivý důkaz o tom, proč se magnetické póly obrací a podle vědců je třeba dalších výzkumů.

„Jestli počítačové simulace skutečně odrážení fyzické chování geomagnetického pole, je velmi náročné dokázat, ale v tomto případě jsme byli schopni dokázat vynikající shodu,“ řekla Constableová. Podle Science Alert nám magnetické pole Země pomáhá nejen při orientaci pomocí kompasu, ale také nás chrání před vlivy vesmíru a slunečního záření.

Magnetické póly neustále driftují a podle slov Constableové je potřebný další výzkum dynamiky. „Tyto nové simulace nabízí důležitou strategii pro dokumentaci toho, proč k těmto změnám dochází,“ míní Constableová.

Související

Polární záře

Co způsobuje polární záři? Slunce má na nás větší vliv, než si myslíme

Vám, kteří jste se někdy za svého života podívali na samý sever Skandinávie, anebo do nejjižnějšího cípu amerického kontinentu, jistě neunikly ty nádherné světelné úkazy na obloze, kterým se říká polární záře. Přemýšleli jste ale někdy, co je vlastně způsobuje? Všechno je spojené s fyzikálními zákony a nepochybně za vším stojí sluneční aktivita. Podrobné informace poskytl server Metopress.cz.

Více souvisejících

Magnet Země

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy